Jak wysyłać pliki przez AirDrop? Co zrobić, jeśli ta funkcja nie działa?
Często przesyłasz pliki na iPhone’a, iPada lub Mac? W takim razie na pewno wiesz o autorskiej funkcji Apple AirDrop, upraszczającej cały proces wymiany plików między urządzeniami.
A jeżeli jeszcze nie wiesz, jak wysyłać przez AirDrop, w poniższym poradniku opisujemy, jak działa ta funkcja oraz jak włączyć AirDrop na swoim telefonie.
- Czym jest AirDrop?
- Jak działa AirDrop? Jak korzystać?
- Czy każde urządzenia Apple ma AirDrop?
- AirDrop nie działa – co robić?
Czym jest AirDrop?
AirDrop to niezwykle przydatna funkcja od Apple. Pozwala na bezprzewodowe przesyłanie plików między dwoma urządzeniami, które znajdują się blisko siebie.
Smartfony z Androidem oraz komputery z systemem Windows mają swoją wersję tej funkcji o nazwie Udostępnianie w pobliżu.
AirDrop umożliwia szybkie przesyłanie nie tylko zdjęć, filmów i dokumentów, ale też wizytówek, loginów i haseł. Ułatwia kontrolę nad tym, komu udostępniana jest zawartość danego urządzenia. Można również przesyłać pliki wyłącznie między własnymi urządzeniami Apple.
Jak działa AirDrop? Jak korzystać?
Przed rozpoczęciem warto upewnić się, że na obu urządzeniach jest włączony Bluetooth i Wi-Fi oraz wyłączony Hotspot. Ważna jest również konfiguracja AirDrop. Ustawiając widoczność swojego urządzenia warto wybrać opcję Wszyscy. Wówczas da się przesłać plik do każdego, bez konieczności zapisywania danej osoby w kontaktach.
Aby bardziej kontrolować widoczność swojego urządzenia i przesyłania plików przez AirDrop, można zmienić to ustawienie na Tylko kontakty lub Odbieranie wyłączone. Wszystkie funkcje AirDrop można regulować wchodząc w Ustawienia > Ogólne > AirDrop.
Jak używać AirDrop na iPhonie lub iPadzie
- Najpierw wybierz plik lub otwórz aplikację, której zawartość chcesz udostępnić.
- Następnie dotknij przycisk Udostępnij i wybierz AirDrop. Jeżeli na ikonce pokazuje się czerwona plakietka z liczbą, w pobliżu znajduje się kilka urządzeń, którym można udostępniać zawartość.
- Wybierz użytkownika, któremu chcesz udostępnić plik.
Wygodniej korzysta się z AirDrop, jeżeli jesteś w pobliżu osoby ze swoich Kontaktów. Wówczas wystarczy otworzyć udostępnianą zawartość i zbliżyć do siebie urządzenia. Jednak ta opcja działa tylko wtedy, gdy oba iPhone’y pracują na iOS 17.
Kiedy otrzymasz plik przesyłany przy pomocy funkcji AirDrop, zobaczysz powiadomienie. Wystarczy stuknąć opcję Przyjmij lub Odrzuć. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy przesyłasz plik pomiędzy własnymi urządzeniami. Wówczas wybrana zawartość zostanie automatycznie wysłana i zapisana (oba urządzenia muszą być zalogowane przy pomocy tego samego Apple ID).
Funkcja AirDrop Mac
Udostępnianie zawartości swojego MacBooka przy użyciu AirDrop jest bardzo proste:
- Najpierw zdecyduj, który plik chcesz przesłać. Następnie kliknij ikonkę Udostępnij.
- Wybierz funkcję AirDrop z wyświetlonych opcji udostępniania.
- Wybierz odbiorcę w okienku AirDrop.
Pliki można przesyłać również w samej funkcji AirDrop, przeciągając je do otwartego okna:
- Włącz AirDrop z paska Findera, klikając Idź > AirDrop.
- W otwartym okienku wyświetli się lista użytkowników, których urządzenia znajdują się w pobliżu. Wystarczy przeciągnąć plik do wysłania i upuścić go na zdjęcie odbiorcy.
Wiemy już jak wysłać plik przez AirDrop, a jak wygląda jego odbieranie?
Jeżeli ktoś chce przesłać plik na Maca, funkcja AirDrop wyświetli powiadomienie na ekranie. Wystarczy kliknąć opcję Przyjmij, a przesłany plik zostanie zapisany w folderze Pobrane.
Czy każde urządzenia Apple ma AirDrop?
AirDrop dostępny jest na nowych iPhone’ach, iPadach i Macach. Jednak nie każde urządzenie Apple ma tę funkcję. W starszych modelach, wyprodukowanych przed 2012 rokiem może jej brakować. Dlatego zanim zaczniesz przesyłać pliki, należy upewnić się, że korzystasz z modelu obsługującego AirDrop.
Starsze urządzenia muszą pracować przynajmniej na iOS 7 lub macOS 10.10. Mogą to być:
- iPhone 5,
- iPad 5,
- iPad Mini,
- iPod Touch 5,
- Mac z systemem OS X Yosemite.
Jednak niektóre funkcje mogą działać nieco inaczej. Przykładowo: chcąc wybrać, kto może widzieć urządzenie i przesyłać pliki, można zdecydować się na opcję „Tylko kontakty”. Jednak jest ona dostępna na urządzeniach obsługujących system iOS 10 i nowsze oraz iPadOS lub macOS Sierra 10.12 i nowsze. W starszych wersjach trzeba wybrać opcję „Wszyscy”. Można ją oczywiście wyłączyć, kiedy nie jest używana.
AirDrop nie działa – co robić?
Jeżeli funkcja AirDrop nie działa, nie ma powodu do paniki. Należy po kolei sprawdzić, czy wszystko zostało ustawione poprawnie.
Na początek trzeba upewnić się, czy Bluetooth i Wi-Fi są włączone na obu urządzeniach. Niby oczywiste, jednak czasem zdarza się zapomnieć o którejś z tych funkcji.
Podobnie jest w przypadku zasięgu, nie powinna to być zbyt duża odległość. Apple podaje, że urządzenia muszą znajdować się maksymalnie 9 metrów od siebie.
Zdarza się też, że Mac nie widzi czyjegoś iPhone’a z powodu ustawień AirDrop. W takim przypadku trzeba sprawdzić, czy odbieranie jest włączone w opcjach AirDrop i ustawione tylko dla kontaktów czy dla wszystkich urządzeń.
Warto też pamiętać, że jeżeli ustawiono odbieranie plików tylko od osób z kontaktów, oba urządzenia muszą być zalogowane do Apple ID. Adres e-mail lub numer telefonu powiązany z Apple ID udostępniającego, musi być w kontaktach odbiorcy.
Czasami AirDrop nie działa z powodu zablokowanego ekranu, więc przed rozpoczęciem przesyłania warto go odblokować. Trzeba też pamiętać, aby wyłączyć Hotspot, a także tryb samolotowy i tryb Nie przeszkadzać.
Jeżeli nadal AirDrop nie znajduje urządzenia, to warto sprawdzić, czy zostały zainstalowane wszystkie najnowsze aktualizacje.
Słuchawki Apple
Może Cię zainteresować: