Jak działa Google TV? Różnice pomiędzy Google TV a Android TV

10.05.2023 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
Jak działa Google TV? Różnice pomiędzy Google TV a Android TV
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Szukasz technologii, która jest połączeniem funkcji telewizji, Internetu oraz aplikacji? Powinna Cię w takim razie zainteresować platforma Google TV, oparta na Androidzie i umożliwiająca dostęp do wielu treści. Jakich? Tego (i nie tylko!) dowiesz się z poniższego artykułu. Sprawdźmy, czym dokładnie jest Google TV, na jakich urządzeniach działa i jakie oferuje funkcje.

Co to jest Google TV?

Google TV to oparty na Android TV interfejs użytkownika, z premierą w 2020 roku. Jest zasilany przez uczenie maszynowe Google, Asystenta Google i Google Knowledge Graph. Platforma została zaprojektowana tak, aby ułatwić znajdowanie różnych treści.

Podobnie, jak w Android TV, w Google TV możesz korzystać z biblioteki aplikacji i gier ze sklepu Play, a także funkcjonalności Chromecasta. Co więcej, zyskujesz też dostęp do takich serwisów streamingowych, jak Netflix, Disney Plus, YouTube czy HBO Max. Co istotne, możesz korzystać z Google TV po polsku.

Jak działa Google TV?

Każde urządzenie, które obsługuje Google TV, wymaga połączenia z Internetem, np. przy pomocy Wi-Fi. Konfiguracja jest bardzo prosta. Po uruchomieniu telewizora z Google TV ujrzysz ekran startowy, podzielony na kilka sekcji.

Dostępne aplikacje możesz dowolnie rozmieścić w wybranej kolejności, jak i dodać nowe przy pomocy sklepu Google Play.

To, które z nich będą się wyświetlać na ekranie głównym, możesz wybrać podczas dodawania profilu Google. Co więcej, aby zaczęły pojawiać się rekomendacje z serwisów streamingowych, należy się do nich najpierw zalogować lub utworzyć w nich konta. Google TV umożliwia też dodawanie dodatkowych profili, dzięki którym można tworzyć własne listy odtwarzania, jak i personalizować sugerowane treści.

Warto wspomnieć również o możliwości korzystania ze swojego smartfona, jako pilota, co pozwala na sprawne przełączenie się między aplikacjami, jak i wyszukiwanie treści. Wystarczy tylko pobrać na telefon aplikację Google TV i wybrać telewizor podłączony do tej samej sieci Wi-Fi.

google tv - funkcje

Google TV vs Android TV – czym się różnią?

Android TV to system operacyjny smart TV, oparty na Androidzie, oferujący dostęp do aplikacji i gier z Google Play, dostępny na telewizorach wielu popularnych producentów, takich jak np. Philips czy Panasonic. Google TV z kolei to interfejs dla Android TV zaprojektowany tak, aby ułatwić użytkownikowi wyszukiwanie treści.

Google TV a Android TV – główne różnice:

 • Google TV to nie nowy system operacyjny, a nakładka interfejsu na Android TV.
 • Rekomendacje Android TV są oparte na subskrybowanych aplikacjach, a nie na Twoim guście. Google TV wykorzystuje sztuczną inteligencję i uczenie maszynowe i inne metody, dzięki czemu otrzymujesz sugestie na dedykowanej karcie For You, oparte na Twoich upodobaniach.
 • Google TV umożliwia większą kompatybilność z urządzeniami inteligentnego domu.
 • Google TV obsługuje wiele profili użytkowników dla dzieci z jednego konta Google dla osoby dorosłej. Dla każdego z nich można dodać różne zalecenia. W Android TV z kolei ograniczenie oglądania danych treści obsługiwane jest przez systemowe ustawienia rodzicielskie.

Google TV a Smart TV – różnice

Smart TV to telewizory nowej generacji, dzięki którym można oglądać filmy na platformach streamingowych, słuchać muzyki, czy korzystać z Internetu. Korzystają z różnego oprogramowania systemowego, w tym np. Tizen (Samsung) czy WebOS (LG). “Inteligentne” telewizory mogą zatem różnić się od siebie interfejsem, jak i możliwościami sterowania, a także wspieranymi funkcjami czy dostępnością aplikacji.

Google TV to z kolei platforma dla telewizorów Smart, rozwijana przez Google, która działa na telewizorach Sony czy TCL, oparta na Androidzie. Umożliwia między innymi dostęp do sklepu Google Play oraz korzystanie z Asystenta Google.

google tv - urządzenia

Na jakich urządzeniach dostępne jest Google TV?

System znajdziesz w wybranych telewizorach producentów Hisense, Philips, Sony oraz TCL. Ponadto możesz też skorzystać z Google TV w telefonie i na tablecie, poprzez pobranie aplikacji z Google Play (Android) lub App Store (iOS).

Warto tutaj wspomnieć również o Chromecast 4.0, czyli samodzielnej przystawce od Google wyposażonej w Google TV. W przeciwieństwie do poprzedniej wersji, ta nie wymaga żadnych dodatkowych urządzeń i ma wbudowany Bluetooth. Przy pomocy pilota, który dołączany jest do zestawu, można uzyskać dostęp między innymi do platform streamingowych, takich jak Netflix czy YouTube, jednak liczba wspieranych aplikacji jest znacznie dłuższa. To ciekawy sposób na to, by zamienić swój telewizor w Smart TV.

Najważniejsze funkcje Google TV

Telewizor z Androidem oraz nakładką Google TV to przede wszystkim szereg ciekawych opcji oraz udogodnień. Oprócz dostępu do aplikacji oraz gier z Google Play znajdziesz tam takie funkcje, jak:

 • Spersonalizowane rekomendacje – są one oparte na tytułach, które dodasz do listy do obejrzenia, jak i tych już sprawdzonych i polubionych, a także interesujących Cię treściach m.in. z Google Play. Inne czynniki, na podstawie których generowane są polecenia to zwiastuny obejrzane w YouTube i treści rozrywkowe wyszukiwane w wyszukiwarce Google.
 • Obejrzysz wybrane filmy, niezależnie od tego, w jakiej usłudze są dostępne – wystarczy tylko wyszukać dany tytułu, a Google TV pokaże, gdzie możesz go obejrzeć. Do wyboru masz Netflix, HBO, Amazon Prime Video, Canal+, Player i inne.
 • Wbudowana kontrola rodzicielska – rodzice mogą tworzyć osobne profile dla swoich dzieci. W Google TV dostępna jest też aplikacja Google Family Link.
 • Asystent Google – w Google TV możesz skorzystać z wyszukiwania głosowego oraz sterowania kompatybilnymi urządzeniami inteligentnego domu, takimi jak żarówki, termostaty itd.
 • Lista obserwowanych – możesz zapisywać filmy, programy czy seriale do obejrzenia na później.
 • Funkcja Live – dzięki niej obejrzysz na żywo kanały telewizyjne, sport czy koncerty.
 • Gry – na telewizorach z Google TV możesz grać w chmurze, między innymi na platformach Nware, czy Nvidia GeForce Now. Aby było to możliwe, należy pobrać odpowiedni program z Google Play, zalogować się i podpiąć pada przy pomocy kabla lub Bluetooth.

Może Cię zainteresować:

Filozof z wykształcenia, fanka nowych technologii i gier komputerowych. W wolnych chwilach uwielbia grać w Talisman, czytać fantastykę i biografie, piec ciasta i babeczki oraz jeździć na rowerze.