Chromebook Plus – nowe laptopy systemem ChromeOS i certyfikatem Google

10.10.2023 |
| Clock Przeczytasz w 3 Minuty
Chromebook Plus – nowe laptopy systemem ChromeOS i certyfikatem Google
Przeczytasz w 3 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Google promuje laptopy firm trzecich, posiadające system autorski system operacyjny ChromeOS. To ciekawa alternatywa dla znacznie bardziej popularnych komputerów z Windowsem lub MacOS. Teraz amerykański koncern zaprezentował Chromebook Plus – co to jest?

Chromebook Plus – certyfikat, który świadczy o jakości sprzętu

Chromebook to po prostu laptop posiadający system operacyjny ChromeOS. Dziś tym pojęciem nazywamy wszystkie komputery z takim oprogramowaniem – niezależnie od ich wydajności, jakości wykonania i ceny. Google chciałoby to zmienić i nieco uporządkować. Chromebook Plus ma być więc certyfikatem zarezerwowanym dla niektórych sprzętów. Muszą oczywiście spełnić pewne wymagania, przede wszystkim posiadać system operacyjny Chrome OS.

Od teraz komputer musi mieć odpowiednie parametry, by móc pochwalić się nazwą „Chromebook Plus”.

W praktyce oznacza to lepszą wydajność. Stworzenie certyfikatu Chromebook Plus jest więc krokiem wykonanym w stronę klientów. Mogą dzięki niemu łatwiej rozróżnić poszczególne modele i wybrać taki, który spełni wszelkie oczekiwania. Mowa więc o certyfikacie podobnym do Intel Evo – tam inny amerykański koncern technologiczny również określił pewne minimalne wymagania, choć w dużej mierze odnoszą się do działania laptopa, nie wyłącznie do specyfikacji.

 Acer Chromebook Plus
Przykładowy model z certyfikatem Chromebook Plus

Specyfikacja Chromebook Plus – wymagania minimalne

Google jasno sprecyzowało, jakie są minimalne wymagania komputera, który może być nazwany Chromebook Plus. Specyfikacja dla nowego certyfikatu to:

  • system operacyjny Chrome OS
  • procesor AMD Ryzen 3 7000 (lub nowszy) lub Intel Core i3 dwunastej generacji (lub nowszy)
  • co najmniej 8 GB RAM
  • pojemność dysku co najmniej 128 GB
  • ekran IPS z rozdzielczością Full HD lub lepszy
  • kamera internetowa z rozdzielczością co najmniej 1080p, stałą redukcją szumów
Google Chromebook Plus
Chromebook Plus pozwoli na wykonywanie wideopołączeń w świetnej jakości

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że to wcale nie jest szczególnie wyśrubowana specyfikacja. Pamiętajmy jednak, że „świat” Chromebooków to w dużej mierze sprzęt tani, z dość podstawową wydajnością. Pod kontrolą Windowsa laptopy mogłyby nie działać prawidłowo.

Tu widzimy ogromną zaletę Chromebooków. Chrome OS to leki i szybki system operacyjny. Przypomina nieco Androida, nic dziwnego – bazuje na nim. Dzięki dobrej optymalizacji i ograniczeniu liczby dostępnych funkcji komputer działa sprawnie nawet mimo słabej konfiguracji. Chromebook Plus powinien być więc potwornie szybkim narzędziem do pracy.

Trzeba sobie jednak zdawać sprawę, że Chrome OS jest nieco innym systemem, niż Windows lub MacOS. Wykonamy na nim podstawowe czynności, jak edycja dokumentów i praca biurowa, przeglądanie Internetu, czy odtwarzanie multimediów. Jeśli natomiast myślisz o grach, będą one przypominać te ze smartfonów. Dla wielu osób nie jest to jednak problem – to dla nich właśnie stworzono Chromebooki i Chromebooki Plus.

Plusem rozwiązania proponowanego przez Google z pewnością jest również zapowiadana już 10-letnia aktualizacja oprogramowania Chromebooków. Dzięki takiemu zapewnieniu mamy do czynienia ze sprzętem, który posłuży przez wiele lat.

Laptopy z certyfikatem Chromebook Plus zaoferują więcej funkcjonalności, niż zwykłe Chromebooki

Bardzo dobra wydajność (jak na potrzeby systemu Chrome OS) sprawiła, że Google wyposaży Chromebooki Plus w dodatkowe narzędzia i funkcje. Duży udział w nich będzie miała sztuczna inteligencja. Jednym z dodatków będą funkcje Magic Editor i Magic Eraser w Zdjęciach Google. Dzięki nim sztuczna inteligencja może dodać coś do wykonanej już fotografii lub usunąć niechciany obiekt.

Magiczna Gumka w Zdjęciach Google – efektem jest usunięcie innych osób i paska t orebki.

Chromebooki Plus dostaną również dedykowane oprogramowanie Adobe, jak Adobe Firefly do generowania grafiki AI. Na takim sprzęcie uruchomimy też bez problemu usługę GeForce Now do grania w gry komputerowe w chmurze. Co więcej, kupując Chromebook Plus otrzymamy tę usługę za darmo na trzy miesiące, tak samo, jak dostęp do Adobe Photoshop on the Web.

Może zainteresują Cię także inne artykuły

TEMATYKA:
Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.