Search icon

Czym jest Google Doodle? Poznajcie najciekawsze przykłady z ostatnich lat

21.05.2023 |
| Clock Przeczytasz w 6 Minuty
Czym jest Google Doodle? Poznajcie najciekawsze przykłady z ostatnich lat
Przeczytasz w 6 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Google Doodle, czyli różnego typu obrazki, animacje i interaktywne gry często pojawiają się na stronie głównej wyszukiwarki. Na pewnie widziałeś je wiele razy, ale czy wiesz skąd się wzięły i co oznaczają? A może chciałbyś zobaczyć, jak Google upamiętniło wybitne polskie postaci albo odkryć ciekawe gry? W tym artykule dowiesz się wszystkiego o Doodle.

Skąd wzięło się Google Doodle?

Google Doodle to niestandardowe logo Google, które pojawia się na stronie głównej wyszukiwarki z okazji różnych świąt, rocznic, wydarzeń lub osób. Pierwsze Google Doodle powstało w 1998 roku i było to proste nawiązanie do festiwalu Burning Man.

pierwsze google doodle - burning man

Założyciele Google, Larry Page i Sergey Brin, chcieli w ten sposób 30 sierpnia 1998 r. dać znać użytkownikom, że są na urlopie i nie mogą zajmować się serwisem. Od tego czasu Google Doodle stało się tradycją i sposobem na pokazanie kreatywności i różnorodności firmy.

Gdzie można zobaczyć wszystkie Doodle?

Doodle Google często starają się upamiętniać osoby i wydarzenia poprzez graficzną zmianę logo. Zdarzają się jednak również interaktywne Doodle, które pozwalają użytkownikom na zabawę lub naukę. Na przykład, w 2010 roku Google Doodle upamiętniające 30. rocznicę gry Pac-Man pozwalało na zagranie w nią bezpośrednio na stronie głównej.

google doodle: pac man

Z innej zaś strony – w  2017 roku Google Doodle uczciło 50. rocznicę języka programowania Logo i zaprosiło użytkowników do kodowania własnego królika.

coding for carrots

Do tej pory opublikowano ponad 5 tysięcy Google Doodle, z czego blisko znakomita większość powstała w przeciągu ostatnich 10 lat. Od roku 2000 tworzy je specjalna ekipa grafików bezpośrednio w firmie – wcześniej były dziełem kontraktorów.

Jeśli chcesz zobaczyć wszystkie Google Doodle, które kiedykolwiek powstały, możesz odwiedzić archiwum Doodle. Tam znajdziesz ponad 5000 Doodle z różnych krajów i okazji. Możesz też wyszukiwać Doodle według daty, kraju lub słowa kluczowego.

Najciekawsze interaktywne Google Doodle

Z tak ogromnej liczby stworzonych Doodle trudno zdecydować się na zwięzłe zestawienie tych najciekawszych, ale postaramy się przedstawić Ci subiektywną listę 10 interaktywnych Google Doodle, które warto zobaczyć i wypróbować.

1. Halloween 2012. Jest to gra typu point-and-click, w której musisz pomóc małemu duchowi odnaleźć swoje części ciała, ukryte w nawiedzonym domu. Gra jest pełna humoru i niespodzianek.

google doodle halloween

2. Z okazji 66. rocznicy incydentu w Roswell – to kolejna przygodówka w starym stylu (wybierz-i-kliknij), tym razem o tematyce kosmicznej. Musisz pomóc obcemu naprawić swój statek i wrócić do domu. Gra ma wiele zagadek i odniesień do kultury popularnej.

3.  Z okazji 155. rocznicy urodzin Marka Twaina – to interaktywna opowieść inspirowana książką „Przygody Tomka Sawyera”. Możesz wybrać jedną z trzech scen: malowanie płotu, ucieczka z ciotką Polly lub spotkanie z Huckleberry Finnem. Każda scena ma swoje dialogi i animacje.

4. Z okazji 107. rocznicy urodzin Winsora McCaya – to animowany komiks opowiadający o przygodach Nemo w Krainie Snów. Użytkownicy mogą kliknąć na różne elementy w każdej planszy, aby odkryć ukryte animacje i przejść do następnego rozdziału.

5. Świętowanie J.S. Bacha (2019) – ten doodle wykorzystuje uczenie maszynowe do tworzenia harmonii w stylu J.S. Bacha. Możesz skomponować własną melodię i usłyszeć ją zagrana przez wirtualną orkiestrę.

6. Na 117. urodziny Lotte Reiniger (2016) – jest to hołd złożony Lotte Reiniger, pionierce animacji sylwetkowej. Można obejrzeć krótki film o jej życiu i pracy, wykonany w jej charakterystycznym stylu.

7. Świętowanie 96. urodzin Lesa Paula (9 czerwca 2011) – doodle pozwala na grę na wirtualnej gitarze na stronie głównej Google. Można szarpać struny za pomocą myszy lub klawiatury, a także nagrywać i odtwarzać swoje melodie z opcją dodania efektu przesterowania i zmiany tonacji gitary.

les paul

8. Upamiętnienie architektury Zaha Hadid (2017): możemy tu eksplorować niektóre z najbardziej ikonicznych budynków zaprojektowanych przez renomowaną architektkę Zaha Hadid. Doodle pozwala przybliżać i oddalać, obracać i przesuwać struktury oraz dowiedzieć się więcej o ich historii i znaczeniu.

9. 30. rocznica upadku muru berlińskiego (9 listopada 2019): Możesz kliknąć na różne elementy doodle i zobaczyć animacje przedstawiające sceny z życia w podzielonym i zjednoczonym Berlinie.

10. 50. rocznica pierwszego lądowania na Księżycu (20 lipca 2019): Możesz obejrzeć filmik narrowany przez astronautę Michaela Collinsa, który opowiada o misji Apollo 11 i jej znaczeniu dla ludzkości.

Najlepsze gry Google Doodle

Poniżej przedstawiamy 10 najlepszych gier Google Doodle, jakie ukazały się do tej pory.

1. Pac-Man. To klasyczna gra zręcznościowa z 1980 roku, która przeniosła się na stronę Google w 2010 roku z okazji 30-lecia swojej premiery. Twoim zadaniem jest sterować żółtą kulką i zjadać wszystkie kropki na planszy, unikając duchów. Gra jest wierna oryginałowi i ma nawet tę samą muzykę i dźwięki.

2. Pizza (jemy pizzę). To gra z 2021 roku, która świętuje wynalazek pizzy przez Raffaele Esposito w 1889 roku. W grze musisz przygotować pizzę według zamówienia klienta, używając odpowiednich składników i piekąc ją na czas.

google doodle pizza

3. Coding for Carrots. To gra edukacyjna z 2017 roku, która uczy podstaw programowania za pomocą prostych poleceń. W grze musisz pomóc królikowi zebrać wszystkie marchewki na planszy, używając bloków kodu. Gra jest przyjazna dla dzieci i zachęca do logicznego myślenia, ucząc podstaw programowania i algorytmiki.

4. Doodlowe Zawody na Wyspie Czempionów. To gra sportowa z 2021 roku, która nawiązuje do letnich igrzysk olimpijskich w Tokio. W grze możesz wybrać jedną z czterech drużyn zwierząt i rywalizować w różnych dyscyplinach, takich jak bieganie, pływanie czy skok o tyczce. Doodle wyróżnia się piękną grafiką i ciekawą fabułą.

doodle champion

5. Halloween 2016. To gra przygodowa z 2016 roku, która opowiada o małym kotku czarodzieju, który musi obronić swoją szkołę magii przed duchami. W grze musisz rysować symbole na ekranie, aby rzucić zaklęcia i pokonać przeciwników.

6. Garden Gnomes. To gra zręcznościowa z 2018 roku, która celebruje tradycję ogrodowych krasnali w Niemczech. W grze musisz wystrzelić krasnala z katapulty i sprawić, aby przeleciał jak najdalej, zbierając kwiaty i monety po drodze.

7. Quick Draw! to gra logiczna z 2016 roku, która sprawdza twoje umiejętności rysowania i rozpoznawania obrazów. W grze musisz narysować coś na podany temat w ciągu 20 sekund i sprawdzić, czy sztuczna inteligencja Google zgadnie, co miałeś na myśli. Gra pokazuje możliwości uczenia maszynowego.

8. Hip Hop. To gra muzyczna z 2017 roku, która upamiętnia 44. rocznicę powstania kultury hip hop w Nowym Jorku. W grze możesz zmieniać utwory i skreczować na dwóch gramofonach, używając myszki lub klawiatury. Hip Hop to rytmiczna, interaktywna gra o walorach edukacyjnych, ponieważ opowiada o historii hip-hopu i jego wpływie na kulturę.

google doodle: hip hop

9. Rubik’s Cube – wierna symulacja słynnej kostki Rubika, która pozwala na obracanie jej warstwami za pomocą myszki lub klawiatury. Możesz też wybrać poziom trudności i liczbę kolorów.

10. Cricket – gra sportowa, w której musisz odbijać piłkę kijem i zdobywać jak najwięcej punktów. Cricket oferuje prostą i przyjemną, a wręcz nawet uzależniającą rozgrywkę, a bohaterami są sympatyczne owady.

Polskie akcenty Google Doodle

Google Doodle często odzwierciedlają kulturę i historię danego kraju, w którym są wyświetlane, celebrując różne święta, rocznice czy wydarzenia.  

W Polsce pierwszy Google Doodle pojawił się 15 lutego 2007 roku i był związany z tłustym czwartkiem.

Od tego czasu Google Doodle upamiętniało wiele polskich postaci i wydarzeń, takich jak:

  • Zofia Nasierowska – polska fotografka, która urodziła się 24 kwietnia 1938 roku w Łomiankach. Jej Google Doodle przedstawiało aparat i portret kobiety.
  • Święto Niepodległości – obchodzone 11 listopada na pamiątkę odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku po ponad stu latach zaborów. Google Doodle przedstawiało biało-czerwoną flagę i godło Polski.
  • Maria Skłodowska-Curie – polska fizyczka i chemik, laureatka dwóch Nagród Nobla, która urodziła się 7 listopada 1867 roku w Warszawie. Jej Google Doodle przedstawiało jej odkrycia naukowe i symbol promieniotwórczości.
  • Stanisław Lem – Jeden z najciekawszych Google Doodle  poświęcony jest polskiemu autorowi science-fiction. Jest to interaktywna gra z 2011 roku, która świętowała 60. rocznicę pierwszej publikacji jego powieści „Bajki robotów”. Gra składa się z kilku etapów, w których gracz musi pomóc robotowi rozwiązywać zagadki i naprawiać uszkodzone maszyny. Gra nawiązuje do stylu graficznego Daniela Mroza, ilustratora wielu książek Lema.
polskie google doodle
nano google news

Może Cię zainteresować:

TEMATYKA:
Na skrzyżowaniu światów dziennikarstwa, PR-u i IT. Ma słabość do najnowszych technologii obrazu oraz dźwięku i nie byłby sobą, gdyby przestał być na bieżąco z gadżetami. Przygodę z komputerami i grami zaczął w wieku 5 lat, a teraz jest tatą małej gejmerki. Gdy nie zajmuje się żonglerką i ekwilibrystyką słowną, lubuje się w słuchaniu alt-rocka, zgłębianiu kina światowego i konsumowaniu szeroko rozumianej (pop)kultury.