Co to jest AutoGPT? Jak działa? Ile kosztuje?

26.05.2023 |
| Clock Przeczytasz w 3 Minuty
Co to jest AutoGPT? Jak działa? Ile kosztuje?
Przeczytasz w 3 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Rozwiązania wykorzystujące sztuczną inteligencję są dziś coraz popularniejsze. Rewolucję w tej dziedzinie zapoczątkowało oczywiście wypuszczenie na rynek narzędzia Open AI. Osoby, które przekonały się jak działa ChatGPT pokochały to narzędzie. Później poznaliśmy ulepszoną wersję chatbota (wykorzystuje nowszy model językowy GPT-4), ale na tym nie kończą się możliwości generatywnej sztucznej inteligencji. Najnowszym narzędziem, które ma być jeszcze lepsze jest AutoGPT. Co potrafi?

AutoGPT – mocny konkurent dla ChatGPT

Alternatywy dla ChatGPT stale pojawiają się na rynku. Niektóre z nich po prostu bazują na ChatGPT, dodając (lub odejmując – ze względów bezpieczeństwa) pewne możliwości. Na ich tle AutoGPT wydaje się być bardzo zaawansowanym chatbotem. Rozwiązuje problemy znacznie szybciej od ChatGPT, nawet w najnowszej, płatnej wersji.

Chatboty podobne do GPT mają już także Google (Bard) i Microsoft (Bing AI).

Niespodziewanie być może obecnie najlepszym rozwiązaniem tego typu nie jest jeden z produktów wspomnianych gigantów. Może być nim natomiast AutoGPT. Warto jednak wiedzieć, że działa na nieco innej zasadzie. Wymagane jest bowiem nieco wiedzy technicznej – AutoGPT nie jest chatbotem działającym po prostu w oknie przeglądarki.

AutoGPT
AutoGPT

Jak działa AutoGPT?

Co to jest AutoGPT? Narzędzie wykorzystuje API rozwiązań Open AI, można więc powiedzieć, że to ulepszona wersja ChatGPT. Model językowy GPT-4 został „spuszczony ze smyczy” i ma dostęp do Internetu (co również zostanie wdrożone do ChatGPT w jego płatnej wersji). Twórcą AutoGPT jest założyciel firmy Significant Gravitas, znanej z produkcji oprogramowania. Toran Bruce Richards odpowiada też za kilka tytułów gier. Jego zdaniem AutoGPT ma szansę stać się autonomicznym modelem AI.

AutoGPT wykorzystuje bardzo dobre możliwości modelu językowego GPT-4 – generowanie treści, ale przede wszystkim rozumienie intencji użytkownika.

Większa autonomia chatbota w stosunku do ChatGPT może znacznie zautomatyzować pracę w różnych obszarach np. odpowiadania na maile czy wyszukiwanie rezerwacji.

Narzędzie pojawiło się w sieci w marcu tego roku. Zostało napisane w języku Python, do działania wykorzystuje modele językowe Open AI. Największą zaletą AutoGPT ma być jego „samodzielność”. Nie trzeba wpisywać kolejnych promptów (poleceń dla chatbota), aby AI wygenerowało „coś większego”. Nie będzie więc potrzeby dzielenia dużego polecenia na wiele mniejszych.

Do czego można wykorzystać AutoGPT?

O ile ChatGPT może stworzyć całkiem niezły tekst, zaproponować tytuł wpisu na blog, czy tygodniowy plan publikacji treści, AutoGPT pozwoli na znacznie więcej. Po wpisaniu dość krótkiego zapytania może stworzyć nie tekst, a… całą stronę internetową, czy bloga od nazwy, przez plan publikacji aż po wybór hostingu. Może również napisać kod programu szukając w sieci odpowiednich bibliotek kodu i instalując odpowiednie oprogramowanie na komputerze. To tylko ułamek jego możliwości, które ogranicza w zasadzie tylko wyobraźnia użytkowników.

Jak używać AutoGPT?

Niestety, korzystanie z AutoGPT nie jest tak proste, jak w przypadku ChatGPT. Aplikację pobieramy z GitHub, a do uruchomienia potrzebne jest środowisko – Python 3.10 lub nowszy, Docker lub Microsoft Visual Studio Code (z dodatkową wtyczką Dev Containers). Wszystkie powyższe narzędzia, a także samo pobranie AutoGPT jest darmowe. Na stronie www znajdziemy instrukcję obsługi narzędzia. Stworzył ją sam twórca.

AutoGPT korzysta z modelu językowego (GPT-4), więc niezbędne jest posiadanie płatnej wersji ChatGPT.

Korzystanie z AutoGPT wymaga dostępu do płatnej wersji modelu językowego Open AI. Skorzystanie z najlepszej sztucznej inteligencji Open AI wymaga użycia kredytów. Im więcej tokenów zużyjemy, czyli im więcej treści wygeneruje AutoGPT, tym więcej zapłacimy.

Ile kosztują tokeny OpenAI?

Wykorzystywanie możliwości GPT-4 może trochę kosztować. Tysiąc tokenów wystarczy do napisania w przybliżeniu 700-800 słów. Cena takiej ilości „kredytów” to od 0,002 do 0,12$.

Można więc powiedzieć, że AutoGPT jest nie tyle konkurencją dla ChatGPT, a źródłem dochodu jego twórców.

Może zainteresują Cię także inne artykuły

TEMATYKA:
Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.