Cellular — co to jest? Czy warto dopłacić do tej funkcji?

28.03.2025 |
| Clock Przeczytasz w 5 minut
Cellular — co to jest? Czy warto dopłacić do tej funkcji?
Przeczytasz w 5 minut
Zwiększ rozmiar tekstu

Urządzenia mobilne, takie jak smartwatche Apple Watch czy tablety iPad tracą część swojej funkcjonalności w przypadku, gdy nie są połączone z Internetem. Problem pojawia się, gdy trzeba użyć ich poza domem, gdzie nie ma możliwości połączenia się z bezpieczną siecią W-Fi. Z pomocą przychodzi jednak funkcja Cellular. Co to znaczy? W tym poradniku wyjaśniamy, co to jest cellular, w jakich urządzeniach występuje i czy warto dopłacać do tej funkcji.

Cellular – co to znaczy?

Najprościej rzecz ujmując cellular to funkcja, która umożliwia między innymi łączność z Internetem oraz prowadzenie rozmów telefonicznych za pośrednictwem sieci komórkowej. Dzięki niej urządzenia mobilne takie jak smartwatche czy tablety zyskują możliwości, którymi dysponują smartfony – mogą łączyć się z siecią w miejscach, gdzie nie ma zasięgu Wi-Fi, a to niesie za sobą szereg korzyści.

Urządzenia z funkcją Cellular dodatkowo wyposażone są w modem LTE/ 5G oraz system anten, który umożliwia odbieranie sygnału.

Warto też dodać, że z cellular związana jest funkcja nazywana jako multi SIM albo NumberSync, czyli możliwość współdzielenia jednego numeru „telefonu”. W przypadku zegarka Apple Watch umożliwia ona wykonywanie i odbieranie połączeń oraz wysyłanie i odbieranie wiadomości SMS z tego samego numeru, który jest wykorzystywany wraz z iPhonem.

jak ustawić godzinę w apple watch?

W jakich urządzeniach występuje funkcja Cellular?

W przypadku urządzeń Apple funkcja cellular dostępna jest w zegarkach Apple Watch oraz tabletach Apple iPad.

Kupując smartwatch Apple mamy do wyboru wersję GPS lub GPS + Cellular, a iPady oznaczone są jako Wi-Fi lub Wi-Fi + Cellular. Warto jednak wyjaśnić, że każdy model zegarka marki Apple obsługuje sieć Wi-Fi mimo tego, że w jego nazwie nie występuje ten dopisek.

Cellular w Apple Watch dostępny jest w następujących modelach:

  • Apple Watch Series 3 i nowsze,
  • Apple Watch SE 2. generacji,
  • Apple Watch Ultra i Ultra 2.

W przypadku dwóch pierwszych pozycji, za funkcję cellular trzeba dopłacić. W modelach serii Ultra funkcja ta jest w standardzie i nie trzeba za nią dodatkowo płacić.

Cellular w iPad to opcjonalna funkcja, za którą trzeba dopłacić bez względu na model. Dostępna jest ona w:

  • iPad 5 (2017) i nowsze,
  • iPad mini – wszystkie modele,
  • iPad Air – wszystkie modele,
  • iPad Pro – wszystkie modele.

Cellular w Apple Watch — najważniejsze funkcje i możliwości

Możliwość łączenia się z siecią komórkową znacznie zwiększa funkcjonalność zegarka Apple Watch, w sytuacji gdy nie znajduje się on w pobliżu iPhone’a, z którym jest sparowany.

Cellular w Apple Watch umożliwia między innymi wykonywanie i odbieranie połączeń oraz wysyłanie i odbieranie wiadomości SMS, a to wszystko w ramach tego samego numeru telefonu dzięki funkcji multi SIM, którą oferują operatorzy sieci komórkowej działający w Polsce.

Poza tym, połączenie z Internetem daje możliwość korzystania z innych aplikacji, na przykład różnych komunikatorów czy stremowania muzyki z popularnych serwisów.

cellular w apple watch

Funkcja cellular w Apple Watch może przydać się na przykład w trakcie treningów na świeżym powietrzu, gdy nie mamy ze sobą iPhone’a. Umożliwia także automatyczne łączenie się zegarka ze służbami ratunkowymi w ramach funkcji Alarmowe SOS czy Wykrywanie wypadków oraz Wykrywanie upadków, gdy zegarek nie znajduje się w pobliżu iPhone’a. W zegarkach Apple Watch można wykorzystać tylko kartę eSIM.

Cellular w iPad — najważniejsze informacje

Funkcja cellular w iPad służy do łączenia tabletu z Internetem za pośrednictwem sieci komórkowej. Niestety nie daje ona możliwości wykonywania i odbierania połączeń oraz wysyłania i odbierania wiadomości SMS na tych tabletach. Co prawda, wykonywanie i odbieranie połączeń na tablecie możliwe jest w ramach funkcji Continuity, gdy iPad i iPhone z tym samym Apple ID są podłączone do jednej sieci Wi-Fi, ale nie ma to nic wspólnego z funkcją cellular. Co więcej, wiadomości SMS można odbierać na iPadzie za pośrednictwem iCloud, ale to także nie zależy od funkcji cellular.

Cellular w iPad przyda się osobom, które często korzystają z tabletu poza domem, na przykład w podróży – w pociągu czy na lotnisku, gdzie nie ma możliwości połączenia z siecią Wi-Fi lub nie jest to bezpieczne. Inną zaletą jest możliwość udostępnienia Internetu innym urządzeniom, czyli wykorzystanie tabletu jako hotspota.

W niektórych modelach (zazwyczaj starszych) iPadów wykorzystać można fizyczną kartę nanoSIM oraz eSIM. Nowsze modele obsługują jedynie eSIM. 

cellular w ipad

Jak włączyć funkcję Cellular?

Aby włączyć cellular w Apple Watch, zegarek musi być sparowany z iPhonem, na którym jest zainstalowany system iOS 16 lub nowszy.

Do aktywacji usługi należy wykorzystać aplikację Watch na iPhonie. Po jej otwarciu w zakładce „Mój zegarek” wybrać „Sieć komórkowa”, a następnie „Dodaj plan komórkowy”.

cellular - jak włączyć?

Następnie postępować zgodnie ze wskazówkami wyświetlanymi na ekranie. Najczęściej należy zeskanować kod QR od operatora, przejść do aplikacji operatora lub wprowadzić dane karty eSIM ręcznie.

W iPadzie sposób aktywacji jest taki sam, o ile korzysta się z karty eSIM, a opcja „Sieć komórkowa”, dostępna jest w aplikacji Ustawienia. W przypadku karty nanoSIM należy po prostu włożyć ją do urządzenia i po chwili wpisać kod PIN w oknie, które wyświetli się na ekranie.

Czy warto wybrać model z Cellular?

O zaletach funkcji celluar w Apple Watch i cellular w iPad wspominaliśmy już wielokrotnie. Umożliwia ona łączność z siecią komórkową, co znacznie zwiększa możliwość tych urządzeń poza zasięgiem sieci Wi-Fi. Jednak cellular ma także wady.

Wśród najważniejszych wymienić należy:

  • wyższą cenę urządzenia – dopłata za funkcję cellular (nie dotyczy Apple Watch Ultra),
  • koszty usług świadczonych przez operatora sieci komórkowej – w Polsce około 10 złotych na miesiąc za multi SIM dla Apple Watch lub opłata za dodatkowy plan dla iPada,
  • krótszy czas pracy na baterii smartwachów i tabletów z aktywną funkcją cellular.

Wydaje się jednak, że komfort i poczucie bezpieczeństwa, jakie daje możliwość wykonywania i odbieranie połączeń na zegarku Apple Watch na przykład w trakcie treningów biegowych czy możliwość pracy w terenie na iPadzie bez konieczności udostępniania Internetu ze smartfona (co szybko rozładowuje jego baterię) znacznie przewyższa wymienione wyżej wady.

Czy tylko Apple ma sprzęt z funkcją Cellular?

Choć funkcja cellular kojarzy się przede wszystkim z marką Apple, to możliwość łączenia się smartwatchów, tabletów i innych urządzeń z siecią komórkową oferują także inni producenci. Taką funkcję mają między innymi inteligentne zegarki Galaxy Watch, sportowe smartwatche marki Garmin oraz zdecydowana większość smartwatchów dla dzieci, na przykład marki Garret, Forever czy Maxcomm.

W przypadku tabletów możliwość łączenia z siecią komórkową oferują przede wszystkim firmy Samsung oraz Lenovo. Warto też wspomnieć, że funkcja cellular dostępna jest w droższych modelach laptopów Acer, Asus, HP oraz Lenovo.

Cellular – co to jest? FAQ

Co to znaczy cellular?

Cellular z angielskiego dosłownie oznacza “komórkowy”. W przypadku urządzeń Apple funkcja cellular daje możliwość połączenia ich z siecią komórkową, dzięki czemu stają się one bardziej niezależne i mogą łączyć się z Internetem wszędzie tam, gdzie nie jest dostępna sieć Wi-Fi.

Co to jest Cellular w Apple Watch?

Zegarki Apple Watch w wersji GPS + Cellular mają możliwość łączenia się z siecią komórkową. Dzięki temu można między innymi wykonywać połączenia telefoniczne bezpośrednio z zegarka, który nie musi być w tym momencie połączony z iPhonem. Przydaje się to na przykład w trakcie treningów na świeżym powietrzu.

Co to znaczy Wi-Fi Cellular?

Wybierając nowego iPada, można spotkać się z określeniem Wi-Fi + Cellular. W dużym skrócie cellular w iPad pozwala utrzymywać łączność z Internetem dzięki transmisji danych w sieciach komórkowych. Cellular w iPad docenią osoby, które często korzystają z tabletu poza miejscami, w których można bezpiecznie połączyć się z Wi-Fi, na przykład w pociągu czy na lotnisku.

Grafiki: Apple

Może Cię zainteresować:

Bloger technologiczny z zamiłowania. Od 2011 roku korzysta z urządzeń marki Apple i interesuje się perypetiami tej firmy, ale nie straszne mu inne tematy związane z nowoczesną technologią użytkową.