Chrome OS – wszystko, co warto wiedzieć o systemie operacyjnym Google

22.07.2022 |
| Clock Przeczytasz w 4 minuty
Chrome OS – wszystko, co warto wiedzieć o systemie operacyjnym Google
Przeczytasz w 4 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Do obsługi każdego komputera niezbędne jest zainstalowanie na nim systemu operacyjnego. Zdecydowanie prym wiedzie tu Microsoft Windows w kolejnych odsłonach. W komputerach Apple znajdziemy macOS, a bardziej zaawansowani użytkownicy chwalą sobie systemy na bazie Linuxa. Czy dla tych systemów są jakieś alternatywy? Tak, jedną z nich jest Chrome OS.

Co to jest Chrome OS?

Chrome OS to prosty system operacyjny. W pewnym stopniu można go uznać za nakładkę na przeglądarkę Google Chrome. Jest to jednak spore uproszczenie – to bardzo funkcjonalny systemem, choć sprawdzi się głównie w podstawowych zadaniach. Publikowane przez użytkowników Chrome OS opinie świadczą o tym, że to idealny wybór do przeglądania Internetu, korzystania z komunikatorów, czy do pracy biurowej.

W Internecie można znaleźć sporo informacji potwierdzających, że system Google może ożywić starego laptopa, bo wymagania sprzętowe rzeczywiście są dość niskie. Jeżeli więc na starym laptopie nowsze wersje systemu Windows nie działają prawidłowo, warto zainstalować darmowy system Google.

Wymagania systemowe Chrome OS

Wymagania sprzętowe są bardzo niskie. Do komfortowej pracy na tym systemie wystarczy nam nawet stary komputer lub laptop. Wymagania to jedyne 2 GB RAM i dysk o pojemności choćby 16 GB. Dla płynnej pracy warto zadbać jednak o to, by komputer miał dysk SSD.

Chrome OS w dużej mierze bazuje na usługach online. Dzięki temu, że sporo danych jest przechowywanych w chmurze i tam też odbywa się część operacji, sam system działa dobrze nawet na starym komputerze.

System nie zadziała jednak z układami Intel GMA 500, 600, 3600, 3650, czyli laptopami wyposażonymi w procesor Intel Atom.

Niskie wymagania sprzętowe sprawiają, że instalacja tego systemu operacyjnego może być doskonałym sposobem na ożywienie starego laptopa. Prosta obsługa i dostęp do wszystkich niezbędnych funkcji (Internet, muzyka, filmy, tworzenie dokumentów, poczta e-mail, wideorozmowy, proste gry) sprawiają, że komputer z systemem od Google jest dobrym wyborem dla osoby starszej.

chrome os - wymagania

System czasami jest fabrycznie instalowany w tanich laptopach. Nazywamy je Chromebookami, a sprzedają je uznani producenci – HP, Acer, ASUS, Lenovo, itp. Prosta budowa i podstawowe podzespoły pozwalają znacznie obniżyć koszt zakupu Chromebooka. Mimo dość mało wydajnej aplikacji, szybki system pozwoli jednak na komfortową pracę.

Jak zainstalować Google Chrome OS?

Zwykle system znajduje się na dysku komputera już w momencie jego kupna. Jeśli jest inaczej, a jednak chcesz mieć Chrome OS, jak zainstalować go na dysku? Najpierw sprawdź podane dla konkretnej odmiany Chrome OS wymagania sprzętowe. Jeśli Twój laptop je spełnia, pozostaje wybór jednej z wersji systemu

Na wstępie można ściągnąć system na pendrive (zrobimy to z poziomu swojego komputera, np. z Windowsem). Instrukcja, a także automatyczna konfiguracja pendrive znajduje się na stronie CloudReady (jedna z najpopularniejszych odmian systemu). Wymagane jest około 8 GB miejsca na pendrive, a cały proces trwa 15-20 minut. Następnie w ustawieniach BIOS komputera, na którym chcemy uruchomić system, wybieramy priorytet pamięci USB i gotowe. Po włożeniu pendrive automatycznie uruchomi się nowy system.

Jeśli po przetestowaniu go w ten sposób chcesz zainstalować system na dysku, wystarczy wybrać opcję “Install OS” z belki powiadomień (w lewym, dolnym rogu ekranu). Instalacja trwa zwykle od kilku do kilkunastu minut. Warto wiedzieć, że instalacja systemu operacyjnego spowoduje utratę danych z naszego dysku. Warto wcześniej je skopiować lub utworzyć kopię zapasową.

Zobacz także jak zrobić bootowalny pendrive z Windows i Linux:

Aplikacje dostępne w systemie

W systemie znajdziemy wszystkie aplikacje Google niezbędne do podstawowej pracy:

  • Dokumenty
  • Mapy
  • przeglądarka internetowa Chrome
  • poczta e-mail
  • Dysk
  • sklep Play
system Google Chrome OS

Ze sklepu możemy pobrać jedną z wielu aplikacji. Na komputerze z tym systemem nie zainstalujemy jednak bardziej wymagającego oprogramowania, na przykład do specjalistycznej pracy. Niemożliwe jest więc uruchomienie pakietu Office na dysku (jest za to nieco okrojona wersja online), narzędzi Adobe, 3Ds Max. Nie uruchomimy tu też zainstalowanych na dysku gier (te są przeznaczone zwykle dla systemów Windows i Mac OS).

Czy Chrome OS jest darmowy?

Jedną z największych zalet systemu od Google jest to, że nie trzeba za niego płacić. To jeden z najprostszych sposobów, by wejść w posiadanie w pełni legalnego, bezpłatnego, bardzo użytecznego i dopracowanego systemu operacyjnego.

Warto jednak dodać, że podobnie jak ma to miejsce w przypadku Linuxa, istnieje kilka odmian systemów bazujących na Chrome OS. Niektóre z nich mogą wymagać dodatkowej opłaty.

Google Chrome a Google Chrome OS – czym się różnią?

Google Chrome jest obecnie zdecydowanie najpopularniejszą przeglądarką. Jest bezpieczna, funkcjonalna i prosta w obsłudze. Dodatkowo świetnie łączy się z innymi produktami Google, m.in. z całym pakietem Google Workspace czy sklepem Google Play. Pozwala też zainstalować sporo funkcjonalnych rozszerzeń, które ułatwiają życie użytkownikom.

Google postanowiło więc pójść o krok dalej. Do przeglądarki dodało kilka niezbędnych funkcjonalności i zmieniło ją w pełnoprawny system operacyjny.

Chrome OS

Chrome OS przypomina nieco Androida, który także jest przecież stworzony przez Google. Jest więc systemem opartym o przeglądarkę Google Chrome wraz z pewnymi usprawnieniami i dodatkami.

Co go wyróżnia? Przede wszystkim to bardzo niskie wymagania sprzętowe do jego uruchomienia, płynna praca i bardzo długie działanie na jednym ładowaniu baterii. System korzysta z produktów Google, można też pobierać aplikacje z Google Play i Chromebook Store. Pewnym problemem może być jednak brak możliwości zainstalowania bardziej specjalistycznego oprogramowania – desktopowego pakietu MS Office czy narzędzi Adobe. Nie uruchomimy tu też gier, chyba że zadowolą Cię te odpalane w oknie przeglądarki.

Może Cię zainteresować:

TEMATYKA:
Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.