Co to jest DLNA? Jak działa i do czego służy?
Zależy Ci na szybkim przesyłaniu multimediów z jednego urządzenia na drugie? Poznaj DLNA. Co to jest DLNA? Jak działa i czym różni się od WiFi-Direct? Co jest potrzebne do korzystania z DLNA? Odpowiadamy na te pytania w artykule.
- Co to jest DLNA?
- Klasy urządzeń DLNA
- Jak działa DLNA?
- Co jest potrzebne do korzystania z DLNA?
- Czym różni się DLNA od WiFi-Direct?
- Jak włączyć DLNA w Windows 10 i 11?
- Jak korzystać z DLNA w telewizorze?
- DLNA w telefonie – jak używać?
- Praktyczne zastosowania Digital Living Network Alliance
- FAQ
Co to jest DLNA?
Zacznijmy od odpowiedzi na jedno z ważniejszych pytań związanych z DLNA. Co to jest DLNA? Otóż nie jest to nazwa technologii, lecz skrót od nazwy międzynarodowej organizacji – Digital Living Network Alliance. DLNA skupia wokół siebie producentów sprzętu elektronicznego, zarówno urządzeń elektronicznych takich jak telewizor czy odtwarzacz DVD, jak i sprzętu komputerowego oraz urządzeń mobilnych.
Główne cele organizacji DLNA to:
- stworzenia jednolitego środowiska dla współdzielenia nowych cyfrowych mediów pomiędzy różnymi urządzeniami, takimi jak komputery, telewizory, smartfony, tablety itp.;
- ulepszanie wspólnych standardów łączności przewodowej i bezprzewodowej.
Mimo że organizacja została rozwiązana, stworzone przez nią rozwiązania nadal funkcjonują – wytyczne DLNA wyznaczają standardy komunikacji dla producentów elektroniki użytkowej.
Klasy urządzeń DLNA
Skoro wiemy już, co to jest DLNA, warto powiedzieć co nieco o standardzie DLNA. O tym, że dane urządzenie go obsługuje, świadczy certyfikat zgodności DLNA. Logotyp DLNA Certified oznacza że sprzęt przeszedł techniczną weryfikację, jest zgodny ze standardami wykorzystywanymi przez DLNA i jego producent ma prawo oznaczać urządzenie jako zgodne z DLNA.
DLNA wyróżnia następujące klasy w urządzeniach w sieci domowej:
- Serwer mediów cyfrowych (DMS) – Te urządzenia przechowują treści i udostępniają je podłączonym do sieci cyfrowym odtwarzaczom multimediów (DMP) i cyfrowym urządzeniom renderującym (DMR). Najczęściej chodzi o komputery lub dyski sieciowe.
- Odtwarzacz mediów cyfrowych (DMP) – Urządzenia tego typu wyszukują treści na serwerach mediów cyfrowych (DMS) i umożliwiają ich odtwarzanie i renderowanie.
Są to telewizory, zestawy muzyczne, zestawy kina domowego, monitory bezprzewodowe i konsole do gier. - Urządzenia renderujące media cyfrowe (DMR) – Te urządzenia odtwarzają treści odbierane z kontrolera mediów cyfrowych (DMC), który wyszukuje treści na serwerze mediów cyfrowych (DMS).” Przykłady to telewizory, amplitunery, monitory i zdalne głośniki.
- Kontroler mediów cyfrowych (DMC) – Urządzenia tego typu wyszukują treści na serwerach mediów cyfrowych (DMS) i odtwarzają je na urządzeniach renderujących media cyfrowe (DMR).
To np. tablety połączone z Internetem, aparaty cyfrowe z Wi-Fi i cyfrowe asystenty osobiste (PDA). - Drukarka mediów cyfrowych (DMPr) – umożliwiają drukowanie w sieci domowej DLNA.
Chodzi m.in. o sieciowe drukarki fotograficzne i inne drukarki sieciowe.
Osobnej klasyfikacji podlegają urządzenia mobilne:
- Serwer mediów cyfrowych (M-DMS) – Te urządzenia bezprzewodowe przechowują treści i udostępniają je podłączonym do sieci, przewodowym/bezprzewodowym, mobilnym odtwarzaczom mediów cyfrowych (M-DMP), urządzeniom renderującym media cyfrowe (DMR) i drukarkom mediów cyfrowych (DMPr).
Chodzi m.in. o telefony komórkowe i przenośne odtwarzacze muzyczne. - Odtwarzacz mediów cyfrowych (M-DMP) – Te urządzenia bezprzewodowe wyszukują treści na serwerze mediów cyfrowych (DMS) lub mobilnym serwerze mediów cyfrowych (M-DMS) i odtwarzają je.
To np. telefony komórkowe i tablety przeznaczone do oglądania multimediów. - Urządzenie wysyłające media cyfrowe (M-DMU) – Te urządzenia bezprzewodowe wysyłają treści na serwer mediów cyfrowych (DMS) lub mobilny serwer mediów cyfrowych (M-DMS).
Przykład to aparaty cyfrowe i telefony komórkowe. - Urządzenie pobierające media cyfrowe (M-DMD) – Te urządzenia bezprzewodowe wyszukują treści na serwerze mediów cyfrowych (DMS) lub mobilnym serwerze mediów cyfrowych (M-DMS) i je pobierają (zapisują).
To np. odtwarzacze muzyczne i telefony komórkowe. - Kontroler mediów cyfrowych (M-DMC) – Te urządzenia bezprzewodowe wyszukują treści na serwerze mediów cyfrowych (DMS) lub mobilnym serwerze mediów cyfrowych (M-DMS) i wysyłają je do urządzeń renderujących media cyfrowe (DMR).
Przykładami urządzeń są cyfrowe asystenty osobiste (PDA) i telefony komórkowe.
Jak działa DLNA?
DLNA pozwala na strumieniowe przesyłanie multimediów z jednego urządzenia do drugiego, wyłącznie w obrębie domowej sieci. Łączność w standardzie DLNA wymaga współpracy ze strony serwera DLNA (urządzenia wysyłającego pliki) oraz odtwarzacza DLNA (urządzenia odbierającego strumieniowane treści). Przesyłać z serwera DLNA do odtwarzacza DLNA można różne pliki – grafiki, filmy czy też muzykę. Ponieważ strumieniowanie odbywa się wyłącznie w obrębie domowej sieci i tej samej fizycznej lokalizacji, niepowołane osoby nie mają dostępu do plików.
Co jest potrzebne do korzystania z DLNA?
Do korzystania z DLNA potrzebne są:
- aktywna sieć lokalna (LAN), do której podłączone są, przewodowo lub bezprzewodowo (za pomocą Wi-Fi) urządzenia;
- serwer multimediów cyfrowych z certyfikatem DLNA (np. komputer, dysk sieciowy NAS, router lub dedykowany serwer);
- odtwarzacz lub klient multimediów cyfrowych z certyfikatem DLNA (np. telewizor, zestaw kina domowego lub konsola do gier).
Warto wiedzieć: Nawet jeśli dane urządzenie posiada certyfikat DLNA, to funkcja ta może być domyślnie wyłączona. Zawsze więc zanim zechcemy rozpocząć przesyłanie danych, sprawdźmy czy opcja ta jest włączona.
Czym różni się DLNA od WiFi-Direct?
DLNA (Digital Living Network Alliance) i Wi-Fi Direct umożliwiają bezprzewodową wymianę danych między urządzeniami. Czym się różni Wi-Fi Direct od DLNA? Co to jest?
W przypadku Wi-Fi Direct mamy do czynienia z technologią bezprzewodowej komunikacji, stworzoną przez przemysłowe stowarzyszenie Wi-Fi Alliance, zrzeszające ponad 300 firm. Podobnie jak w przypadku Bluetooth – sprzęty nie muszą być zalogowane do tej samej sieci, ponieważ tworzone jest bezpośrednie połączenie pomiędzy nimi (bez potrzeby korzystania z routera).
DLNA jest szeroko wspierane przez urządzenia multimedialne. To standard stworzony do przesyłania multimediów (np. zdjęć, muzyki, filmów) pomiędzy urządzeniami w tej samej domowej sieci. Dzięki DLNA możemy odtwarzać filmy z komputera na telewizorze, słuchać muzyki zapisanej w smartfonie przez system audio czy też wyświetlać zapisane na dysku zdjęcia na ekranie telewizora.
Wi-Fi Direct może być wykorzystywane nie tylko do przesyłania multimediów, ale także do innych typów danych (np. drukowania). Z pomocą Wi-Fi Direct można udostępnić ekran smartfona i wyświetlić na dużym ekranie wiadomości SMS. Technologia ta umożliwia również spontaniczne oglądanie zdjęć lub filmików z YouTuba (niezapisanych wcześniej na dysku).
Jak włączyć DLNA w Windows 10 i 11?
Poniżej w kilku krokach, została przedstawiona technika włączenia DLNA w systemie Windows 10:
- Skorzystaj ze skrótu klawiszowego X + Windows
- W nowym oknie wybierz Połączenie sieciowe
- W następnym okienku kliknij opcję Centrum sieci i udostępniania
- Następnie wybierz Opcje przesyłania strumieniowego multimediów i Włącz przesyłanie strumieniowe multimediów
- W kolejnym okienku należy wpisać nazwę serwera, po jej wprowadzeniu pojawi się lista urządzeń sieciowych do wyboru
- Operację zatwierdzamy poprzez kliknięcie w OK
- W zależności od urządzenia, które zostało wybrane, należy odnaleźć w nim okno z nośnikami. W przypadku telewizora, może być to aplikacja o nazwie Nośniki. Znajdziemy tam wprowadzoną wcześniej nazwę laptopa/ serwera i pliki, które będzie można dzięki niemu udostępnić.
DLNA – co to jest, jak włączyć DLNA w Windows 11?
Poniżej w kilku krokach, została przedstawiona technika włączenia DLNA w systemie Windows 11:
- Kliknij w pasek wyszukiwania w dolnej części ekranu, wpisz tam „Panel sterowania” i zatwierdź Enterem
- W pasku wyszukiwania w górnej części okna wpisz Opcje przesyłania strumieniowego multimediów, wskaź zaproponowaną sekcję i w nią kliknij
- W nowym oknie kliknij opcję Włącz przesyłanie strumieniowe multimediów
- W kolejnym kroku należy podać nazwę biblioteki sieciowej i dodać urządzenia, do których chcemy przesyłać nasze pliki.
Warto wiedzieć: W sytuacji, gdy urządzenia nie obsługują DLNA, możemy skorzystać z dedykowanego oprogramowania do przechowywania plików na serwerze multimediów, takiego jak np. Plex. Aplikacja jest dostępna dla większości urządzeń typu smart TV, a także komputerów, smartfonów i konsol do gier.
Jak korzystać z DLNA w telewizorze?
Urządzeniem zgodnym z DLNA może być np. telewizor, na którego ekranie chcemy przeglądać wybrane foldery z serwera multimediów (np. komputera lub smartfona). Większość nowoczesnych telewizorów z DLNA automatycznie wykrywa urządzenia w sieci zgodne z DLNA. Wystarczy zatem:
- upewnić się, że telewizor i urządzenie źródłowe są podłączone do tej samej sieci Wi-Fi;
- uruchomić serwer DLNA na urządzeniu źródłowym;
- opcjonalnie włączyć funkcję DLNA na telewizorze (jeśli nie jest on aktywna), poprzez przejście do Ustawień, zakładki Sieć i DLNA;
- wskazać urządzenie źródłowe z listy dostępnych urządzeń na telewizorze.
Gotowe!
Warto wiedzieć:
- Standard DLNA wspiera przesyłanie plików w wysokiej rozdzielczości, co zapewnia lepszą jakość obrazu i dźwięku. Aby w pełni wykorzystać możliwości DLNA do oglądania filmów w jakości 4K, zalecany jest telewizor minimum 65 cali. Mniejsze modele będą oferować dobrą jakość przesyłania zdjęć czy muzyki.
- Przesyłanie danych na telewizor przy pomocy DLNA ogranicza się do plików audio, video i grafiki. Na ekranie telewizora nie otworzymy danych z arkuszy kalkulacyjnych czy też dokumentów tekstowych.
DLNA w telefonie – jak używać?
Technologia DLNA pozwala na strumieniowe przesyłanie multimediów z serwera DLNA do odtwarzacza DLNA. Takim serwerem może być smartfon podłączony do tej samej sieci lokalnej (LAN) co telewizor lub inne urządzenie odbierające strumieniowane treści.
Sama wiedza na temat tego, co to jest DLNA nie wystarczy jednak, aby skorzystać z DLNA w telefonie. Potrzebna będzie dedykowana aplikacja serwera multimediów DLNA, która umożliwia strumieniowe przesyłanie plików multimedialnych z urządzeń mobilnych z systemem Android lub iOS. Taką aplikacja jest np. BubbleUPnP for DLNA/Chromecast.
Tymczasem użytkownicy iPhonów mogą sięgnąć po DLNA Player: TV Cast & Stream.
Apple oferuje swoim użytkownikom także własne rozwiązanie do przesyłania multimediów w postaci funkcji AirPlay. Dzięki niej możliwe jest przesyłanie plików audio, wideo i zdjęć pomiędzy różnymi urządzeniami mobilnymi marki Apple (iPhone, iPad, Mac) i kompatybilnymi urządzeniami, takimi jak telewizory lub głośniki. AirPlay działa tylko w ekosystemie Apple, zarówno w ramach sieci Wi-Fi, jak i przez kabel.
Praktyczne zastosowania Digital Living Network Alliance
DLNA przydaje się zwłaszcza wtedy, kiedy wykonujemy dużo zdjęć, np. z wyjazdów – korzystając z DLNA możemy w łatwy i szybki sposób podzielić się zasobami z tabletu, komputera lub smartfona, nawet wtedy, gdy komputer i telewizor są w różnych pomieszczeniach. Wygodniej jest też odtwarzać pliki ze źródła, zamiast tracić czas na przegrywanie ich z komputera na zewnętrzny dysk lub pendrive.
Inne przykłady praktycznych zastosowań Digital Living Network Alliance to także:
- przesyłanie muzyki z telefonu na głośnik DLNA lub do kina domowego.
- odtwarzanie filmów z komputera na telewizorze.
FAQ
Poniżej zebraliśmy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania związane z tym, co to jest DLNA i jak korzystać z DLNA.
Jak sprawdzić czy urządzenie obsługuje DLNA?
Aby sprawdzić czy nasze urządzenie obsługuje DLNA, musimy zajrzeć do jego instrukcji obsługi. Wszystkie urządzenia, które otrzymały certyfikat DLNA można odnaleźć także na stronie organizacji The Digital Living Networking Alliance (DLNA).
Czy DLNA działa bez Internetu?
DLNA (Digital Living Network Alliance) może działa w obrębie tej samej sieci lokalnej (LAN) lub Wi-Fi. Wymiana danych w sieci LAN odbywa się bez konieczności dostępu do chmurowych usług i jest możliwa bez Internetu.
Czy iPhone ma DLNA?
Niektóre telefony mogą nie obsługiwać standardu DLNA w tradycyjny sposób, jak np. telewizory. Wtedy potrzebna jest dedykowana aplikacja serwera multimediów DLNA. W przypadku iPhone’ów Apple oferuje także alternatywne rozwiązanie do przesyłania multimediów – AirPlay.
Czy DLNA wciąż istnieje?
Organizacja DLNA została rozwiązana i już nie działa. Jednak stworzone przez nią rozwiązania i wytyczne nadal funkcjonują w świecie elektroniki. Certyfikacja sprzętu odbywa się, za zgodą DLNA, przez powołaną do tego firmę – SpireSpark International, Inc.
Co zamiast DLNA?
Zamiast DLNA do przesyłania multimediów pomiędzy urządzeniami można wykorzystać także:
- Google Cast (np. do oglądania programów telewizyjnych i słuchania treści dźwiękowych na wielu urządzeniach z głośnikami);
- funkcję AirPlay (w ekosystemie Apple);
- Miracast (np. do bezprzewodowego przesyłania obrazu i dźwięku między urządzeniami);
- Wi-Fi Direct (np. do drukowania lub wyświetlania na dużym ekranie zdjęć lub filmików z YouTuba, niezapisanych wcześniej na dysku).
Może Cię zainteresować: