Microsoft Bing zintegrowany z ChatGPT. Nowości również w przeglądarce Edge
Niecały miesiąc temu donosiliśmy o możliwości wykorzystania ChatGPT w wyszukiwarce Bing. Stało się to znacznie szybciej, niż przypuszczaliśmy! Pokazany w listopadzie czatbot ChatGPT odniósł niesamowity sukces i Microsoft postanowił to wykorzystać. O rewolucyjnych zmianach w wyszukiwarce firmy Billa Gatesa dowiedzieliśmy się podczas wspólnej konferencji Open AI i Microsoft.
Satya Nadella i Sam Altman ogłaszają Bing z ChatGPT
Szefowie obu firm zaprezentowali nowe produkty podczas niespodziewanie zorganizowanej konferencji. Mimo pewnych wad, miliony użytkowników Internetu pokochały ChatGPT. Chatbot może zachowywać się jak „kolega” – utniemy sobie z nim miłą pogawędkę. Jeśli natomiast tego oczekujemy, przekaże ekspercką wiedzę na podstawie informacji znajdujących się w jego bazie danych.
O możliwości profesjonalnego wykorzystania chatbota Open AI przekonało się wiele osób, które zaczęły używać tego narzędzia w pracy. W sukcesie ChatGPT swój udział miały pieniądze pochodzące z amerykańskiego giganta technologicznego.
W przeszłości Microsoft zainwestował w Open AI miliard dolarów. Dwa tygodnie temu ogłoszono, że firma Billa Gatesa „dorzuci” jeszcze 10 miliardów USD.
Poza ogromnym zastrzykiem finansowym, Open AI będzie też mogło skorzystać z chmury obliczeniowej Microsoftu. W zamian Open AI udostępni inwestorowi swoje rozwiązania z zakresu sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego.
Microsoft wykorzysta ChatGPT (lub bazujące na nim rozwiązania) nie tylko w wyszukiwarce Bing. Wsparcie AI znajdziemy również w komunikatorze Microsoft Teams i Microsoft Designer.
W przypadku wyszukiwarki Bing użyjemy w niej chatbota w znany dotąd sposób. Komunikacja ma się odbywać w formie czatu. Z myślą o wyszukiwarce Microsoftu powstał jednak nieco inny silnik – Prometeusz. Poza zaletami ChatGPT ma zadbać o wyższą jakość danych wyświetlanych użytkownikowi – ich aktualność, rzetelność i celność udzielanych odpowiedzi. Poza tym wyszukiwarka Bing wciąż będzie wyświetlała wyniki wyszukiwania w formie linków.
Nowy model językowy w wyszukiwarce Bing „podkręconej” przez Open AI
ChatGPT korzysta z modelu językowego GPT-3. Produkt Microsoftu otrzyma natomiast rozwiązanie bazujące na GPT-3, ale także ChatGPT i GPT-3.5. Można więc śmiało mówić o ulepszonej wersji modelu językowego. Dzięki temu chatbot Bing ma być jeszcze szybszy od swojego protoplasty.
W porównaniu z ChatGPT ma też pokazywać bardziej trafne i wiarygodne odpowiedzi. Nic dziwnego – jedną z największych wad ChatGPT jest mijanie się z prawdą. Czasami podaje niesprawdzone informacje, a wręcz zmyślone dane.
O ile w prototypowym rozwiązaniu Open AI użytkownicy przymykali na to oko, w wyszukiwarce sygnowanej logo Microsoftu oczekujemy maksymalnej wiarygodności. Szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę ambitne plany firmy – realną konkurencję z wyszukiwarką Google.
Dla poprawy wiarygodności, chatbot Bing pokaże źródła swoich informacji.
Z pewnością pozwoli to w dość szybkiej i samodzielnej weryfikacji treści. Tej funkcji brakowało w ChatGPT, gdzie wyglądające na prawdziwe informacje czasem ciężko było potwierdzić.
Oto, co potrafić ma nowy Bing:
- dostarczanie kompletnej informacji na pytanie – na podstawie wyników wyszukiwania w sieci generowane będzie podsumowanie wyświetlane użytkownikowi (nie będzie trzeba odwiedzać każdej strony oddzielnie). Linki do źródeł będą wyświetlane.
- funkcja czatu – do bardziej zaawansowanych zapytań, np.
– planowanie podróży – chatbot będzie w stanie zaproponować miejsca warte odwiedzenia, podać propozycje noclegów, transportu etc.
– porównywanie produktów – np. wybór telewizora spełniającego specyficzne wymagania
– pisanie tekstów na zadany temat (artykułów, maili etc.)b
– analizowanie tekstów i opracowywanie ich streszczeń
– tworzenie quizów z odpowiedziami
– obsługa 100 języków
– funkcje bezpieczeństwa – ochrona przed nieprawdziwymi, fałszywymi informacjami oraz brak odpowiedzi na pytania mogące sugerować niebezpieczne, niezgodne z prawem działanie (np. planowanie ataku na szkołę)
Microsoft Edge również otrzyma ChatGPT
Microsoft Bing wypadał jak dotąd blado w porównaniu z wyszukiwarką Google. To samo możemy powiedzieć także o przeglądarce internetowej Microsoftu. W Internecie znajdziemy sporo opinii na temat Edge. Zdaniem internautów wyszukiwarka Microsoftu jest doskonałym narzędziem służącym do pobrania Google Chrome, Firefoxa lub Opery.
Zastrzyk zaawansowanej technologii Open AI powinien jednak nieco zmienić ten stan rzeczy. Dostęp do inteligentnego chatbota otrzymamy już z poziomu przeglądarki Edge. Ma do tego służyć funkcja, która trafi do górnej belki (prawy, górny róg okna).
Nowa funkcja Microsoft Edge pozwoli na otworzenie narzędzia bazującego na ChatGPT w aktualnie przeglądanej karcie. Będzie można zatem uzyskać dostęp do szybkiego kontaktu z wirtualnym asystentem.
Opcja generowania tekstu bez konieczności przechodzenia do innej karty też wydaje się wygodna. Edge ma rozpoznawać rodzaj treści na danej stronie i dostosowywać się do niej, kiedy np. poprosimy go o stworzenie wpisu na LinkedIn.
Kolejnym udogodnieniem w Microsoft Edge miałoby być automatyczne generowanie streszczenia treści na stronie. Pozwoliłoby to w kilka chwil przekonać się, co znajdziemy w danej witrynie.
Kiedy Microsoft Bing z ChatGPT będzie dostępny?
Najnowsze wieści na temat dodania funkcji chatbota do wyszukiwarki Microsoft Bing znajdziemy na stronie wyszukiwarki. Obecnie możemy skorzystać z uproszczonej wersji. Microsoft daje też możliwość zapisania się na listę oczekujących. Jeśli to zrobimy, otrzymamy stosowne powiadomienie w momencie udostępnienia narzędzia. W najbliższym czasie rewolucyjna funkcja Binga ma być udostępniona coraz większej liczbie użytkowników.
Według przedstawicieli Microsoftu nowa funkcja będzie darmowa. Co więcej, w późniejszym czasie wyszukiwarka Bing z inteligentnym chatbotem zostanie podłączona do przeglądarki internetowej Edge i innych przeglądarek.
Yusuf Mehdi (dyrektor marketingu konsumenckiego Microsoftu) wskazał też na gotowość wdrożenia narzędzia do… Google Chrome. W tym celu Google musiałoby jednak poczynić pewne kroki, nie wiadomo, czy wyrazi taką chęć. Aktualny lider na rynku wyszukiwarek i przeglądarek pracuje już bowiem nad swoją odpowiedzią na ChatGPT i rozwiązania Microsoftu.
Może zainteresują Cię także inne artykuły