GPRS – co to jest i do czego jest potrzebny?
GPRS to dość przestarzała technologia przesyłu danych, która została zastąpiona przez kolejne generacje, m.in. 3G, 4G LTE czy 5G. Przyjrzyjmy się temu, co daje technologia GPRS. Jak działa GPRS? Co to jest GPRS w telefonie komórkowym? O czym jeszcze warto wiedzieć?
Co to jest GPRS?
GPRS (ang. General Packet Radio Service) to metoda pakietowego przesyłania danych w sieciach komórkowych 2G, która weszła do użytku w 2001 r., aby zaoferować użytkownikom telefonów dostęp do internetu. W tej chwili jest to bardzo przestarzała technologia, którą wyparło 3G, a później 4G LTE i obecnie 5G.
W momencie pojawienia się GPRS uznawano za przełom w stosunku do technologii 2G, który dzielił dane na pakiety, a nie wykorzystywał transmisji ciągłej.
Wiele państw Unii Europejskiej planuje całkowite wyłączenie GPRS w związku z dynamicznym rozwojem kolejnych generacji.
GPRS a 2G – najważniejsze różnice
2G (ang. „2nd Generation”), czyli „druga generacja”, to rodzaj sieci starego typu, który wprowadzono po raz pierwszy na początku lat 90. ubiegłego stulecia. Zastąpiła ona niewydolną i opartą na analogowych nadajnikach radiowych sieć pierwszej generacji – 1G.
Co to jest GPRS? Jest to określenie dla metody przesyłania danych w omawianych sieciach komórkowych 2G. Przesył danych w ramach GPRS jest wyjątkowo wolny jak na współczesne standardy. Nowsze technologie takie jak 3G, 4G oraz 5G zapewniają zdecydowanie szybszy transfer.
Przykłady zastosowania GPRS
Do czego jest potrzebny GPRS? Przykłady zastosowania GPRS są następujące:
- dostęp do poczty elektronicznej i faksu,
- korzystanie z zasobów Internetu za pomocą przeglądarki,
- dostęp do dedykowanych serwisów multimedialnych,
- połączenia z firmowymi sieciami Intranetowymi,
- rozmowy za pomocą komunikatorów internetowych.
W dzisiejszym świecie zauważamy wzrost potrzeb klientów i szybki postęp technologiczny, co sprawia, że dostępność GPRS wydaje się być przeżytkiem. Okazuje się, że następcą GPRS zostało EDGE, w którym osiągamy trzykrotnie lepszy transfer.
Wejście do użytku usługi GPRS miało miejsce wiele lat temu, mimo to cały czas jest to popularna metoda transmisji danych. Operatorzy telekomunikacyjni przedłużają wsparcie usług w pasmach 900/1800MHz. Jeden z przykładów to Orange, gdzie deklaruje się utrzymanie takich usług do 2030 roku.
Podsumowując, GPRS to przestarzała usługa, którą wyparły generacje 3G, 4G i 5G. Usługa GPRS dała nam wiele nowych możliwości, które są sukcesywnie rozwijane. Obecnie telefon z dostępem do sieci pozwala wykonywać pracę, naukę, rozwijać pasję i oddawać się rozrywce w dowolnej chwili.
Może Cię zainteresować: