Co już wiadomo o macOS 13 Ventura, czyli nowym systemie operacyjnym Apple?

05.07.2022 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
Co już wiadomo o macOS 13 Ventura, czyli nowym systemie operacyjnym Apple?
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

6 czerwca odbyła się prezentacja firmy Apple, która zainaugurowała tegoroczną konferencję Worldwide Developers Conference (WWDC). Zaprezentowano między innymi nowego MacBooka Air z układem M2 oraz MacBooka Pro, który wyposażony jest w ten sam procesor. Światło dzienne ujrzały także nowe systemy operacyjne – iOS 16, iPadOS 16, watchOS 9, tvOS 16 oraz macOS 13.

Tym razem skupimy się na tym ostatnim. Co nowego w macOS Ventura? Jakie komputery będą kompatybilne? Kiedy macOS Ventura będzie dostępny dla właścicieli Maców? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w tym artykule.

Nowe funkcje w macOS 13

Wbrew temu, co jeszcze przed premierą twierdzili analitycy, w macOS Ventura wprowadzono wiele zmian oraz nowych funkcji. Niektóre stanowią jedynie ulepszenie dotychczasowych aplikacji, a inne to zupełnie nowe rozwiązania. Lista nowości jest bardzo długa, ale my wspomnimy tylko o tych najistotniejszych.

Warto przypomnieć, że przed premierą nowego systemu Mark Gurman twierdził, że Apple przeprojektuje domyślne aplikacje. Odświeżony wygląd otrzymać miały między innymi Mail, Notatki, Przypomnienia, Safari, Podcasty oraz Wiadomości. Okazało się jednak, że firma postawiła na dodanie kilku wartych uwagi funkcji.

Mail

W aplikacji Mail ulepszono wyszukiwanie. Jest także między innymi możliwość cofnięcia wysłanych wiadomości oraz zaplanowania terminu wysłania maila.

macOS 13 - mail

Wiadomości

W aplikacji Wiadomości będzie możliwość cofnięcia wysłanej treści lub jej edycja. Co więcej, zintegrowana została ona z SharePlay co oznacza, że z poziomu tej aplikacji możliwe będzie na przykład wspólne oglądanie filmów czy seriali z Apple TV+.

macOS 13 - wiadomości

Przeglądarka systemowa

Niemałe zmiany dotyczą także systemowej przeglądarki. Zaimplementowano tak zwane Klucze, które umożliwiają w pełni szyfrowane, więc bezpieczne logowanie. Zwiększono także szybkość działania przeglądarki minimalizując przy tym zużycie energii.

Spotlight

Kilka nowości zaimplementowano także w wyszukiwarce Spotlight. Ciekawostką jest fakt, że jako kryterium wyszukiwania obrazów zastosować można tekst, który jest na nim widoczny. Jest to powiązane ze znaną z poprzedniej wersji systemu macOS funkcją Tekst na żywo. Za pomocą Spotlight można będzie także na przykład ustawić budzik czy uruchomić tryb skupienia.

macOS 13 - spotlight

Stage Manager

Dużą nowością, której podczas prezentacji poświęcono kilka minut jest Stage Manager. Zadaniem tej funkcji jest porządkowanie okien otwartych aplikacji w taki sposób, by praca była jak najbardziej efektywna. Funkcja znacznie ułatwi także także przechodzenie między poszczególnymi oknami.

macOS 13 - stage manager

Ustawienia

Sprawdziły się także doniesienia Marka Gurmana na temat przeprojektowania Preferencji Systemowych. Jeszcze przed premierą macOS Ventura twierdził on, że jej sposób działania zbliżony będzie do Ustawień w iOS i iPadOS. Dodany został między innymi pasek boczny, z którego wybiera się poszczególne kategorie ustawień.

macOS 13 ustawienia

Gry

Na koniec chcielibyśmy wspomnieć o nowych możliwościach dla graczy. Wprowadzono między innymi funkcję MetalFX Upscaling, która usprawnia renderowanie złożonych scen, co pozytywnie wpływa na płynność obrazu oraz efekty wizualne. Te i inne ulepszenia możliwe są dzięki nowemu API o nazwie Metal 3.

macOS 13 gry

Do czego odnosi się nazwa Ventura?

Fani komputerów marki Apple co roku zastanawiają się jak nazwana zostanie kolejna wersja systemu macOS. Tradycja nadawania nazw temu systemowi sięga 2010 roku, kiedy to OS X otrzymał nazwę Cheetah, czyli gepard. Później były między innymi: Puma, Jaguar, Tiger, a skończyło się w 2012 roku na Mountain Lion, czyli na górskim lwie.

Od 2013 systemy te nosiły nazwy inspirowane Kalifornią. Był między innymi Yosemite (zlokalizowany w tym stanie park narodowy) oraz El Capitan (formacja skalna w środkowej Kalifornii), a obecna wersja macOS to Monterey, co pochodzi od nazwy miasta.

Przed premierą nowej wersji, mówiło się o tym, że najbardziej prawdopodobne jest to, że nowy macOS przyjmie nazwę Mammoth, która związana jest z niewielką miejscowością Mammoth Lakes oraz Mammoth Mountain, jednego ze szczytów gór Sierra Nevada, który znajduje się w sąsiedztwie wspomnianej miejscowości. Warto dodać, że nazwa ta została zastrzeżona jak znak towarowy należący do firmy Apple.

macOS 13 Mammoth
Źródło: MacRumors.com

Obecnie wiemy już, że nowa wersja systemu nosi nazwę Ventura. Odnosi się ona do zlokalizowanego na środkowym wybrzeżu Kalifornii miasta, którego oficjalna nazwa to San Buenaventura (z hiszpańskiego „Św. Bonawentura”). Jest to popularna miejscowość turystyczna, w której znajduje się wiele zabytków, plaż oraz kurortów wypoczynkowych.

Komputery kompatybilne z macOS 13

Od 2020 roku Apple oferuje komputery z układami Apple Silicon, ale firma nie może zapomnieć o urządzeniach z procesorami Intel, które nadal dostępne są w oficjalnej sprzedaży.

System macOS Ventura będzie kompatybilny z następującymi modelami komputerów Mac:

  • iMac z 2017 r. i nowsze modele
  • Mac Pro z 2019 r. i nowsze modele
  • iMac Pro z 2017 r.
  • Mac Studio 2022
  • Mac mini z 2018 r. i nowsze modele
  • MacBook Air z 2018 r. i nowsze modele
  • MacBook z 2017 r. i nowsze modele
  • MacBook Pro z 2017 r. i nowsze modele

macOS Ventura – kiedy premiera?

Jak wspomniano we wstępie, macOS 13 zaprezentowany został 6 czerwca, podczas tegorocznej konferencji WWDC. Warto jednak dodać, że system nie jest jeszcze dostępny dla wszystkich. Obecnie pojawiają się kolejne wersje beta dla deweloperów, a następnie rozpoczną się publiczne testy. Wszyscy użytkownicy kompatybilnych komputerów Mac będą mogli zainstalować ten system prawdopodobnie w październiku.

Może Cię zainteresować:

Bloger technologiczny z zamiłowania. Od 2011 roku korzysta z urządzeń marki Apple i interesuje się perypetiami tej firmy, ale nie straszne mu inne tematy związane z nowoczesną technologią użytkową.