Co to jest cloud computing? Przykłady usług w chmurze
Cloud computing to odpowiedź na nowe potrzeby biznesowe, jakie pojawiły się wraz z rozwojem rozwiązań cyfrowych. Rozwój technologiczny umożliwia tworzenie wydajnych i jednocześnie wygodnych narzędzi, które pozwalają wykonywać wiele skomplikowanych operacji. Gwarantują bezpieczeństwo i nieograniczony dostęp do danych. Rozwiązania oparte o chmurę chętnie wykorzystują portale, sklepy, banki lub platformy streamingowe. Warto zatem dowiedzieć się, co to jest chmura obliczeniowa i jak działa.
- Czym jest chmura obliczeniowa?
- Modele usług w chmurze
- Rodzaje chmur obliczeniowych
- Usługi chmurowe – praktyczne zastosowania
- Przyszłość cloud computing
Czym jest chmura obliczeniowa?
Są one magazynowane nie na dyskach komputerowych, ale w wirtualnej przestrzeni serwerowej, poza lokalną siecią. Wszystkie urządzenia, takie jak laptopy, tablety lub komputery są wówczas jedynie narzędziami, które umożliwiają dostęp do danych.
Modele usług w chmurze
Obecnie wyróżnić można trzy modele usług w chmurze, które są dostępne dla klientów: IaaS, PaaS oraz SaaS.
Infrastruktura jako usługa (IaaS)
IaaS to model usług w chmurze, który zapewnia klientowi tylko infrastrukturę sprzętową, czyli zewnętrzne serwery i zabezpieczenia. Wszystko inne użytkownik musi zapewnić sobie sam, czyli oprogramowanie, aplikacje, sterowniki oraz środowisko. IaaS dostarczane jest między innymi przez Amazon.
Platforma jako usługa (PaaS)
PaaS to usługa adresowana głównie do programistów. Zapewnia odpowiednie środowisko pracy w wirtualnej przestrzeni. Dostawca usługi dostarcza środowisko programistyczne oraz gwarantuje zarządzanie systemem operacyjnym. Dzięki temu klient może skupić się na swojej pracy. Jako przykłady PaaS warto wymienić Google App Engine, Amazon Web Services oraz Windows Azure.
Oprogramowanie jako usługa (SaaS)
Niezbędne oprogramowanie dostarcza natomiast usługa SaaS. Dostawca tego modelu zapewnia użytkownikowi narzędzia potrzebne do jego funkcjonowania, system operacyjny, aplikacje. Zarządza również środowiskiem programistycznym. Taki model zapewnia klientowi gotowy produkt (w pełni skonfigurowany serwer), umożliwiający prowadzenie operacji na danych. Użytkownik może mieć do niego dostęp niezależnie od miejsca, na dowolnym urządzeniu. Najbardziej popularnymi usługami SaaS, z których korzysta codziennie miliony użytkowników, są między innymi Dropbox, Google Drive, Google Docs, OneDrive i iCloud.
Rodzaje chmur obliczeniowych
Wśród rodzajów chmur obliczeniowych można wymienić publiczną, prywatną oraz hybrydową.
Publiczna
Public cloud computing oferowana jest każdej osobie, która ma ochotę skorzystać z tego typu rozwiązania. Mogą to być firmy, instytucje, ale też indywidualni użytkownicy. W skład chmury publicznej wchodzi sprzęt, oprogramowanie oraz różne usługi, płatne lub bezpłatne.
Prywatna
Chmura prywatna działa podobnie jak publiczna, jednak z danych mogą korzystać tylko określone podmioty. Najczęściej są to korporacje lub duże organizacje. Istotna jest tutaj kwestia bezpieczeństwa i kontroli zawartości. Chmurę publiczną trudno kontrolować z uwagi na rozmiary i liczbę użytkowników, przez co dane mogą trafić w nieodpowiednie ręce. Natomiast korzystając z prywatnego rozwiązania, ma się wpływ na rodzaj stosowanych zabezpieczeń oraz liczbę i uprawnienia osób, które korzystają z chmury.
Hybrydowa
Infrastruktura chmury hybrydowej składa się z dwóch modułów: publicznego oraz prywatnego. Pomiędzy nimi można bez problemu przenosić dane i aplikacje. Taką chmurę najczęściej wykorzystują organizacje prowadzące zróżnicowaną działalność. Mogą dzięki niej komunikować się z klientami poprzez funkcje chmury publicznej, a ważne dane przechowywać w chmurze prywatnej.
Usługi chmurowe – praktyczne zastosowania
Zastanawiasz się, jak często są używane usługi w chmurze? Przykłady ich zastosowania na pewno widzisz podczas korzystania z Internetu. Chmury są powszechnie stosowane i obecnie stały się codziennością branży IT.
Najprostszym przykładem zastosowania chmury obliczeniowej jest poczta e-mail. Powszechnie używa się również usług SaaS, czyli Google Drive, Google Docs lub Dropbox. Dostawcy zapewniają coraz wygodniejsze narzędzia, dzięki którym w chmurze można wykonywać zaawansowane projekty i działania na danych i plikach. Ciekawym przykładem jest np. Cloud Gaming, czyli granie w gry przez Internet. Chmurę można wykorzystać także do odtwarzania muzyki, streamingu wideo oraz tworzenia firmowej architektury sieciowej.
Przyszłość cloud computing
Idea computer cloud z pewnością będzie dalej się rozwijać, a wraz z nią usługi w chmurze. Obecnie cloud computing jest jedną z najszybciej rozwijających się branż IT. Wynika to przede wszystkim z oczekiwań oraz wzrostu znaczenia sektora biznesowego.
Korzystanie z ich mocy obliczeniowej minimalizuje potrzebę kupowania specjalistycznego sprzętu. Eksperci twierdzą, że cloud computing utrzyma swoje stabilne tempo wzrostu. Rozwój będzie szedł w kierunku usprawnienia usług oraz zapewnienia lepszych rozwiązań i możliwości, a także jeszcze większego bezpieczeństwa danych.
Może Cię zainteresować:
- Rozszerzona rzeczywistość – czym jest technologia AR?
- Co to jest SmartThings i jak działa?
- 5G – czym właściwie jest? Jak działa sieć 5G?
- Hakerzy czekają aż podłączysz się do Wi-Fi! Jak bezpiecznie korzystać z Internetu na wakacjach i wyjazdach?
- Czym jest Big Data? Do czego jest wykorzystywana?
- Definicja i przykłady zastosowań uczenia maszynowego
- Serwer VPS – do czego służy?