Co zamiast ChatGPT? Najlepsze chatboty AI – TOP 7

21.04.2023 |
| Clock Przeczytasz w 5 Minuty
Co zamiast ChatGPT? Najlepsze chatboty AI – TOP 7
Przeczytasz w 5 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Sztuczna inteligencja, modele generatywne i LLM oraz ChatGPT to jedne z najgorętszych zagadnień w 2023 roku. Dzięki firmie Open AI, z którą połączył siły Microsoft, generatywna sztuczna inteligencja przeżywa prawdziwy boom i jak grzyby po deszczu mnożą się konkurenci ChatGPT – od rozwiązań firmy Google po inne narzędzia rozmaitych dostawców usług oferujące chatbot AI.

Czym jest ChatGPT?

ChatGPT to model językowy typu Transformer opracowany przez OpenAI, który potrafi generować tekst podobny do ludzkiego i wykonywać różne zadania językowe, a jednocześnie rozumie naturalną mowę i potrafi rozróżniać różne tony wypowiedzi i konteksty. ChatGPT jako produkt umożliwia dialog ze sztuczną inteligencją. Jest to bardzo ciekawe i użyteczne narzędzie, które może pomóc nam w wielu sytuacjach, chociaż jego odpowiedzi zależne są od jakości zapytań, czyli tzw. promptów.

chatbot ai - ChatGPT

Jako tzw. generatywna AI, ChatGPT może być używany do:

 • generowania tekstu w określonym stylu lub formacie, na przykład opowiadania, wiersza, artykułu
 • tworzenia kodu programistycznego, np. w językach Python i Java
 • analizy i podsumowania tekstu, na przykład opinii klientów, artykułów naukowych lub wiadomości
 • tworzenia chatbotów i wirtualnych asystentów, które mogą odpowiadać na nasze pytania i rozmawiać z nami na różne tematy
 • tłumaczenia tekstu między różnymi językami lub do poprawiania błędów ortograficznych i gramatycznych

ChatGPT jest więc bardzo wszechstronnym i potężnym modelem językowym, który otwiera przed nami wiele nowych możliwości.

Najlepsze chatboty AI – TOP 7 alternatyw ChatGPT

Oprócz narzędzia Open AI ChatGPT, na rynku istnieje wiele innych rozwiązań opartych o model typu Transformer i LLM. Jeśli interesuje Cię generatywna sztuczna inteligencja, możesz rozważyć użycie jednego z niżej podanych rozwiązań.

Microsoft Bing

chatbot ai - Microsoft Bing alternatywa chatgpt

Bing to zupełnie nowa wyszukiwarka Microsoftu, która działa zupełnie inaczej niż Google. Teraz dzięki integracji z ChatGPT umożliwia ona „konwersacyjne” wyszukiwanie informacji. Z chatbotem można prowadzić „dialog” używając naturalnego języka i otrzymując bardzo spersonalizowane odpowiedzi. Bing po przygotowaniu odpowiedzi podsuwa przyciski, którymi można dopytać się o dalsze szczegóły kontekstowo. Co więcej, Bing potrafi również przygotowywać różne typy tekstu w określonym przez nas tonie i stylu.

Ulepszona wersja Bing działa na GPT-4, najnowszej wersji systemów modelowania języka OpenAI, która ma znacznie szersze możliwości niż standardowa wersja ChatGPT.

Nowy Bing rozwiązuje dwa główne problemy związane z ChatGPT, czyli dostęp do najnowszych informacji oraz zapewnia linki do źródeł, na podstawie których przygotował odpowiedź. Bing zintegrowany jest z przeglądarką Microsot Edge.

Jasper

alternatywy chatgpt - jasper - chatbot ai

Jasper to chatbot skierowany głównie dla firm i marketingowców, w celu tworzenia informacji prasowych, zapowiedzi produktów, czy innych tekstów copywriterskich.

Podobnie jak ChatGPT, Jasper również zapewnia odpowiedzi przypominające naturalny język. Narzędzie to używa nawet tego samego modelu językowego co ChatGPT, czyli OpenAI GPT-3.

Dzięki chatbotowi Jasper możesz stworzyć opis swojego tekstu, podać, w jakim stylu ma być napisany i jakie ma uwzględnić słowa-klucze, a narzędzie napisze je dla Ciebie. Co wyróżnia Jaspera to mechanizm sprawdzania gramatyki i plagiatów, a także możliwość tworzenia treści według 50 różnych szablonów – od blogów po wpisy na Twitterze, czy też skryptu wideo na YouTube.

Google Bard

alternatywy chatgpt - google bard - chatbot ai
Źródło: Google

Google Bard to nowe narzędzie do generowania tekstu opartego na sztucznej inteligencji. Google Bard to eksperyment, który pozwala współpracować z generatywnym AI i tworzyć różne rodzaje kreatywnych treści, takie jak poezja, opowiadania czy blogi. Jest to możliwe dzięki technologii LaMDA, która jest zaawansowanym modelem językowym zdolnym do prowadzenia dialogu na dowolny temat. Dużą zaletą Google Bard jest umiejętność tworzenia podsumowań tekstów.

Aby skorzystać z Google Bard, wystarczy wejść na stronę bard.google.com i wpisać swoje pytanie lub wybrać jedną z gotowych propozycji. Następnie Google Bard wygeneruje kilka wersji odpowiedzi do wyboru, które można edytować lub zadawać dalsze pytania.

Niestety w momencie publikacji Google Bard nie jest dostępny w Polsce, lecz tylko dla użytkowników w USA i Wielkiej Brytanii, a w przyszłości ma być rozszerzony na więcej krajów i języków.

YouChat

alternatywy chatgpt - youchat

YouChat to chatbot oparty na sztucznej inteligencji, który potrafi rozmawiać z ludźmi na różne tematy, odpowiadać na pytania, generować treści i obrazy, a nawet pisać kod. YouChat jest zbudowany na tym samym modelu GPT-3.0 OpenAI, który napędza popularny ChatGPT, ale ma nad nim kilka przewag:

 • Nie jest ograniczony do danych z 2021 roku, jak ChatGPT, a jego wiedza jest aktualizowana kilka razy dziennie. Możesz zapytać go o aktualne wydarzenia, trendy czy ciekawostki ze świata.
 • Potrafi generować obrazy na podstawie Twojego opisu lub wykorzystując inne boty, takie jak DALL-E czy CLIP. YouChat tworzy także wykresy, diagramy czy mapy na podstawie danych lub zapytań.
 • YouChat może być używany jako narzędzie do tworzenia treści lub kodu w różnych językach programowania. Może pisać wiersze, eseje, artykuły, podsumowania czy recenzje na podstawie słów kluczowych lub tematu.

Chatsonic

alternatywy chatgpt - Chatsonic - chatbot ai
Źródło: Chatsonic

Jeśli szukasz asystenta, który odpowiada na pytania i pomaga Ci w codziennych zadaniach, warto sprawdzić chatbot Chatsonic, który wyróżnia się tym, że obsługuje głos. Oto jego najważniejsze możliwości:

 • Potrafi rozmawiać na dowolny temat, odpowiadać na pytania i rozwiązywać zadania w naturalny i inteligentny sposób.
 • Korzysta z zaawansowanych algorytmów GPT-4, które pozwalają mu generować treści wysokiej jakości, oparte na danych z Google i innych źródeł. Narzędzie ma dostęp do najnowszych informacji i trendów.
 • Może tworzyć niesamowite dzieła sztuki AI na podstawie tekstu lub głosu użytkownika, które można wykorzystać do celów marketingowych lub artystycznych.
 • Oferuje możliwość personalizacji awatarów i osobowości chatbota.
 • Jest dostępny jako aplikacja mobilna i rozszerzenie do Chrome.

Minusem Chatsonic dla niektórych może być jednak cena, która wynosi 13 dolarów za miesiąc jako subskrypcja – niemniej jego możliwości są bardzo szerokie.

Character.AI

alternatywy chatgpt - character.ai - chatbot ai

Character.AI jest narzędziem do generowania tekstu opartym na sztucznej inteligencji skierowanym do osób z branż kreatywnych. Za jego pomocą można tworzyć np. dialogi postaci w grach wideo, serialach, filmach, powieściach. Potrafi symulować styl wypowiedzi niektórych celebrytów (np. Elon Musk). Niektóre z jego możliwości to:

 • Tworzenie postaci literackich, scenariuszy, dialogów i opisów na podstawie podanych słów kluczowych lub zapytań.
 • Dopasowywanie stylu, tonu, języka i formatu tekstu do preferencji użytkownika.
 • Wykorzystywanie wiedzy z internetu i własnej bazy danych do tworzenia treści wiarygodnych i interesujących.
 • Uczestniczenie w interaktywnych rozmowach z użytkownikiem lub innymi postaciami wygenerowanymi przez Character.AI.
 • Ulepszanie swoich umiejętności i zdolności twórczych poprzez uczenie się z własnych i cudzych tekstów.

Chinchilla AI

alternatywy chatgpt - chinchilla - chatbot ai

Generatywna sztuczna inteligencja Chinchilla to nowy model AI stworzony przez DeepMind posiadający 70 miliardów parametrów. Jest on w stanie generować teksty na dowolny temat, bazując na kilku słowach kluczowych oraz odpowiadać naturalnym językiem na zapytania użytkowników. Chinchilla AI wyróżnia się kilkoma aspektami:

 • Używa mniej parametrów niż konkurencja, oferując zarazem większą wydajność, przy obszerniejszej bazie danych i mniejszym zużyciu energii.
 • Przez to, że wymaga mniejszej mocy obliczeniowej, łatwiej jest zastosować Chinchilla AI w połączeniu z innymi aplikacjami i systemami.
 • Chinchilla AI doskonale radzi sobie z matematycznymi zagadnieniami, przez co jest bardzo efektywnym narzędziem do tworzenia chatbotów i wirtualnych asystentów.

Może Cię zainteresować:

Na skrzyżowaniu światów dziennikarstwa, PR-u i IT. Ma słabość do najnowszych technologii obrazu oraz dźwięku i nie byłby sobą, gdyby przestał być na bieżąco z gadżetami. Przygodę z komputerami i grami zaczął w wieku 5 lat, a teraz jest tatą małej gejmerki. Gdy nie zajmuje się żonglerką i ekwilibrystyką słowną, lubuje się w słuchaniu alt-rocka, zgłębianiu kina światowego i konsumowaniu szeroko rozumianej (pop)kultury.