ChatGPT z dostępem do internetu i aktualnych informacji, ale postęp ma swoją cenę
Jak dotąd popularny chatbot ChatGPT miał spore ograniczenie. Pomimo swoich ogromnych możliwości, mógł korzystać jedynie z wiedzy dostępnej w sieci do 2021 roku. Narzędzie nie było bowiem na stałe „podłączone” do sieci, co właśnie się zmienia. Jak będzie działać ChatGPT z dostępem do sieci?
ChatGPT podłączony do Internetu
Korzystanie z ChatGPT w dużej mierze było jak dotąd ograniczone brakiem aktualnych informacji. Aby efekt pracy chatbota był wiarygodne, często musieliśmy więc sami wklejać mu pewne informacje, na przykład aktualne dane. Najnowsza aktualizacja przynosi pewne zmiany pod tym względem.
ChatGPT otworzy wklejony w rozmowie link do strony internetowej i ją przeczyta.
Takie działanie znacznie podniesie funkcjonalność chatbota. Nie będziemy musieli już przeklejać treści lub opisywać, co znajduje się w danym miejscu. Wystarczy skopiować kilka linków i poprosić chatbota o przeanalizowanie ich. Może to znacznie ułatwić i przyspieszyć pracę wielu osób. Z pewnością zmiana pomoże też w wyszukiwaniu informacji, zestawianiu ich ze sobą, czy w streszczeniu długich materiałów. Poza sprawdzeniem, co znajduje się pod wskazanym linkiem, ChatGPT po aktualizacji może też teraz po prostu samemu sprawdzić coś w sieci.
Teraz, pytając o bardziej aktualne informacje, zwykle otrzymywaliśmy odpowiedź, że źródło wiedzy ChatGPT kończy się w 2021 roku. Pierwsi użytkownicy nie mają już tego ograniczenia. Początkowo jednak nowość pojawi się tylko za dodatkową opłatą.
Postęp ma swoją cenę. Dokładnie 20 dolarów miesięcznie
ChatGPT jest obecnie jednym z najpotężniejszych narzędzi AI. Dodatkowa opcja podłączenia do Internetu oczywiście wpływa na plus, jeśli mówimy o możliwościach chatbota. W pierwszej kolejności taką możliwość otrzymają jednak osoby z płatnym planem ChatGPT Plus lub ChatGPT Enterprise. Musimy więc liczyć się z wydatkiem co najmniej 20 dolarów miesięcznie, aby skorzystać z nowości.
Czy to dużo? Myślę, że nie. Możliwości chatbota są ogromne, niemal nieograniczone. Opcje wykorzystania go zależą tylko od kreatywności użytkownika. Pamiętajmy też, że dostęp do sieci i wgląd do aktualnych danych to nie jedyne dodatki, które otrzymamy za dodatkową opłatą.
W płatnej wersji dostajemy lepszy model językowy (GPT-4 zamiast GPT-3.5), dostęp do generatora obrazów AI DALL-E 3, kilkaset mniej lub bardziej przydatnych wtyczek do chatbota. Płatny bot działa też szybciej i sprawniej. Po wykupieniu płatnej subskrypcji wciąż mamy też możliwość szybkiego przełączenia się na model językowy GPT-3.5. Możemy więc samemu sprawdzić, która wersja działa lepiej. Starszy model językowy może nieco szybciej generować odpowiedzi przy mniej wymagających zadaniach.
Możliwe, że z biegiem czasu ChatGPT z dostępem do Internetu pojawi się też w darmowej wersji chatbota. Warto dodać, że dopiero co dobiegła do nas inna korzystna informacja na temat zmian w ChatGPT. Chatbot OpenAI dostał możliwość rozumienia głosu i udzielania głosowych odpowiedzi na zadane pytania.
Może zainteresują Cię także inne artykuły