Czym są alerty BIK? Jak sprawdzić raport BIK za darmo?

07.09.2022 |
| Clock Przeczytasz w 5 Minuty
Czym są alerty BIK? Jak sprawdzić raport BIK za darmo?
Przeczytasz w 5 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Wielu z nas nawet o tym nie myśli. Jednak wciąż wśród nas są osoby, które padają ofiarą oszustów finansowych, podszywających się pod skradzione dane osobowe. Aby temu skutecznie zapobiec, warto zaopatrzyć się w Alerty BIK, które są stosowane w Polsce coraz częściej i chronią ich użytkowników przed wyłudzeniem kredytu przez oszustów finansowych. Na czym polega działanie alertów z Biura Informacji Kredytowej? Dlaczego warto z nich skorzystać?

Spis treści:

Cyberprzestępcy stosują rozmaite metody, aby wyłudzić poufne dane. Zobacz:
Co to jest phising?
Co to jest phishing? Jak go rozpoznać i jak się chronić przed wyłudzeniem danych?

Co to jest i jak działa Alert BIK?

Jak już zostało wspomniane we wstępie, Alerty BIK to informacje pochodzące z Biura Informacji Kredytowej, wysyłane w formie mailowej lub SMS-owej do osoby, której historię kredytową sprawdza placówka, w której stara się o pożyczkę lub kredyt.

Alerty BIK nie są niepokojące w sytuacji, kiedy sami faktycznie udajemy się do banku lub chcemy sprawdzić naszą zdolność przez Internet. Wtedy otrzymanie takiej wiadomości nie powinno dziwić. Jeśli jednak nie wykonywaliśmy takich kroków, takie powiadomienie będzie dla nas informacją, aby zacząć działać i zablokować wyłudzenie.

Alert BIK w sytuacji, kiedy nie bierzemy kredytu lub pożyczki oznacza, że prawdopodobnie ktoś przechwycił nasze dane i chce je wykorzystać w celu wyłudzenia kredytu.

Alerty BIK otrzymujemy więc w sytuacji, kiedy bank sprawdza naszą historię w BIK, ale i również BIG, czyli Biurze Informacji Gospodarczej. Nie ma ograniczenia czasowego, w którym przychodzą Alerty. Działają one 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu.

Alerty BIK udzielają nam nie tylko informacji na temat sprawdzania naszej historii kredytowej, ale dzięki nim dowiemy się również, jaki jest status naszego kredytu, terminy płatności czy zaległości w spłacie.

Dodatkowo co miesiąc BIK Alert zapewnia nas o tym, że dane w BIK nie zostały zmienione, oraz informuje o nowych propozycjach kredytów czy pożyczek.

Jak włączyć Alerty BIK?

Włączenie usługi Alertów BIK nie należy do trudnych zadań.

Pierwszym krokiem jest utworzenie profilu na stronie Biura Informacji Kredytowej. W prawym górnym roku kliknij „Załóż konto” i wybierz jedną z opcji rejestracji w celu zakupu:

 • Raportu BIK
 • Alertów BIK
 • Pakietu BIK

Cały proces będzie wymagał:

 • Potwierdzenia profilu, przesyłając skan dowodu tożsamości lub jego zdjęcie.
 • Uzupełnienia danych kontaktowych.
 • Wykonania przelewu na kwotę 1 zł, przesłanego z rachunku osobistego.

Po wszystkim BIK musi zatwierdzić nasze dane i przesłać na maila link aktywacyjny, w który należy kliknąć. Otrzymamy również wiadomość SMS-ową ze specjalnym kodem, który musi być wpisany do systemu www. Dzięki temu aktywujemy profil i będziemy mogli ustawić hasło.

Następnie możemy przejść do włączenia Alertów BIK. Wystarczy wybrać jedną z oferowanych usług i ją opłacić.

Alerty BIK powinny zostać uruchomione właściwie od razu po ich opłaceniu.

Jaki jest koszt Alertów BIK?

Alerty BIK nie są usługą darmową. Wynika to z faktu, że dane w BIK zmieniają się około dwóch razy w tygodniu, a o każdej zmianie informowani są klienci korzystający z alertów. Usługa Alertów BIK została podzielona ze względu na klientów indywidualnych, jak i firmowych. Ich cena kształtuje się w następujący sposób:

 • Pakiet podstawowy dla klientów prywatnych – 12 miesięcy – 24 zł. Obejmuje on informacje o próbie uzyskania kredytu lub pożyczki, o zadłużeniach, zapytaniach do BIK-u oraz o zakończeniu rat kredytowych,
 • Pakiet pełen dla klientów prywatnych – 12 miesięcy – 99 zł. W jego skład wchodzi 12 raportów BIK, wskaźniki i raporty BIK, możliwość zastrzegania kredytu, jak i zastrzeżenia dowodu osobistego,
 • Alerty o kontrahencie – 12 miesięcy – 29 zł. Alerty dotyczą zaległości w spłacie należności oraz informacje o wpisach do BIG Informator,
 • Pakiet Moja Firma – 12 miesięcy – 29 zł. Alerty informują o próbie wyłudzenia kredytu na naszą firmę, zapytaniach przedsiębiorców o naszą firmę, o wpisaniu firmy do BIG i KRD, oraz o nieterminowym spłacaniu należności,
 • Pakiet BIK dla Firm – 12 miesięcy – 199 zł – oprócz naszej firmy, otrzymujemy również powiadomienia o 3 innych. Oprócz tego przesyła 3 raporty BIK o innych firmach, 6 raportów BIK o naszej firmie, oraz wskaźnik BIK o statusie naszej firmy i trzech innych.

Darmowy raport BIK – jak sprawdzić?

Alerty BIK niestety nie mają darmowej opcji. Na stronie BIK.pl można natomiast sprawdzić raport Biura Informacji Kredytowej. Wystarczy wypełnić formularz online i potwierdzić tożsamość (instrukcja powyżej).

Za darmo można otrzymać raport BIK, który każdy ma prawo otrzymać dwa razy w roku – raz na 6 miesięcy. Jest to kopia danych określająca podstawowe dane na temat kredytobiorcy, np. historię kredytową.

Darmowy raport BIK jest jednak wersją zawierającą podstawowe dane, a jego uzyskanie jest procesem, który może zająć trochę czasu.

Zdecydowanie warto wziąć pod uwagę wybór płatnego szczegółowego raportu BIK (jednorazowo 39 złotych).

W przypadku płatnego Raportu BIK sprawdzisz między innymi, czy do tej pory nikt nie wziął na Ciebie kredytu. Z kolei opcja Alertów BIK to informacja na bieżąco.

Alert BIK a bezpieczeństwo

Powiadomienia z BIK są nie tylko bezpieczne, ale i nam zapewniają dużą dozę bezpieczeństwa.

Alerty BIK to jedna z lepszych opcji, pozwalająca na ochronę przed wyłudzeniami kredytowymi.

Należy zdać sobie sprawę, że jeśli dojdzie do pobrania przez oszustów kredytu na nasze dane, wówczas może to wpłynąć na naszą historię finansową i utrudnić ewentualne wzięcie kredytu lub pożyczki.

W pewnych sytuacjach, kiedy szybko zorientujemy się, że ktoś wziął na nas oszukańczy kredyt, jeszcze jesteśmy w stanie coś z tym zrobić. Często wówczas dochodzi do zablokowania kredytu.

Jeśli dowiemy się o wziętym na nas kredycie zbyt późno, obowiązek spłacania rat może nas nie ominąć.

Czy warto aktywować usługę Alert BIK? Opinie

Nie ma argumentów, które mogłyby przekonać kogokolwiek do tego, aby nie skorzystać z usługi Alertów BIK. Stanowią one najlepszą ochronę przed ewentualnymi oszustwami finansowymi, a na zgubienie czy kradzież dowodu osobistego, narażony jest właściwie każdy z nas.

Jeśli więc chcemy zadbać o swoje bezpieczeństwo finansowe, nie powinniśmy zwlekać z włączeniem alertów BIK. SMSy i maile z powiadomieniami, mogą nam pomóc poczuć się pod tym względem w pełni bezpiecznie.

Dostałem Alert BIK – co robić?

Otrzymałeś Alert BIK, ale to nie Ty starasz się o pożyczkę lub kredyt? W takim razie najprawdopodobniej ktoś przejął Twoje dane i chce wyłudzić pieniądze.

Jeśli otrzymałeś Alert BIK, a nie starasz się pożyczkę lub kredyt, należy bezzwłocznie skontaktować się z Biurem Informacji Kredytowej pod numerem telefonu 22 348 4444, a dany konsultant poinformuje nas, jak wygląda sytuacja i pokieruje nas dalej.

Mogą Cię zainteresować:

Z wykształcenia dziennikarz prasowy i coach. Tworzeniem treści zajmuje się zawodowo od kilku lat. Pisanie i dobra książka są nieodłącznymi atrybutami w jej życiu. Po latach doszła pasja do gotowania i sprzedaży. Uwielbia nowe technologie, które na co dzień może wykorzystywać w swoim życiu. Uparcie dąży do osiągania celów i nawet dobrze jej to wychodzi.