Search icon

Co to jest Chromebook? Czym różni się od laptopa z Windowsem?

23.07.2022 |
| Clock Przeczytasz w 5 Minuty
Co to jest Chromebook? Czym różni się od laptopa z Windowsem?
Przeczytasz w 5 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Chromebook – co to właściwie oznacza? Jeszcze przed uruchomieniem komputera, ciężko odróżnić Chromebooka od tradycyjnego laptopa. Różnica polega na zastosowanym systemie operacyjnym. Na takim notebooku wykonamy praktycznie wszystkie typowe prace czy zadania biurowe. Bez problemu sprzęt posłuży nam też do obsługi multimediów – muzyki, filmów i do przeglądania Internetu. Największą zaletą Chromebooka często jest niższa cena od komputera z systemem Windows.

Czym jest Chromebook?

Google Chromebook – takim określeniem nazwiemy laptopa z zainstalowanym systemem Chrome OS. To ciekawa alternatywa dla tradycyjnych laptopów z Windowsem czy komputerów bez zainstalowanego systemu.

W dużej mierze to właśnie brak konieczności płacenia za licencję Windows powoduje, że Chromebook jest tańszy.

Za produkcję tych laptopów odpowiadają najwięksi producenci z branży. Wybierając produkowany przez HP, Acera, czy Lenovo Chromebook najczęściej zapewni więc bardzo dobrą jakość wykonania. Uznana marka producenta jest też gwarancją dobrej obsługi posprzedażowej.

Google Chromebook

Zalety i wady Chromebooków

System operacyjny Chrome OS jest dość “lekki”. Do wykonywania mniej wymagających prac na takim urządzeniu wystarczą więc nieco słabsze podzespoły. To czynnik obniżający cenę komputera typu Chromebook. System operacyjny jest czymś pomiędzy znanym z urządzeń mobilnych Androidem, a komputerowym Windowsem. Łączy zalety, ale też pewne wady, obu tych systemów. Czy warto kupić Chromebooka do przeglądania Internetu, obsługi dokumentów online (np. korzystając z zasobów Dysku Google), czy do oglądania multimediów? Jak najbardziej tak.

Poza atrakcyjną ceną i szybkim w podstawowych zadaniach systemem operacyjnym, Chromebooki mają jeszcze jeden ogromny plus. Posiadają niesamowicie długi czas pracy na baterii. Wiele urządzeń pozwala nawet na cały dzień pracy bez konieczności podłączania do prądu. W laptopach z Windowsem takie wyniki są uznawane za rekordowe, dla Chromebooka to nic nadzwyczajnego. Funkcjonalność Chromebooka można zwiększyć wybierając model z dotykowym ekranem (tzw. laptop konwertowalny 2w1).

Dlaczego więc Chromebooki wciąż są mniej popularne niż laptopy z Windows? Zwykle niższa cena wiąże się z mniejszą wydajnością. Uruchomienie nowoczesnych gier czy bardziej wymagających aplikacji może okazać się niemożliwe. Choć Chrome OS jest dość prostym w obsłudze systemem operacyjnym, osoby przyzwyczajone do Windowsa mogą mieć też pewien problem, by przyzwyczaić się do korzystania z niego, przynajmniej na początku.

Chromebook czy laptop z Windowsem?

Dlaczego znajdujący się w ofercie HP Chromebook jest tańszy od laptopa z Windowsem tego samego producenta? Dużą rolę pełnią tu nieco tańsze, mniej wydajne podzespoły. Dla niektórych będzie to sporą wadą – komputer może nie podołać bardziej wymagającym zadaniom. Mimo wszystko, słabsze podzespoły w połączeniu z przyjaznym i szybkim systemem Chrome OS i tak pozwalają jednak na komfortową pracę w podstawowych zadaniach.

System operacyjny w Google Chromebook jest właściwie przeglądarką internetową Chrome z dodatkami. Obsługa komputera opiera się w dużej mierze na usługach Google (Mapy, Dysk Google, Dokumenty Google, Poczta Gmail, itp.). Możemy też korzystać ze sklepu Google Play, podobnie jak ma to miejsce w naszych smartfonach.

chromebook z systemem chrome OS

Pewne ograniczenia w Chromebookach dotyczą także możliwości drukowania. Nie można w nich podłączyć drukarki kablem USB, przez Wi-Fi lub Bluetooth. Jedyną możliwością drukowania jest użycie w tym celu Google Cloud Print. Jeśli Twoja drukarka posiada taką możliwość, nie będzie to większym problemem. W przeciwnym wypadku warto przemyśleć zakup Chromebooka lub trzeba będzie zmienić drukarkę.

System Windows lub macOS daje o wiele większe możliwości, zainstalujesz na nim znacznie więcej różnych aplikacji i gier. Na Chrome OS nie można zainstalować między innymi pakietu Microsoft Office, czy narzędzi Adobe. Warto  więc zastanowić się nad tym, jakiego oprogramowania potrzebujesz. Jeśli wykonujesz podstawowe zadania na laptopie – tani Chromebook w zupełności wystarczy do codziennej pracy i zabawy.

Czy można zainstalować Windowsa na Chromebooku?

Chromebook jest komputerem przeznaczonym do pracy pod kontrolą systemu operacyjnego Chrome OS. Posiada nie tylko specjalny BIOS dla tego systemu, ale i dedykowane podzespoły. Także wbudowane mysz i klawiatura nie będą działały z systemem Windows. Oficjalnie nie można więc zainstalować systemu Windows na Chromebooku.

Są jednak pewne sposoby na obejście tych ograniczeń. Przede wszystkim trzeba podłączyć zewnętrzne urządzenia sterujące, np. przez USB. Następnie wymagane jest też zainstalowanie innego BIOS-a, odpowiedniego do współpracy z Windows. Teoretycznie instalacja Windowsa jest możliwa, może jednak sprawić wiele problemów. Podzespoły Chromebooka mogą nie być wystarczająco wydajne do komfortowej pracy. Windows nie posiada też wsparcia dla komputerów typu Chromebook.

Dla kogo przeznaczone są laptopy Chromebook

Acer Chromebook, HP Chromebook, Lenovo Chromebook – co łączy te komputery? Są dostępne w różnych wersjach, mogą mieć ekran o różnej przekątnej, a wspólnym mianownikiem jest w nich zainstalowany system Chrome OS. To doskonałe rozwiązanie wykorzystujące połączenie przez Internet ze wszystkimi usługami Google.

Jeśli korzystasz z laptopa głównie do przeglądania Internetu, przeglądania Dokumentów Google, czy oglądasz filmy na YouTube – to komputer stworzony z myślą o Tobie.

chromebook

Jeśli masz natomiast znacznie większe oczekiwania, na przykład edytujesz filmy lub grafikę, prawdopodobnie nie uruchomisz wymaganych do tego aplikacji na Chromebooku. Ten sprzęt nie sprawdzi się też w grach. Jeżeli grasz nawet w mniej wymagające gry, jak Fortnite, LOL, CS:GO czy Minecraft – nie uruchomisz ich na Chromebooku. Chromebook może jednak pełnić funkcję dodatkowego komputera w domu, którego koszt zakupu nie jest wygórowany, a w zupełności wystarczy do podstawowych zadań.

O ile nie potrzebujesz zaawansowanego oprogramowania, Chromebook może się sprawdzić jako laptop do pracy lub komputer do nauki zdalnej. Pozwala na komfortowe przeglądanie Internetu, obsługę poczty e-mail i zapewnia bardzo dobry pakiet biurowy Dokumenty Google.

Czy warto kupić Chromebooka?

Sprawdzając informacje na temat tych komputerów w Internecie często natkniemy się na pytanie “Chromebook czy warto?”. Komentarze użytkowników tego sprzętu mogą być jednak skrajnie różne. Niektórzy zachwalają szybkość działania laptopa z Chrome OS czy błyskawiczne wybudzanie się komputera. Ogromnym plusem jest także świetny czas pracy na baterii – w laptopach z Windows praktycznie niemożliwy do osiągnięcia. W sieci nie brakuje jednak także opinii osób zawiedzionych po zakupie takiego sprzętu. Największym problemem jest brak możliwości zainstalowania profesjonalnego oprogramowania. Korzystając z Chromebooka nie ma też zbyt wielu alternatyw dla oprogramowania dostarczonego przez Google.

Jeśli  programy dostarczone przez Google są dla Ciebie odpowiednie, a bardziej zaawansowane oprogramowanie nie jest Ci potrzebne, Chromebook będzie dobrym wyborem. To tani komputer, który ma wiele zalet i pewne ograniczenia, z których warto sobie zdać sprawę jeszcze przed decyzją o zakupie.

nano google news

Może Cię zainteresować:

Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.