Co to jest audiobook? Jak słuchać i skąd pobierać?

25.10.2021 |
| Clock Przeczytasz w 3 Minuty
Co to jest audiobook? Jak słuchać i skąd pobierać?
Przeczytasz w 3 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Książki to dla niektórych świetna forma rozrywki, a dla innych sposób na zdobywanie nowej wiedzy. Kiedyś mieliśmy do nich dostęp wyłącznie w formie papierowej, dzisiaj możemy skorzystać z wygodnej alternatywy, jaką są książki do słuchania, czyli audiobooki. Uwielbiają je zwłaszcza dzieci, ale i dla wielu dorosłych to świetny sposób, by zapoznać się z wybraną lekturą. Audiobook – co to jest i dlaczego zasłużył sobie na tak duże uznanie? Gdzie ich szukać? Na te pytania dzisiaj odpowiemy.

Czym jest audiobook?

Audiobooki to książki mówione, przeznaczone do słuchania. Są świetną alternatywą dla osób mających problem ze wzrokiem i dla tych, którzy nie chcą nadmiernie go obciążać.

Korzystają z nich również ci, którzy chcą zanurzyć się w fabule z zamkniętymi oczami. Treść książki najczęściej poznajemy dzięki profesjonalnemu lektorowi. Audiobooki możemy kupić w formie płyty albo pliku MP3.

Skąd pobierać audiobooki?

Rodzaje audiobooków

Audiobooki cieszą się coraz większą popularnością. Nic więc dziwnego, że ten segment czytelnictwa rozwija się bardzo szybko, oferując coraz to nowsze formy obcowania z książką. Obecnie rozróżniamy cztery rodzaje książek mówionych:

  • książki czytane przez profesjonalnego lektora lub aktora to dzisiaj najpopularniejsza forma, w jakiej występuje audiobook,
  • słuchowisko, czyli audiobook uzupełniony o dodatkowe elementy dźwiękowe (np. muzyka, szum wiatru, dźwięki otoczenia, stukot końskich kopyt). Zdarza się, że książka czytana jest z podziałem na role przez kilku różnych aktorów. To wszystko sprawia, że czytelnik jest w stanie jeszcze lepiej wczuć się w klimat i fabułę,
  • serial audio to produkcja przygotowana z największym rozmachem, do której powstaje scenariusz. Poza muzyką, dodatkowymi elementami dźwiękowymi i aktorami czytającymi z podziałem na role, całość podzielona jest na odcinki,
  • audiobooki czytane przez syntezator mowy.

Jak słuchać audiobooków?

Dzisiaj w zasadzie każdy z nas może bez przeszkód słuchać audiobooków.

Wystarczy dowolny sprzęt, który obsługuje pliki dźwiękowe. Doskonale sprawdzi się smartfon, tablet, telewizor, radio samochodowe. Nawet niektóre czytniki ebooków również pozwalają na odtworzenie książek mówionych.

Wiele zależy też od osobistych preferencji czytelnika i sytuacji. W trakcie podróży na pewno lepiej sprawdzą się słuchawki, a w domu możemy pozwolić sobie na odtworzenie audiobooka z głośników czy kina domowego.

Audiobook: zalety i wady

Dobry lektor albo świetnie przygotowane słuchowisko pomagają wczuć się w fabułę, co dla niektórych stanowi problem w przypadku tradycyjnej książki. Audiobooki – podobnie jak ebooki – nie zajmują przy okazji miejsca.

Znajdą się też konserwatyści, którzy po prostu lubią kontakt z tekstem i możliwość kolekcjonowania wybranych tytułów na własnej półce.

Kiedy audiobooki sprawdzają się najlepiej?

Nie da się ukryć, że audiobooki sprawdzają się tam, gdzie tradycyjna książka nie może.

W drodze do pracy czy szkoły, prowadząc samochód, w trakcie długich podróży, a nawet podczas sprzątania jesteśmy w stanie umilić sobie czas, słuchając audiobooka.

Książki mówione są także bardzo chętnie odtwarzane przez młodszych czytelników. Sprawdzają się jako alternatywa dla lektur szkolnych, ale audiobooki dla dzieci to również bajki, które mogą kołysać do snu.

Audiobook - jak słuchać?

Gdzie można kupować audiobooki?

Większość księgarni, które mają w ofercie tradycyjne książki i ebooki, oferuje również dostęp do audiobooków. Duży wybór zapewnia m.in.:

Ciekawą opcją są także księgarnie, w których możemy kupić książkę w formie ebooka i audiobooka, a dzięki temu synchronizować postępy w czytaniu, np.:

Skąd pobierać darmowe audiobooki?

Książki czytane, podobnie jak każde inne, mają swoją cenę. Mimo tego, darmowe audiobooki nie są rzadkością i chociaż ich wybór jest mocno ograniczony, to każdy powinien znaleźć pozycję dla siebie.

Całe audiobooki za darmo można znaleźć w niektórych księgarniach:

  • Wolne Lektury z dostęp do kilkuset książek,
  • Virtualo z nieco mniejszą kolekcją, ale równie ciekawymi propozycjami,
  • NEXTO, która jest największą w Polsce platformą sprzedającą książki i prasę w formie elektronicznej.

Czym różnią się podcasty od audiobooków?

Z pozoru może się wydawać, że podcasty i audiobooki to dokładnie ta sama forma. W końcu w jednym i drugim przypadku są to pliki audio. Nic bardziej mylnego.

Podcast jest epizodyczny, co oznacza, że dzieli się na kolejne odcinki, które pojawiają się cyklicznie (raz dziennie, raz w tygodniu, raz w miesiącu). Treść podcastu może być dowolna, w grę wchodzą wywiady, aktualności, porady itp.

Audiobook to pojedyncze nagranie treści, która już powstała w innej formie (papierowa książka). Audiobooki nigdy nie wychodzą w odcinkach, nie można też ich subskrybować.

Co to jest ebook?

Ebook jest elektroniczną książką. To oznacza, że występuje w formie pliku, który możemy odtworzyć na urządzeniu elektronicznym (smartfon, tablet, czytnik, komputer).  Czytelnik jest w stanie zgromadzić całą kolekcję ebooków na jednym urządzeniu. Warto też nadmienić, że ebooki są często tańsze niż papierowe książki (w przypadku zamówień przez internet choćby o koszt przesyłki).

Może Cię zainteresować:

Miłośniczka dobrego jedzenia i wciągającej lektury. Nie znosi zacinających się smartfonów i ciągle szuka tego, który sprosta jej wymaganiom. Z niecierpliwością śledzi rozwój technologiczny, licząc na to, że będzie mogła poczuć się jak Art3mis z Player One. Nie uznaje kompromisów i stawia na sprzęt, który będzie dobrze służył przez lata.