Jak działa ChatGPT? Aktualne funkcje, możliwości i ograniczenia
O sztucznej inteligencji mówi się już od dawna. Trudno jednak było do tej pory uznać jej rozwój za wyjątkowo spektakularny. Wszystko może jednak zmienić ChatGPT. To narzędzie, które zostało uruchomione w listopadzie 2022 roku, a dziś mówią o nim niemal wszyscy.
Idea sztucznej inteligencji (AI) nie jest wcale nowa. Wystarczy przypomnieć sobie takie filmy jak „2001: Odyseja kosmiczna” czy „Blade Runner”. Sam pomysł sięga lat 50. XX wieku. Jednak dopiero w ostatnim czasie rozwój sztucznej inteligencji gwałtownie przyspieszył, czego wynikiem jest powstanie ChatGPT.
- Czym jest ChatGPT?
- Jak działa ChatGPT? Czym różni się ChatGPT-3.5 od ChatGPT-4?
- Jakie nowe możliwości oferuje ChatGPT?
- Czy ChatGPT jest dostępny po polsku?
- Czy ChatGPT ma połączenie z internetem?
- Jak zarejestrować konto na ChatGPT?
- Aplikacja ChatGPT
- Czy ChatGPT jest darmowy?
- ChatGPT Network Error – co oznacza?
- Jak używać ChatGPT?
- Praktyczne zastosowania ChatGPT
- Czy chatbot weryfikuje prawdziwość informacji?
- Zagrożenia i ograniczenia związane z chatbotem
- Czy powstaje już ChatGPT-5?
Czym jest ChatGPT?
Coraz więcej ekspertów jest skłonnych nazywać ChatGPT przełomem w rozwoju sztucznej inteligencji i jej możliwych zastosowaniach. Można wręcz uznać, że to narzędzie stało się sławne w ostatnich miesiącach. Tym bardziej warto wyjaśnić, czym jest w rzeczywistości ta technologia.
Czym jest ChatGPT? Najlepiej zapytać u źródła. Zadaliśmy zatem to pytanie ChatGPT. Otrzymaliśmy następującą odpowiedź:
Niestety, ta odpowiedź nie zadowala w pełni i potrzebne jest dokładniejsze wyjaśnienie.
ChatGPT, znany również jako Generative Pre-trained Transformer, to wielkoskalowy model językowy opracowany przez organizację badawczą OpenAI. Jest on oparty na architekturze transformatora, który jest rodzajem sieci neuronowej zaprojektowanej do obsługi danych sekwencyjnych, takich jak tekst. Model jest szkolony na ogromnej ilości danych, co pozwala mu generować tekst podobny do ludzkiego i wykonywać szeroki zakres zadań przetwarzania języka naturalnego.
Jak działa ChatGPT? Czym różni się ChatGPT-3.5 od ChatGPT-4?
ChatGPT to bardzo elastyczne narzędzie, wytrenowane na ogromnej ilości danych, obejmujących książki, artykuły oraz strony internetowe. Można mu zlecić np. napisanie tekstu w określonym stylu, a nawet wiersza lub tekstu piosenki. ChatGPT potrafi wykonać również tłumaczenie z jednego języka na drugi. Do tego ta technologia potrafi również napisać kod w języku programowania, jaki jej zaproponujemy. Nie potrafi jednak tworzyć tekstów o określonej długości. Wydaje się wręcz nie zwracać na to uwagi.
Aktualnie mamy dostęp do dwóch wersji ChatGPT – GPT-3.5 oraz GPT-4. Ta druga zadebiutowała 14 marca 2023 roku i jest dużym modelem multimodalnym, w przeciwieństwie do swojego poprzednika, czyli GPT-3.5. Akceptuje nie tylko komendy tekstowe, ale też obrazy, na podstawie których generuje odpowiedź.
Różnic między GPT-3.5 i GPT-4 jest sporo. Oto najważniejsze z nich:
- Liczba parametrów – GPT-4 został przetrenowany na ponad bilionie parametrów (podobno, bo OpenAI nie ujawniło oficjalnej informacji), co sprawia, że mniej “halucynuje” i nie wymyśla odpowiedzi tak często, jak poprzednik. GPT-3.5 z kolei opiera się na “zaledwie” 175 miliardach parametrów
- Pamięć – u GPT-3.5 pamięć krótkotrwała wynosi około 8000 słów, a w przypadku GPT-4 – 64000.
- Podatność na “halucynacje” – GPT-4 jest mniej podatny na halucynacje i dokładniejszy.
- Nowe zabezpieczenia – GPT-4 zawiera wiele nowych zabezpieczeń wprowadzonych OpenAI. Dzięki temu jest o 82% mniej skłonny do generowania odpowiedzi na prośby zawierające niedozwolone treści.
- Lepsza synteza informacji – GPT-4 lepiej rozumie komendy niż GPT-3, może podejść do danego tematu z różnych punktów widzenia, jak i oprzeć się na wielu źródłach. Dzięki temu też tworzy bardziej kreatywne teksty, a do tego wiarygodniejsze i spójniejsze.
- Zachowanie kontekstu – GPT-4 przechowuje więcej informacji z czatów, pozwalając na dalsze ulepszanie odpowiedzi w oparciu o rozmowę. Daje to około 25 000 słów, gdy GPT-3 jest ograniczone do 3000.
Oczywiście to, że ChatGPT-4 jest potężniejszy i bardziej zaawansowany, oznacza też, że trzeba dłużej czekać na rozbudowane odpowiedzi. GPT-3.5 zwykle odpowiada w kilka sekund.
Jakie nowe możliwości oferuje ChatGPT?
W ChatGPT niedawno pojawił się DALL-E 3, dostępny wyłącznie dla użytkowników, którzy płacą za subsrybcję. Nowy generator, w przeciwieństwie do swojej poprzedniej wersji, tworzy bardziej szczegółowe grafiki, a do tego lepiej rozumie to, czego wymaga od niego generator. Pomagają w tym algorytmy używane przez ChatGPT.
Do tego aktualizacja wprowadziła też funkcję rozmowy z chatbotem za pomocą głosu. Modele GPT-3.5 oraz 4 są w stanie zrozumieć pytania zadawane przez użytkowników i odpowiadają jednym z pięciu dostępnych głosów. Niestety, obie powyższe funkcje są dostępne tylko w ramach planów Plus i Enterprise.
Warto wspomnieć też o możliwości zainstalowania wielu różnych wtyczek w przypadku użytkowników ChatGPT Plus. Dostępne są m.in. takie jak wyszukiwanie i wyświetlanie informacji, wizualizacja danych i ich analiza, nauka języków obcych czy streszczenia dokumentów PDF.
Czy ChatGPT jest dostępny po polsku?
Z ChatGPT można rozmawiać na bardzo różne tematy – od zupełnie luźnych pogawędek, aż po naukowe wywody. Podstawowym językiem tego chatbota jest oczywiście język angielski, co nie znaczy, że to narzędzie nie potrafi rozmawiać również w innych językach.
ChatGPT jest dostępny również w języku polskim i posługiwanie się naszą ojczystą mową wychodzi mu całkiem nieźle. W każdym razie popełnia mniej błędów i wpadek językowych niż ludzie, dla których język polski jest ojczysty. Warto też zaznaczyć, że lepiej językiem polskim posługuje się nowszy model, ChatGPT-4. Jeśli poprosimy go o napisanie jakiegoś tekstu po polsku, otrzymamy poprawne zdania.
Czy ChatGPT ma połączenie z internetem?
Do działania ChatGPT nie wymaga połączenia z internetem, gdyż model może być uruchomiony na lokalnej maszynie. Aby korzystać z ChatGPT w ten sposób, trzeba zgłosić się po klucz API OpenAI, co można zrobić na stronie OpenAI. Po uzyskaniu klucza API można korzystać z modelu poprzez API OpenAI lub uruchamiając go na lokalnej maszynie.
Najłatwiej jednak uzyskać dostęp do ChatGPT z poziomu przeglądarki internetowej. Wystarczy wejść na stronę internetową chat.openai.com.
Z ChatGPT można korzystać zarówno na podstawie danych, którymi został nakarmiony wcześniej, bez przeszukiwania Internetu, jak i z dostępem do wszystkich aktualnych informacji. W pierwszym wypadku jednak warto pamiętać, że wiedza chatbota kończy się na wrześniu 2021 roku.
Dzięki najnowszej aktualizacji z 27 września 2023 roku ChatGPT w wersji płatnej ma już dostęp do Internetu. Na ten moment mogą skorzystać z tej opcji jedynie osoby, które mają wykupione subsrybcje Plus oraz Enterprise i korzystają z GPT-4. OpenAI jednak zapowiada, że wkrótce będzie to możliwe dla wszystkich.
Jak zarejestrować konto na ChatGPT?
Korzystanie z ChatGPT nie jest w ogóle skomplikowane. Wystarczy wpisywać pytania lub prośby i zatwierdzać je klawiszem „Enter”. Aby jednak można było to robić, należy najpierw się zalogować.
W tym celu trzeba otworzyć przeglądarkę internetową i przejść na stronę OpenAI. Dostępne są różne opcje logowania. Najprostszy sposób to uzyskać dostęp do ChatGPT za pośrednictwem konta Google lub Microsoft.
Jeśli nie mamy takiego konta lub nie chcemy z niego korzystać, konieczne jest zarejestrowanie nowego konta. Należy podać adres e-mail oraz hasło. Do tego konieczne jest podanie numeru telefonu, na który otrzymamy kod potwierdzający. Należy go wprowadzić przy pierwszym logowaniu.
Aplikacja ChatGPT
Aplikacja ChatGPT jest dostępna dla użytkowników iOS od maja 2023 roku. Można ją pobrać z App Store. Nieco później dostęp uzyskali też posiadacze urządzeń z Androidem (do pobrania z Google Play). Wystarczy tylko założyć konto użytkownika lub się zalogować, aby zacząć korzystać ze wszystkich dostępnych w aplikacji funkcji.
Aplikacja jest do pobrania za darmo, a jej zaletą jest przede wszystkim synchronizacja historii generowanych treści z różnych urządzeń. Do tego ma wbudowany system rozpoznawania mowy Whisper, co sprawia, że możliwe jest głosowe wprowadzanie komend. Warto też dodać, że ChatGPT na smartfonach jest zintegrowany z Microsoft Bing.
Czy ChatGPT jest darmowy?
Obecnie podstawowa wersja ChatGPT, czyli GPT-3.5 jest całkowicie bezpłatna.
Chcąc skorzystać z możliwości GPT-4, trzeba wykupić subskrybcję ChatGPT Plus. Jej koszt to 20 dolarów + 4,60 dolara podatku, co daje razem 24,60 dolarów (ok. 110 zł) miesięcznie. Do wykupienia abonamentu konieczne jest podanie danych ze swojej karty. Warto też pamiętać, że odnawia się on automatycznie.
Warto też zwrócić uwagę na subskrybcję ChatGPT Plus Enterprise, czyli biznesową wersję chatbota AI, zaprojektowaną z myślą o potrzebach firm. Oferuje ona nieograniczony dostęp do GPT-4 o wyższej prędkości, a także większe okna kontekstowe, pozwalające na przetwarzanie dłuższych tekstów. Do tego warto dodać szyfrowanie, zabezpieczenia i prywatność – użytkownicy mają pełną kontrolę nad swoimi danymi i nie są one wykorzystywane do szkolenia GPT.
Jeśli chodzi o cenę ChatGPT Plus Enterprise, należy skontaktować się z OpenAI, by uzyskać tę informację. Najprawdopodobniej zależy ona od wielkości firmy czy jej lokalizacji, a także wielu innych czynników.
ChatGPT Network Error – co oznacza?
Jeśli pojawi się „Błąd sieciowy ChatGPT” (Network Error), oznacza to, że jest problem z połączeniem internetowym lub API OpenAI nie działa. W takim przypadku nie można korzystać z chatbota, dopóki problem nie zostanie rozwiązany.
Komunikat może pojawić się również, gdy serwery są przeciążone ze względu na zbyt wielu użytkowników. W takiej sytuacji trzeba czekać niekiedy nawet kilka godzin, żeby połączyć się z ChatGPT.
Jak używać ChatGPT?
ChatGPT może być używany do szerokiego zakresu zadań przetwarzania języka naturalnego, takich jak generowanie tekstu i jego uzupełnianie, a także tworzenie streszczeń i odpowiadanie na pytania.
Strona www, przez którą uzyskujemy dostęp do ChatGPT jest dość przejrzysta i intuicyjna. Podstawowa część to pole tekstowe, do którego wprowadza się pytania i prośby skierowane do chatbota (tzw. prompty). Nad polem tekstowym umieszczono przykłady, w jaki sposób formułować pytania, wyjaśniono możliwości narzędzia i przedstawiono ograniczenia.
Wystarczy zadać pytanie, żeby ChatGPT wygenerował odpowiedź. Pytania można zadawać, dopóki nie zamknie się przeglądarki internetowej lub nie usunie się wątku w menu po lewej stronie okna.
Praktyczne zastosowania ChatGPT
ChatGPT można używać np. do generowania treści dla chatbotów i wirtualnych asystentów, do tworzenia artykułów i różnego rodzaju opowieści, czy do podsumowywania różnych danych.
ChatGPT może dobrze się sprawdzić przy budowaniu systemów obsługi klienta, szybkim szukaniu odpowiedzi na zadanie pytania, a to i tak nie wszystko. To narzędzie dobrze się sprawdza także przy pisaniu esejów, różnych prac, raportów, wierszy, a nawet przy pisaniu kodu oprogramowania. Do tego ChatGPT można zintegrować z Amazon Web Services lub Google Cloud Platform, aby zautomatyzować różne zadania.
Co można zrobić z ChatGPT-4?
- przeprowadzić analizę podatkową na podstawie wskazanych przepisów,
- nauczyć się języka – możesz rozmawiać z GPT-4 w 26 językach,
- ugotować obiad na podstawie zdjęcia produktów z lodówki,
- stworzyć grę krok po kroku,
- zaplanować kampanię marketingową,
- zintegrować chatbot ze swoją stroną dzięki API.
Czy chatbot weryfikuje prawdziwość informacji?
ChatGPT nie sprawdza prawdziwości generowanych przez siebie informacji. To model uczenia maszynowego, który tworzy tekst w oparciu o dane, na których został przeszkolony i może generować odpowiedzi, które nie są dokładne lub wiarygodne.
Użytkownik musi sam sprawdzić dokładności informacji generowanych przez ChatGPT.
Zagrożenia i ograniczenia związane z chatbotem
Jednym z ograniczeń ChatGPT jest to, że opiera się on na danych, na których został przeszkolony i może generować tekst, który jest stronniczy lub odzwierciedla uprzedzenia. Dodatkowo ChatGPT może zostać wykorzystany do generowania fałszywych lub wprowadzających w błąd informacji, co może stanowić potencjalne zagrożenie dla społeczeństwa. Ta technologia ma ciągle duży problem z pytaniami fact-checkingowymi i nie radzi sobie z opisywaniem biografii osób. Ponadto jego mocną stroną nie są również równania algebraiczne, choć trzeba przyznać, że ChatGPT-4 radzi sobie z nimi zdecydowanie lepiej niż wersja 3.5.
ChatGPT jest potężnym narzędziem językowym, który może generować tekst podobny do ludzkiego i wykonywać szeroki zakres zadań przetwarzania języka naturalnego. Ma jednak ograniczenia i powinien być używany z ostrożnością, ponieważ może generować tekst, który jest stronniczy, niedokładny, a nawet niezgodny z prawdą. Użytkownicy powinni być świadomi ryzyka i ograniczeń ChatGPT oraz sprawdzać dokładność generowanych przez niego informacji. To technologia, która jest jeszcze na początku swojego rozwoju i jeszcze długo nie zastąpi człowieka w tworzeniu skomplikowanych lub artystycznych teksów. Nie oznacza to jednak, że w dalekiej przyszłości tak się nie stanie.
Czy powstaje już ChatGPT-5?
Jak wygląda przyszłość ChatGPT? W pewnym momencie zaczęły pojawiać się doniesienia, jakoby OpenAI pracowało nad nową wersją modelu językowego, czyli GPT-5. Jednak zgodnie ze słowami Sama Altmana, czyli CEO OpenAI, które padły w kwietniu, firma na razie nie szkoli nowego modelu językowego. Na ten moment skupia się nad rozszerzaniem możliwości obecnego modelu oraz poprawy jego bezpieczeństwa. Warto jednak zaznaczyć, że rozwój AI będzie nadal bardzo szybki, więc nawet jeśli nie doczekamy się szybko “piątki”, to GPT-4 z pewnością będzie coraz to lepsze i wydajniejsze.
Grafika otwierająca: ChatGPT
Może Cię zainteresować: