Inteligentny chatbot ChatGPT zachwyca (i trochę przeraża) swoimi możliwościami

20.12.2022 |
| Clock Przeczytasz w 3 Minuty
Inteligentny chatbot ChatGPT zachwyca (i trochę przeraża) swoimi możliwościami
Przeczytasz w 3 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Co to jest chatbot? Jest programem komputerowym, który potrafi odpowiadać na zadane pytania. Proste wersje mają po prostu wgrane gotowe odpowiedzi na konkretne pytania (np. boty używane w chacie Messenger wielu firm). Bardziej zaawansowane chatboty są w stanie samodzielnie interpretować otrzymane pytanie i znaleźć odpowiedź w zasobach Internetu. Jednym z najlepszych pod tym względem jest ChatGPT. Algorytm jest tak dobry, że budzi pewne obawy nawet u pracowników Google.

Czy ChatGPT odbierze użytkowników Google?

Kilka dni temu pracownicy Google poruszyli temat ChatbotaGPT na jednym z firmowych spotkań. Międzynarodowy gigant obawia się, że nowe narzędzie może odebrać mu część użytkowników, gdyż świetnie sobie radzi z przeszukiwaniem Internetu.

Obawy Google przed narzędziem ChatbotGPT są najlepszą reklamą dla nowego rozwiązania w IT.

Dziś to Google jest potentatem w zakresie rozwoju sztucznej inteligencji. ChatGPT jest natomiast algorytmem stworzonym przez Open AI, firmę z wieloma udanymi projektami na koncie. Oczywiście, Open AI zajmuje się rozwojem sztucznej inteligencji.

Chatbot AI ChatGPT

Jak się okazuje (informację anonimowo przekazał jeden z pracowników Google), amerykański gigant już jakiś czas temu próbował wprowadzić sztuczną inteligencję do wyszukiwarki. Teraz – widząc popularność ChatGPT – władze Google najwyraźniej żałują, że nie zdecydowały się na ten krok. Google posiada inteligentnego chatbota, który był zamieszany w pewną głośną sprawę. To właśnie chatbot LaMDA został określony „świadomym” przez jednego z pracowników Google.

Google wyjaśnia, dlaczego nie stawia na AI

Osoby z Google odpowiedzialne za rozwój sztucznej inteligencji, Jeff Dean (szef działu AI) i Sundar Pichai (dyrektor firmy Alphabet rozwijającej sztuczną inteligencję) wyjaśniają, dlaczego w wyszukiwarce nie jest używana sztuczna inteligencja. Chodzi o to, by Google było wciąż postrzegane jako rzetelne źródło informacji. W przypadku wykorzystania AI wyniki wyszukiwania są natomiast trudne do przewidzenia. Sztuczna inteligencja mogłaby się pomylić (np. źle odczytać intencje użytkownika) i wyświetlić błędny wynik.

ChatGPT

Co to jest ChatGPT?

ChatGPT działa w czasie rzeczywistym. Jest bardzo inteligentny i dostosowuje się do użytkownika. Na konkretne pytania odpowiada „w punkt” – bardzo rzeczowo, wyszukując treści w Internecie. Pytanie wymagające bardziej kreatywnych odpowiedzi także nie są problemem dla tego chatbota.

Obsługa ChatGPT odbywa się w formie dialogu. Chatbot obsługuje wiele języków.

Poza odpowiedziami na zadawane pytania, chatbot może też m.in. przyznać się do popełnionego błędu. Może też odrzucić odpowiedź na niewłaściwe pytanie – takie, które jest źle zadane lub nie ma na nie jasnej odpowiedzi.

Co więcej, ChatGPT nie tylko odpowie na pytania, ale też bardziej złożone zagadnienia. Może rozwiązywać zadania matematyczne, wskazując też metodologię i sposób rozwiązania. Bez trudu sprawdzi kod programów komputerowych, wskazując na jego niedoskonałości – zasugeruje poprawki, które przyniosą korzystne efekty.

Chatbot AI może odpowiedzieć na wiele pytań

Jakie ograniczenia ma ChatGPT?

Mimo ogromnych możliwości, ChatGPT ma pewne ograniczenia. Przede wszystkim czasami jego odpowiedzi są… nieprawdziwe. Brzmią przy tym niezwykle wiarygodnie, przez co twórcom sztucznej inteligencji trudno jest je wychwycić. Open AI zapewnia, że prowadzi prace nad tym, by chatbot był bardziej ostrożny i lepiej weryfikował źródła swoich odpowiedzi. Póki co, ChatGPT nie zawsze dobrze interpretuje też intencje pytającego. Na to samo pytanie zadane na dwa sposoby może więc udzielić różnych odpowiedzi.

W przypadku nieprecyzyjnie zadanych pytań, ChatGPT często zgaduje, co miał na myśli użytkownik. Twórcy pracują nad tym, aby w tej sytuacji mechanizm dopytał, co ma na myśli użytkownik.

Pamiętajmy jednak, że Open AI wypuścił ChatGPT w listopadzie 2022 roku. Wciąż trwają prace nad udoskonaleniem mechanizmu, który już dziś jest imponujący.

Ile kosztuje korzystanie z ChatGPT?

Czy korzystanie z ChatGPT jest darmowe? Tak, choć być może zmieni się to w przyszłości. Chatbot Open AI jest obecnie w fazie testów. O planach zarabiania na ChatGPT informował zresztą sam dyrektor Open AI – Sam Altman. Władze Open AI przewidują, że w przyszłości ich nowe narzędzie zarobi miliard dolarów, a świat bardzo się zmieni dzięki używaniu go. Warto dodać, że w pierwszych kilku dniach ChatGPT zdobył milion użytkowników.

Być może jednak opłaty będą pobierane na podobnej zasadzie, jak w przypadku sztucznej inteligencji generującej grafikę – DALL-E. Tam użytkownik musi płacić dopiero po wykorzystaniu pewnej puli zapytań.

Czy ChatGPT działa po polsku?

Kontakt z chatbotem w wielu językach to nic skomplikowanego, porównując z innymi możliwościami ChatGPT. Obsługa jest więc też możliwa w języku polskim.

Może zainteresują Cię też inne artykuły

Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.