Search icon

Jak działa ChatGPT? Do czego można go wykorzystać? Jakie ma ograniczenia?

02.02.2023 |
| Clock Przeczytasz w 6 Minuty
Jak działa ChatGPT? Do czego można go wykorzystać? Jakie ma ograniczenia?
Przeczytasz w 6 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

O sztucznej inteligencji mówi się już od dawna. Trudno jednak było do tej pory uznać jej rozwój za wyjątkowo spektakularny. Wszystko może jednak zmienić ChatGPT. To narzędzie, które zostało uruchomione w listopadzie 2022 roku, a dziś mówią o nim niemal wszyscy.

Idea sztucznej inteligencji (AI) nie jest wcale nowa. Wystarczy przypomnieć sobie takie filmy jak „2001: Odyseja kosmiczna” czy „Blade Runner”. Sam pomysł sięga lat 50. XX wieku. Jednak dopiero w ostatnim czasie rozwój sztucznej inteligencji gwałtownie przyspieszył, czego wynikiem jest powstanie ChatGPT.

Czym jest ChatGPT?

Coraz więcej ekspertów jest skłonnych nazywać ChatGPT przełomem w rozwoju sztucznej inteligencji i jej możliwych zastosowaniach. Można wręcz uznać, że to narzędzie stało się sławne w ostatnich tygodniach. Tym bardziej warto wyjaśnić, czym jest w rzeczywistości ta technologia.

Czym jest ChatGPT? Najlepiej zapytać u źródła. Zadaliśmy zatem to pytanie ChatGPT. Otrzymaliśmy następującą odpowiedź:

ChatGPT to duży model języka wytrenowany przez OpenAI, służący do odpowiadania na pytania i wykonywania różnych zadań językowych.

chatGPT - wygenerowana odpowiedź
Źródło: ChatGPT

Niestety, ta odpowiedź nie zadowala w pełni i potrzebne jest dokładniejsze wyjaśnienie.    

ChatGPT, znany również jako Generative Pre-trained Transformer, to wielkoskalowy model językowy opracowany przez organizację badawczą OpenAI. Jest on oparty na architekturze transformatora, który jest rodzajem sieci neuronowej zaprojektowanej do obsługi danych sekwencyjnych, takich jak tekst. Model jest szkolony na ogromnej ilości danych, co pozwala mu generować tekst podobny do ludzkiego i wykonywać szeroki zakres zadań przetwarzania języka naturalnego.

Jak działa ChatGPT-3?

ChatGPT-3 to najnowsza wersja ChatGPT, która jest jeszcze bardziej wydajna niż jej poprzedniczka, ChatGPT-2. Ten chatbot został wytrenowany na ogromnej ilości danych, które obejmują książki, artykuły i strony internetowe. Ta wersja technologii ma 175 miliardów parametrów, co czyni ją jedną z największych dostępnych modeli językowych.

ChatGPT to bardzo elastyczne narzędzie. Mało tego, wydaje się, że działa w sposób bardzo kreatywny. To wszechstronnie narzędzie, o czym łatwo się przekonać, rozpoczynając z nim rozmowę. Można mu zlecić np. napisanie tekstu w określonym stylu, a nawet wiersza lub tekstu piosenki. ChatGPT potrafi wykonać również tłumaczenie z jednego języka na drugi. Do tego ta technologia potrafi również napisać kod w języku programowania, jaki jej zaproponujemy. Nie potrafi jednak tworzyć tekstów o określonej długości. Wydaje się wręcz nie zwracać na to uwagi.

Czy ChatGPT jest dostępny po polsku?

Z ChatGPT można rozmawiać na bardzo różne tematy – od zupełnie luźnych pogawędek, aż po naukowe wywody. Podstawowym językiem tego chatbota jest oczywiście język angielski, co nie znaczy, że to narzędzie nie potrafi rozmawiać również w innych językach.

ChatGPT jest dostępny również w języku polskim i posługiwanie się naszą ojczystą mową wychodzi mu całkiem nieźle. W każdym razie popełnia mniej błędów i wpadek językowych niż ludzie, dla których język polski jest ojczysty.

Jeśli poprosimy go o napisanie jakiegoś tekstu po polsku, otrzymamy poprawne zdania. Niestety, pisząc w naszym ojczystym języku ChatGPT częściej się zacina niż w przypadku języka angielskiego. Wtedy przeważnie konieczne jest odświeżenie strony internetowej. 

polski język w chatgpt
Źródło: ChatGPT

Czy ChatGPT ma połączenie z internetem?

Do działania ChatGPT nie wymaga połączenia z internetem, gdyż model może być uruchomiony na lokalnej maszynie. Aby korzystać z ChatGPT w ten sposób, trzeba zgłosić się po klucz API OpenAI, co można zrobić na stronie OpenAI. Po uzyskaniu klucza API można korzystać z modelu poprzez API OpenAI lub uruchamiając go na lokalnej maszynie.

Najłatwiej jednak uzyskać dostęp do ChatGPT z poziomu przeglądarki internetowej. Wystarczy wejść na stronę internetową chat.openai.com.

Należy jeszcze podkreślić, że odpowiadając na pytanie użytkownika lub pisząc tekst na zadany temat, ChatGPT nie przeszukuje wcale zasobów internetu. Korzysta po prostu z tego, czym został wcześniej „nakarmiony”. Przeszukuje swoją wewnętrzną bazę probabilistycznie, a więc wykorzystując zasadę prawdopodobieństwa. Następnie wybiera rekord lub rekordy najlepiej pasujące do zadanego pytania. Mamy tu więc do czynienia z modelem zamkniętym, zawierającym wiedzę do kreślonej cezury czasowej.

Jak zarejestrować konto na ChatGPT?

Korzystanie z ChatGPT nie jest w ogóle skomplikowane. Wystarczy wpisywać pytania lub prośby i zatwierdzać je klawiszem „Enter”. Aby jednak można było to robić, należy najpierw się zalogować.

W tym celu trzeba otworzyć przeglądarkę internetową i przejść na stronę OpenAI. Dostępne są różne opcje logowania. Najprostszy sposób to uzyskać dostęp do ChatGPT za pośrednictwem konta Google lub Microsoft.

chatgpt - logowanie i rejestracja konta
Źródło: ChatGPT

Jeśli nie mamy takiego konta lub nie chcemy z niego korzystać, konieczne jest zarejestrowanie nowego konta. Należy podać adres e-mail oraz hasło. Do tego konieczne jest podanie numeru telefonu, na który otrzymamy kod potwierdzający. Należy go wprowadzić przy pierwszym logowaniu.

Czy ChatGPT jest darmowy?

Obecnie podstawowa wersja ChatGPT jest całkowicie bezpłatna. Jedyne koszty ponosi sam producent tej technologii. Szacuje się, że OpenAI wydaje miesięcznie na ChatGPT nawet 3 mln dolarów.

Nie są to zatem małe koszty. Te wydatki to głównie koszty serwerów. Trzeba jednak podkreślić, że darmowa wersja ChatGPT ma również ograniczenia. W godzinach największego ruchu nierzadko okazuje się, że nie można dołączyć do rozmowy z ChatGPT z powodu zbyt wielu użytkowników.   

Płatna wersja ChatGPT

Ostatnio pojawiła się informacja o wersji płatnej ChatGPT Professional. Nie powinno dziwić, że OpenAI zastanawia się, jak zmonetyzować swoje narzędzie i zacząć na nim zarabiać.

Na razie niewiele wiadomo o wersji Pro poza tym, że ma być ona zawsze dostępna, odpowiedzi będą szybsze, nie będzie żadnych ograniczeń przepustowości. Na razie można się tylko zapisywać na listę oczekujących na wersję Pro. Każdy może to zrobić, wystarczy wypełnić specjalny formularz, który jest dostępny tutaj. Nie znamy jeszcze ceny płatnej wersji ChatGPT.

ChatGPT Network Error – co oznacza?

Jeśli pojawi się „Błąd sieciowy ChatGPT” (Network Error), oznacza to, że jest problem z połączeniem internetowym lub API OpenAI nie działa. W takim przypadku nie można korzystać z chatbota, dopóki problem nie zostanie rozwiązany.

Komunikat może pojawić się również, gdy serwery są przeciążone ze względu na zbyt wielu użytkowników. W takiej sytuacji trzeba czekać niekiedy nawet kilka godzin, żeby połączyć się z ChatGPT.

Jak używać ChatGPT?

ChatGPT może być używany do szerokiego zakresu zadań przetwarzania języka naturalnego, takich jak generowanie tekstu i jego uzupełnianie, a także tworzenie streszczeń i odpowiadanie na pytania.

Strona www, przez którą uzyskujemy dostęp do ChatGPT jest dość przejrzysta i intuicyjna. Podstawowa część to pole tekstowe, do którego wprowadza się pytania i prośby skierowane do chatbota. Nad polem tekstowym umieszczono przykłady, w jaki sposób formułować pytania, wyjaśniono możliwości narzędzia i przedstawiono ograniczenia.

Wystarczy zadać pytanie, żeby ChatGPT wygenerował odpowiedź. Narzędzie miewa jednak problem z informacjami, jakie pojawiły się po roku 2021. Zostało „nakarmione” danymi tylko do tego roku. Jeśli pytamy o coś po 2021 roku ChatGPT może uzupełniać luki nieprawidłowymi danymi.

Pytania można zadawać, dopóki nie zamknie się przeglądarki internetowej lub nie usunie się wątku w menu po lewej stronie okna.  

jak używać chatgpt

Praktyczne zastosowania ChatGPT

Wydaje się, że na razie ChatGPT to bardziej ciekawostka niż praktyczne zastosowanie, ale w rzeczywistości już teraz może być bardzo przydatny. Można go używać np. do generowania treści dla chatbotów i wirtualnych asystentów, do tworzenia artykułów i różnego rodzaju opowieści, do podsumowywania różnych danych.

ChatGPT może dobrze się sprawdzić przy budowaniu systemów obsługi klienta, przy szybkim szukaniu odpowiedzi na zadanie pytania, a to i tak nie wszystko. To narzędzie dobrze się sprawdza także przy pisaniu esejów, różnych prac, raportów, wierszy, a nawet przy pisaniu kodu oprogramowania. Do tego ChatGPT można zintegrować z Amazon Web Services lub Google Cloud Platform, aby zautomatyzować różne zadania.

Czy chatbot weryfikuje prawdziwość informacji?

ChatGPT nie sprawdza prawdziwości generowanych przez siebie informacji. To model uczenia maszynowego, który tworzy tekst w oparciu o dane, na których został przeszkolony i może generować odpowiedzi, które nie są dokładne lub wiarygodne. Użytkownik musi sam sprawdzić dokładności informacji generowanych przez ChatGPT.

Obecnie ta technologia najlepiej radzi sobie z informacjami do 2021 roku. Z późniejszymi może mieć duży problem, co przełoży się na większy poziom nieprawdziwych informacji.

czy chatbot podaje prawdziwe informacje?

Zagrożenia i ograniczenia związane z chatbotem

Jednym z ograniczeń ChatGPT jest to, że opiera się on na danych, na których został przeszkolony i może generować tekst, który jest stronniczy lub odzwierciedla uprzedzenia. Dodatkowo ChatGPT może zostać wykorzystany do generowania fałszywych lub wprowadzających w błąd informacji, co może stanowić potencjalne zagrożenie dla społeczeństwa. Ta technologia ma ciągle duży problem z pytaniami fact-checkingowymi i nie radzi sobie z opisywaniem biografii osób. Ponadto jego mocną stroną nie są również równania algebraiczne.

ChatGPT jest potężnym narzędziem językowym, który może generować tekst podobny do ludzkiego i wykonywać szeroki zakres zadań przetwarzania języka naturalnego. Ma jednak ograniczenia i powinien być używany z ostrożnością, ponieważ może generować tekst, który jest stronniczy, niedokładny, a nawet niezgodny z prawdą. Użytkownicy powinni być świadomi ryzyka i ograniczeń ChatGPT oraz sprawdzać dokładność generowanych przez niego informacji. To technologia, która jest jeszcze na początku swojego rozwoju i jeszcze długo nie zastąpi człowieka w tworzeniu skomplikowanych lub artystycznych teksów. Nie oznacza to jednak, że w dalekiej przyszłości tak się nie stanie.

Grafika otwierająca: ChatGPT

nano google news

Może Cię zainteresować:

Nowe technologie to jego pasja. Od lat zajmuje się pisaniem artykułów i analiz na ich temat. Trzyma rękę na pulsie i zawsze wie, co nowego pojawiło się na rynku, co warto kupić, jaką premierę szykuje producent urządzeń elektronicznych i IT. Koneser dobrej literatury i miłośnik podróży.