Co to jest DLNA? Jak działa i do czego służy?

01.12.2021 |
| Clock Przeczytasz w 3 Minuty
Co to jest DLNA? Jak działa i do czego służy?
Przeczytasz w 3 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Jeśli zależy Ci na szybkim przesyłaniu danych, poznaj DLNA. Umożliwi Ci to szybkie i wygodne przesyłanie multimediów z jednego urządzenia na drugie, ale nie tylko. Dzięki tej technologii wyświetlisz fotografie z tabletu lub laptopa na ekranie swojego telewizora lub będziesz mógł wydrukować zdjęcia bezpośrednio z aparatu fotograficznego bez konieczności podłączania go do komputera. Z poniższego artykułu dowiesz się czym dokładnie jest DLNA i do czego służy.

Usługi w chmurze – dowiedz się więcej!
Co to jest cloud computing? Przykłady usług w chmurze

Co to jest DLNA?

DLNA jest skrótem od Digital Living Network Alliance i jest to technologia obejmująca dużą gamę urządzeń. Umożliwia ona udostępnianie danych w sieci domowej na wyposażaniu obsługującym DLNA. Pozwala m.in. na strumieniowe przesyłanie filmów np. z laptopa do telewizora, czy na wydrukowanie zdjęcia z telefonu na domowej drukarce. Każda osoba posiadająca w domu router najprawdopodobniej będzie mogła łączyć urządzenia zgodne z DLNA z domową siecią WI-FI. Warto jednak wiedzieć, że obsługa DLNA nie jest możliwa wśród urządzeń, które jej nie posiadają.

Certyfikat Digital Living Network Alliance i klasy urządzeń

Urządzenia posiadające certyfikat DLNA mogą pełnić różną rolę w granicach jednej sieci. Wygląda to w następujący sposób:

Urządzenia w sieci domowej:

  • Serwer mediów cyfrowych (DMS) – Te urządzenia przechowują treści i udostępniają je podłączonym do sieci cyfrowym odtwarzaczom multimediów (DMP) i cyfrowym urządzeniom renderującym (DMR). Najczęściej chodzi o komputery lub dyski sieciowe.
  • Odtwarzacz mediów cyfrowych (DMP) – Urządzenia tego typu wyszukują treści na serwerach mediów cyfrowych (DMS) i umożliwiają ich odtwarzanie i renderowanie.
    Są to telewizory, zestawy muzyczne, zestawy kina domowego, monitory bezprzewodowe i konsole do gier.
  • Urządzenia renderujące media cyfrowe (DMR) – Te urządzenia odtwarzają treści odbierane z kontrolera mediów cyfrowych (DMC), który wyszukuje treści na serwerze mediów cyfrowych (DMS).” Przykłady to telewizory, amplitunery, monitory i zdalne głośniki.
  • Kontroler mediów cyfrowych (DMC) – Urządzenia tego typu wyszukują treści na serwerach mediów cyfrowych (DMS) i odtwarzają je na urządzeniach renderujących media cyfrowe (DMR).
    To np. tablety połączone z Internetem, aparaty cyfrowe z Wi-Fi i cyfrowe asystenty osobiste (PDA).
  • Drukarka mediów cyfrowych (DMPr) – umożliwiają drukowanie w sieci domowej DLNA.
    Chodzi m.in. o sieciowe drukarki fotograficzne i inne drukarki sieciowe.

Klasyfikacji zostały poddane również urządzenia mobilne:

  • Serwer mediów cyfrowych (M-DMS) – Te urządzenia bezprzewodowe przechowują treści i udostępniają je podłączonym do sieci, przewodowym/bezprzewodowym, mobilnym odtwarzaczom mediów cyfrowych (M-DMP), urządzeniom renderującym media cyfrowe (DMR) i drukarkom mediów cyfrowych (DMPr).
    Chodzi m.in. o telefony komórkowe i przenośne odtwarzacze muzyczne.
  • Odtwarzacz mediów cyfrowych (M-DMP) – Te urządzenia bezprzewodowe wyszukują treści na serwerze mediów cyfrowych (DMS) lub mobilnym serwerze mediów cyfrowych (M-DMS) i odtwarzają je. 
    To np. telefony komórkowe i tablety przeznaczone do oglądania multimediów.
  • Urządzenie wysyłające media cyfrowe (M-DMU) – Te urządzenia bezprzewodowe wysyłają treści na serwer mediów cyfrowych (DMS) lub mobilny serwer mediów cyfrowych (M-DMS).
    Przykład to aparaty cyfrowe i telefony komórkowe.
  • Urządzenie pobierające media cyfrowe (M-DMD) – Te urządzenia bezprzewodowe wyszukują treści na serwerze mediów cyfrowych (DMS) lub mobilnym serwerze mediów cyfrowych (M-DMS) i je pobierają (zapisują).
    To np. odtwarzacze muzyczne i telefony komórkowe.
  • Kontroler mediów cyfrowych (M-DMC) – Te urządzenia bezprzewodowe wyszukują treści na serwerze mediów cyfrowych (DMS) lub mobilnym serwerze mediów cyfrowych (M-DMS) i wysyłają je do urządzeń renderujących media cyfrowe (DMR).
    Przykładami urządzeń są cyfrowe asystenty osobiste (PDA) i telefony komórkowe.

Jak działa DLNA?

Technologia DLNA pozwala na strumieniowe przesyłanie multimediów, np. plików z filmami, grafiką czy muzyką z jednego urządzenia, czyli dostawcy plików do odbiorcy plików, inaczej ujmując – z serwera DLNA do odtwarzacza DLNA.

Co jest potrzebne do korzystania z tej technologii?

Oprócz urządzeń, między którymi mają być przesyłane dane, potrzebna jest także sieć, ponieważ bez niej nie połączą się one ze sobą. Wystarczy więc podłączyć dane urządzenia do rutera i nie musi się to odbywać za pomocą kabla, ale za pomocą Wi-Fi. Należy również pamiętać, że nawet jeśli dane urządzenie posiada certyfikat DLNA, to funkcja ta może być domyślnie wyłączona. Zawsze więc zanim zechcemy rozpocząć przesyłanie danych, sprawdźmy czy opcja ta jest włączona.

Jak włączyć DLNA w Windows 10?

Poniżej w kilku krokach, została przedstawiona technika włączenia DLNA w systemie Windows 10:

  • Naciśnij jednocześnie klawisz X oraz Windows
  • Na monitorze pojawi się okienko, z którego wybierz “Połączenie sieciowe”
  • W następnym okienku kliknij opcję “Centrum sieci i udostępniania”
  • Następnie wybierz “Opcje przesyłania strumieniowego multimediów”
  • Wybierz “Włącz przesyłanie strumieniowe multimediów”
  • W kolejnym okienku należy wpisać nazwę swojego serwera, jaką ma nosić laptop – serwer w polu “Nazwij bibliotekę multimediów”
  • Po wprowadzeniu nazwy pojawi się lista urządzeń sieciowych, z której wybieramy to, któremu chcemy przesyłać nasze pliki
  • Następnie zatwierdzasz operację klikając “OK”
  • W zależności od urządzenia, które zostało wybrane, należy odnaleźć w nim okno z nośnikami. W przypadku telewizora, może być to aplikacja o nazwie “Nośniki”. Znajdziemy tam wprowadzoną wcześniej nazwę laptopa/ serwera i pliki, które będzie można dzięki niemu udostępnić.

Praktyczne zastosowania Digital Living Network Alliance

Technologia DLNA przydaje się zwłaszcza wtedy, kiedy wykonujemy dużo zdjęć lub filmów. Korzystając z DLNA możemy w łatwy i szybki sposób podzielić się zasobami ze wszystkimi domownikami. Dodatkowo przydaje się, gdy komputer i telewizor są w różnych pomieszczeniach. Wygodniej jest też odtwarzać pliki ze źródła, zamiast tracić czas na przegrywanie ich z komputera na zewnętrzny dysk lub pendrive.

Może Cię zainteresować:

Z wykształcenia dziennikarz prasowy i coach. Tworzeniem treści zajmuje się zawodowo od kilku lat. Pisanie i dobra książka są nieodłącznymi atrybutami w jej życiu. Po latach doszła pasja do gotowania i sprzedaży. Uwielbia nowe technologie, które na co dzień może wykorzystywać w swoim życiu. Uparcie dąży do osiągania celów i nawet dobrze jej to wychodzi.