Common Interface – co to? Do czego służy złącze CI?
Wielu osobom wydaje się, że jedynym sposobem na dostęp do telewizji jest dekoder do kablówki lub antena satelitarna. Nic bardziej mylnego, gdyż istnieje również moduł Common Interface, który może okazać się atrakcyjnym rozwiązaniem. Wyjaśniamy, czym jest złącze CI i czy warto z niego korzystać.
- Czym jest złącze Common Interface?
- Co to jest moduł CAM?
- Jak działa Common Interface?
- Zalety i wady złącza CI
- Czym różni się moduł CI od CI+?
- Jak sprawdzić, czy telewizor ma złącze CI?
- Czy moduł CI oferuje taką samą jakość jak dekoder?
Czym jest złącze Common Interface?
Common Interface (w skrócie CI) to port znajdujący się z tyłu telewizora. Moduł CI nazywany jest również DVB-CI i obsługuje specjalne karty kodowe (abonenckie) od operatorów. Tego typu karty CAM (Conditional-Access Module) pozwalają na oglądanie płatnej telewizji bez potrzeby posiadania dekodera. Common Interface jest więc alternatywą dla dekoderów HD.
Podsumowując, Common Interface zapewnia komunikację między wbudowanym dekoderem TV a modułem CAM dekodującym sygnał telewizyjny z karty abonenckiej.
Co to jest moduł CAM?
CAM to moduł warunkowego dostępu. Jest to gruba metalowa karta o dość małych gabarytach, przypominająca kartę płatniczą. Do niej podpinamy tak zwaną kartę abonencką (kodową), którą otrzymujemy od operatora telewizji, a następnie wkładamy całość do portu Common Interface.
Dzięki modułowi CAM następuje odszyfrowywanie sygnału płatnej telewizji na odbiorniku TV. Oprócz tego moduł CAM umożliwia identyfikację abonenta oraz zakres usług, jakie ma przypisane do swojej umowy oraz czy opłacił subskrypcję.
Jak działa Common Interface?
Złącze Common Interface zapewnia połączenie pomiędzy wbudowanym dekoderem telewizyjnym w TV a modułem CAM odszyfrowującą sygnał płatnej telewizji od operatora.
Sygnał telewizyjny obsługiwany przez Common Interface wysyłany jest z modułu CAM, żądając co jakiś czas autoryzacji za pomocą unikatowego klucza dostępu (np. co 3 minuty), który wbudowany dekoder telewizyjny przesyła do modułu CAM. Ten następnie pobiera informacje z karty abonenckiej i generuje kod odszyfrowujący obraz telewizyjny, który trafia z powrotem do wbudowanego dekodera TV.
Zalety i wady złącza CI
Przy decydowaniu się na wykupienie pakietu telewizyjnego obsługiwanego przez Common Interface należy rozważyć plusy i minusy modułu CI względem dekodera.
Zalety Common Interface:
- Kontrola telewizji jednym i tym samym pilotem.
- Obsługa funkcji multiroom (czyli możliwość oglądania płatnej telewizji na jednocześnie kilku TV).
- Zajmuje mniej miejsca i nie potrzebuje okablowania.
Wady Common Interface:
- Brak możliwości nagrywania programów z telewizji.
- Nie można przewijać programów.
- Nie każdy telewizor posiada złącze CI.
Podsumowując – Common Interface jak najbardziej ma sens, tym bardziej jeśli zależy Ci na oszczędności miejsca oraz wygodzie kontroli. Natomiast jeśli mocno zależy Ci na nagrywaniu lub przewijaniu programów, dekoder będzie wtedy lepszą opcją.
Czym różni się moduł CI od CI+?
Common Interface Plus (CI+) to ulepszona wersja Common Interface (CI), która wyparła poprzedni standard od 2009 roku. Obecnie najnowszą edycją Common Interface jest CAM CI+ ECP (2.0), która obsługuje obraz w rozdzielczości 4K Ultra HD.
Standard ten odznacza się ulepszonym systemem zabezpieczeń, lepszą integracją z telewizorem, np. automatyczną listą kanałów danego operatora. Złącze CI można spotkać jedynie w starych telewizorach – jeśli obecnie mamy do czynienia z portem tego typu, będzie to na pewno CI+. Dodatkowo, CI+ jest kompatybilne wstecz z CI.
Jak sprawdzić, czy telewizor ma złącze CI?
Aby upewnić się, że telewizor posiada złącze Common Interface, należy zerknąć w jego specyfikację na stronie producenta w internecie, bądź w instrukcji lub ewentualnie zobaczyć, czy tenże port jest obecny w naszym TV. Listy kompatybilnych modeli telewizorów umieszczają również dostawcy usług telewizyjnych.
Typowo moduł ten znajduje się z tyłu telewizora, niedaleko gniazd USB i HDMI i jest on najszerszym portem, jaki znajdziesz w TV.
W zależności od producenta telewizora, możemy napotkać najczęściej dwa rozwiązania. Pierwszym z nich to slot na moduł, do którego podepniemy kartę CAM bezpośrednio (tak jest najczęściej z TV marek: Sony, Panasonic, LG, Philips, Xiaomi, TCL, Toshiba). Drugim z nich jest zaś kieszonka, do której trzeba podpiąć kartę CAM przez specjalny adapter.
Wyjątkiem jest Samsung, który zakrywa port CI nalepką wymagającą oderwania. Pod spodem znajduje się najczęściej kieszonka z miejscem na kartę CAM podpinaną przez wspominany wyżej adapter.
Skoro o nietypowych sytuacjach mowa, warto też pamiętać, że w przypadku odbiorników marki LG, złącze Common Interface będzie widniało jako: PCMCIA Card Slot.
Czy moduł CI oferuje taką samą jakość jak dekoder?
Tak, jakość oferowana przez moduł CI/CI+ jest taka sama, jak w przypadku dekoderów i w najlepszym wydaniu jest to 4K Ultra HD. Wszystko tutaj zależy nie od typu urządzenia, a od jakości sygnału dostarczanego przez operatora.
Może Cię zainteresować: