Co dla nas znaczy dołączenie BLIK do systemu SWIFT?

07.06.2022 |
| Clock Przeczytasz w < 1 Minuty
Co dla nas znaczy dołączenie BLIK do systemu SWIFT?
Przeczytasz w < 1 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Polski System Płatności, czyli zarządca systemu BLIK przekazał informację, że niebawem BLIK dołączy do SWIFT. Czy dla użytkowników BLIK-a oznacza to jakieś korzyści?

Co to jest SWIFT?

O SWIFT zrobiło się głośni w kontekście agresji Rosji w Ukrainie. Wtedy dowiedzieliśmy się, że jedną z sankcji nałożonych na Rosję będzie odłączenie ich banków z systemu SWIFT. W przypadku BLIK-a mówimy natomiast o odwrotnej sytuacji. Może się więc wydawać, że przyniesie to Polakom sporo korzyści. Przede wszystkim zastanówmy się jednak, czym jest SWIFT.

System SWIFT pozwala międzynarodowym instytucjom wymieniać informacje na temat transakcji finansowych.

W największym skrócie uczestnictwo w SWIFT pozwala dokonywać szybkich transakcji także poza terenem swojego kraju. Systemem SWIFT zarządza organizacja o tej samej nazwie powołana na początku lat 70-tych. Skrót możemy rozwinąć jako Stowarzyszenie Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej.

BLIK dołączy do SWIFT – użyjesz go także za granicą

BLIK pozwala na bardzo wygodne płatności, zarówno w sklepach, jak i w Internecie. Dzięki temu systemowi szybko przekażemy też gotówkę innej osobie, wykonując szybki przelew bez konieczności wprowadzania numeru konta. Największą wadą BLIK-a jest dostępność tylko na terenie Polski (poza niektórym platformami e-commerce). Zmieni się to jednak już niedługo.

Gdy BLIK dołączy do SWIFT, użyjemy go także poza granicami Polski.

Zmiana pozwoli między innymi wykonać przelew na zagraniczny numer telefonu odbiorcy. Prawdopodobnie BLIK-iem zapłacimy też w sklepach za granicą, na przykład używając w tym celu płatności zbliżeniowych telefonem. Przy użyciu BLIK zapłacimy w walucie euro.

Być może dzięki uczestnictwie w systemie SWIFT, BLIK znajdzie się też w ofercie zagranicznych banków. To świetna wiadomość dla nas wszystkim, gdyż BLIK jest polskim systemem. Najpewniej na początku BLIK zacznie funkcjonować w Rumunii.

Może zaciekawią Cię także inne artykuły

Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.