Jakie jest ciśnienie atmosferyczne dzisiaj? Jaki ma wpływ na samopoczucie?
Istnieje duża zależność między ciśnieniem atmosferycznym a samopoczuciem człowieka. Zarówno niskie, jak i wysokie może uprzykrzać życie wielu osób, które są wyjątkowo wrażliwe na bodźce pogodowe. Czym jest ciśnienie atmosferyczne i jaki ma wpływ na nasz nastrój? W jaki sposób sprawdzić jakie jest dzisiaj ciśnienie atmosferyczne?
- Co to jest ciśnienie atmosferyczne?
- Jak sprawdzić ciśnienie atmosferyczne?
- Ciśnienie atmosferyczne a samopoczucie – jaki ma wpływ?
- Meteopatia – czym jest? Jak sobie radzić ze zmianami ciśnienia?
- Aplikacje z ciśnieniem atmosferycznym
Co to jest ciśnienie atmosferyczne?
Ciśnienie atmosferyczne to ogólna miara nacisku, jaki wywierany jest w danym momencie na powierzchnię przez powietrze. Określane jest w hektopaskalach (hPa) lub w innej jednostce – atmosferze, czyli pozaukładowej jednostki miary ciśnienia, równej 1013,25.
Słup powietrza, wywierający ciśnienie na powierzchnię, ma różną wysokość, z czym wiąże się różnica w ciśnieniu atmosferycznym, zależna od miejsca. Ciśnienie maleje wraz ze wzrostem wysokości położenia danego miejsca, zaś rośnie, gdy się obniża.
Związek między ciśnieniem atmosferycznym a pogodą jest ogromny. Wysokie ciśnienie oznacza zazwyczaj pogodny dzień, z kolei niskie powiązane jest z niekorzystnymi zjawiskami, takimi jak huragany, tajfuny czy orkany.
Polecane stacje pogody z pomiarem ciśnienia:
Jak sprawdzić ciśnienie atmosferyczne?
Przyrządem, który służy do pomiaru ciśnienia, jest barometr. Jednak nie tylko dzięki niemu możemy sprawdzić ciśnienie atmosferyczne dzisiaj. Samopoczucie może się zmieniać w zależności od aktualnie panujących warunków, dlatego też warto być na bieżąco z pomiarami.
Można do tego wykorzystać widget pogodowy na stronie gdziejestburza.info. Ciśnienie dla danego miejsca odczytuje się przybliżając lub oddalając mapę przy pomocy myszki lub nawigacji w prawym górnym rogu. Mapka pokazuje różnice ciśnienia między danymi obszarami przy pomocy izobarów. Widać też na niej przemieszczające się masy powietrza wraz z frontami atmosferycznymi. Użytkownicy mogą również odczytać wyż i niż baryczny.
Ciśnienie atmosferyczne a samopoczucie – jaki ma wpływ?
Ciśnienie powietrza ma oczywisty wpływ na nasze zdrowie oraz samopoczucie. Osoby szczególnie wrażliwe na zmiany pogody to meteopaci. Zgodnie z szacunkami, nawet około połowa populacji Europy obserwuje u siebie dolegliwości zdrowotne związane ze zmianami ciśnienia. Największy wpływ mają warunki pogodowe, które wynikają z napływu oraz zderzania się nad danym obszarem odmiennych frontów atmosferycznych. Zarówno niskie ciśnienie atmosferyczne, jak i wysokie może dawać różnego rodzaju objawy.
Wysokie ciśnienie atmosferyczne – co to oznacza?
Podwyższone ciśnienie, czyli więcej niż 1013,25 hektopaskali, działa niekorzystnie na organizm. Może powodować bóle głowy oraz trudności w oddychaniu, a także powodować senność, rozdrażnienie i spadek koncentracji. Osoby szczególnie wrażliwe mogą również poczuć się bardziej zmęczone. Szczególnie ci, którzy są wysokociśnieniowcami, powinni zachować szczególną ostrożność.
Niskie ciśnienie atmosferyczne – czym jest?
Każda wartość poniżej 1013,25 hPa jest oznaką obniżonego ciśnienia. W takich momentach również możemy poczuć się senni oraz zmęczeni. Spadek ciśnienia jest najczęściej gorzej odczuwany przez osoby zmagające się z padaczką, depresją czy nerwicą.
Meteopatia – czym jest? Jak sobie radzić ze zmianami ciśnienia?
Meteopatia to nadwrażliwość na zmiany pogody. U osób, które cierpią na tę przypadłość, szkodliwe są nie tylko zmiany w ciśnieniu atmosferycznym, ale też w temperaturze czy wilgotności powietrza. Najbardziej odczuwalne są oczywiście skrajne wartości. Wielu meteopatów na zmiany pogody reaguje migreną, której towarzyszą zawroty głowy, nadwrażliwość na światło czy nudności.
Najczęściej meteopatia dotyka osoby starsze i przewlekle chore oraz te, które na co dzień żyją w ciągłym stresie. Co ciekawe, zmienne zjawiska atmosferyczne mają większy wpływ na mieszkańców wielkich miast.
Jak zatem radzić sobie z oddziaływaniem ciśnienia na samopoczucie? Istnieje kilka sposobów:
- zagospodaruj sobie wówczas czas na odpowiednią ilość snu oraz odpoczynek,
- stosuj ziołowe napary z melisy,
- jedz produkty bogate w witaminę B6, żelazo oraz magnez (znajdują się one w bananach, pomidorach, szpinaku oraz burakach),
- wypróbuj suplementy z żeń-szeniem,
- pamiętaj o właściwym nawodnieniu.
Aplikacje z ciśnieniem atmosferycznym
Jakie jest ciśnienie dziś w Twoim miejscu zamieszkania? Jeśli nie posiadasz profesjonalnego przyrządu, zawsze możesz skorzystać aplikacji mobilnych. Na które z nich warto zwrócić uwagę?
- Aktualne ciśnienie atmosferyczne w aplikacji Barometr Pro
- Ciśnienie powietrza i aktualna wysokość – Barometr i Wysokościomierz
- Barometr – Wysokościomierz i informacje o pogodzie
Barometr Pro
Aplikacja pokazuje aktualne ciśnienie atmosferyczne, działając na podstawie czujnika GPS i zdalnego połączenia z pobliskimi stacjami pogodowymi. Umożliwia obserwację zmian warunków pogodowych w ciągu ostatnich 24 godzin. Dane prezentowane są jako tabela ciśnienia atmosferycznego.
Barometr i Wysokościomierz
W tej aplikacji również sprawdzisz jakie jest dzisiaj cieśnienie atmosferyczne dla danego obszaru, a także wysokość n.p.m., na jakiej się właśnie znajdujesz. Dodatkowo wskazuje również obecną temperaturę, prędkość wiatru, wilgotność powietrza i widoczność. Dane aktualizowane są na bieżąco.
Barometr – Wysokościomierz i informacje o pogodzie
Prosta w obsłudze i przejrzysta aplikacja, która pozwala na odczytanie różnych aktualnych pomiarów – przede wszystkim ciśnienia atmosferycznego, wysokości nad poziomem morza oraz temperatury. Umożliwia też włączenie monitorowania ciśnienia, dzięki którym można później przewidywać warunki pogodowe.
Może Cię zainteresować: