Co to jest AirTag? Czy potrzebujesz lokalizatora Apple?

04.12.2021 |
| Clock Przeczytasz w 3 Minuty
Co to jest AirTag? Czy potrzebujesz lokalizatora Apple?
Przeczytasz w 3 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Zdarza Ci się zapominać, gdzie położyłeś klucze od samochodu? Lokalizator AirTag może Ci pomóc je odszukać. Apple AirTag to małe urządzenia w formie koła, które możesz przyczepić do dowolnych elementów za pomocą kleju lub mocowania podobnego do breloka. Dzięki nim zlokalizujesz przedmioty np. za pomocą Bluetooth. Aby system zadziałał, potrzebna będzie Ci do tego aplikacja Lokalizator Apple, która pokaże Ci, gdzie znajduje się w danym momencie, zagubiony przedmiot.

Ile kosztuje AirTag?

Cena AirTag wynosi około 160 zł za sztukę. Jeśli więc potrzebujesz więcej lokalizatorów, warto zakupić je w zestawie 4 sztuk za około 520 zł. Apple zaoferowało również specjalne breloki AirTag, których zadaniem jest ułatwienie przymocowania lokalizatora AirTag, np. do plecaka.

Jak działa lokalizator Apple?

Bateria AirTag może działać do 12 miesięcy i jest wymienna. Jeśli będzie na skraju wyczerpania, poinformuje Cię o tym, za pomocą powiadomienia w telefonie.

Lokalizator Apple spełnia normę IEC 60529, co oznacza, że jest odporny na zachlapania, pył i wodę, i może spędzić pod wodą pół godziny, umieszczony na głębokości 1 metra.

Działanie AirTag polega na raportowaniu jego położenia w lokalizatorze Apple, za pomocą bluetootha i NFC. Urządzenie wystarczy przypiąć w odpowiednim miejscu i skonfigurować w aplikacji.

Jeśli posiadasz model smartfona Apple SE, możesz zlokalizować dany przedmiot za pomocą dźwięku wydobywającego się z lokalizatora AirTag. Nowe modele smartfonów, poczynając od iPhone’ów 11, wskażą również szczegółowe położenie i kierunek, który należy obrać, aby znaleźć zagubiony przedmiot.

AirTag lokalizator Apple

Zasięg lokalizatora Apple AirTag

To, jaki zasięg będzie posiadał lokalizator AirTag, zależne jest od zasięgu bluetootha w modelu danego iPhona. Przeważnie wynosi ona od 10 do 30 metrów. Na otwartych przestrzeniach zasięg może być większy. Jednak nie martw się, ponieważ możliwości namierzenia lokalizatora AirtTag nie ograniczają się do zasięgu Bluetooth.

Lokalizator Apple AirTag możesz dołączyć do urządzeń znajdujących się na liście aplikacji My Find.

Oznacza to, że nawet jeśli Twój lokalizator znajdzie się poza zasięgiem bluetooth czy NFC, ale będzie w pobliżu innego urządzenia, które ma aktywną usługę My Find i tak otrzymasz powiadomienie o lokalizacji zaginionej rzeczy.

Lokalizator AirTag

Czy AirTag jest bezpieczny?

Producent lokalizatora AirTag dba o prywatność swoich klientów pod następującymi względami:

  • Tylko właściciel urządzenia otrzymuje dane o aktualnym położeniu zagubionej rzeczy. Historia i dane dla innych są szyfrowane.
  • Urządzenie nie jest śledzone przez Apple.
  • Apple zapobiega śledzeniu – jeśli np. w Twoim plecaku znajdzie się obcy lokalizator, otrzymasz stosowne powiadomienie.

Należy jednak pamiętać, że nie każdy używa tylko smartfonów firmy Apple, a tego już producent lokalizatora AirTag nie przewidział. Taka luka może powodować działanie przestępcze, ponieważ osoby używające telefonów z systemem Android mogą być nieświadome tego, że ktoś podrzucił im lokalizator. Taka sama sytuacja tyczy się ofiar przemocy domowej, które mogą być w ten sposób kontrolowane przez oprawcę. Aktualnie trwają prace, które mają rozwiązać problem działań przestępczych i przemocowych z wykorzystaniem lokalizatora AirTag.

  • Współpracuje z iPhonem, iPadem czy Apple Watchem
  • Sygnał dźwiękowy
  • Szyfrowanie danych lokalizacyjnych
  • Możliwość zapisania danych kontaktowych
149.9

Mogą Cię zainteresować:

Z wykształcenia dziennikarz prasowy i coach. Tworzeniem treści zajmuje się zawodowo od kilku lat. Pisanie i dobra książka są nieodłącznymi atrybutami w jej życiu. Po latach doszła pasja do gotowania i sprzedaży. Uwielbia nowe technologie, które na co dzień może wykorzystywać w swoim życiu. Uparcie dąży do osiągania celów i nawet dobrze jej to wychodzi.