Certyfikat TÜV – co to jest? Gdzie jest stosowany?

28.02.2023 |
| Clock Przeczytasz w 3 Minuty
Certyfikat TÜV – co to jest? Gdzie jest stosowany?
Przeczytasz w 3 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

TÜV to certyfikat potwierdzający, że dany produkt odpowiada wysokim standardom w zakresie bezpieczeństwa. Firmy, które dysponują tym certyfikatem, są postrzegane jako wiarygodne i profesjonalne. Gdzie są stosowane certyfikaty TÜV? Jakie wymagania muszą zostać spełnione, by został on przydzielony? Szczegółowe informacje prezentujemy w poniższym poradniku. 

Historia certyfikatu TÜV

Certyfikaty TÜV mają wieloletnią historię. Wszystko zaczęło się w Niemczech w 1865 roku – wówczas w miejscowości Mangeim miał miejsce wybuch kotła parowego. Kilku inżynierów zainteresowało się tą sprawą i stwierdzili, że należy podjąć działania zmierzające do kontrolowania tego typu urządzeń, by uniknąć podobnych zdarzeń w przyszłości. W ten sposób powołano organizację Dampfkessel Überwachungsverein (DÜV), która specjalizowała się w weryfikacji bezpieczeństwa takich instalacji. 

Po pewnym czasie firma zaczęła weryfikować także stan techniczny samochodów. W 1938 roku nazwa stowarzyszenia została zmieniona na  TÜV, czyli Technischer Überwachungsverein. 

W tej chwili TÜV to jedna z najważniejszych instytucji, która odpowiada za badanie jakości produktów, technologii i procesów zarządzania. Firma współcześnie posiada biura i laboratoria w ponad 60 krajach oraz prowadzi kontrole w firmach z sektora technologicznego, spożywczego, medycznego czy energetycznego. 

tuv - co to

Co stwierdza certyfikat TÜV?

Certyfikat TÜV stanowi informację, że dana firma spełnia wysokie standardy w zakresie bezpieczeństwa i jakości. Jest to ważna wskazówka dla klientów, którzy są zainteresowani zakupieniem określonych produktów bądź usług. 

Każda firma, która po przeprowadzonej kontroli otrzymuje certyfikat TÜV, ma prawo do zamieszczenia na etykietach swoich produktów symbolu „TÜV Rheinland CERTIFIED”. Co więcej, fakt posiadania tego certyfikatu można sygnalizować w trakcie działań reklamowych. 

Zanim dojdzie do przyznania certyfikatu TÜV jakiejkolwiek firmie, najpierw przeprowadzana jest wnikliwa analiza. Firma pretendująca do uzyskania TÜV musi dostarczyć dokumenty poświadczające, iż oferowane przez nią produkty spełniają wyśrubowane normy w zakresie bezpieczeństwa i jakości. 

Jakie wymagania trzeba spełnić, by otrzymać certyfikat?

Aby otrzymać certyfikat, konieczne jest spełnienie określonych wymagań. Proces kontroli jest wieloetapowy. Firma ma obowiązek dostarczenia wszelkich informacji i dokumentów, które będą potwierdzały fakt, iż spełnia zarówno krajowe jak i międzynarodowe normy.

To, jaka dokumentacja jest potrzebna, zależy od rodzaju certyfikatu oraz branży, w której działa konkretne przedsiębiorstwo. Certyfikat przyznawany jest wyłącznie wtedy, gdy przeprowadzony audyt wykaże, że firma spełniła wszystkie warunki w zakresie certyfikacji.

tuv - jak otrzymać certyfikat?

Jak długo ważny jest certyfikat TÜV?

Ważność certyfikatu TÜV wynosi 3 lata. Jego przyznanie wiąże się również z dodatkowymi obowiązkami dla firm. Mianowicie: są one zobowiązane do tego, by na bieżąco przekazywać najświeższe informacje TÜV Rheinland na temat zmian w zakresie certyfikowanych produktów i usług.

certyfikat tuv

Co ważne, certyfikat może zostać unieważniony czasowo bądź anulowany – dzieje się tak, gdy firma rażąco narusza wytyczne TÜV Rheinland. Z kolei w momencie, gdy zbliża się termin ważności przyznanego certyfikatu, konieczne jest przesłanie wniosku o jego przedłużenie. Wtedy ponownie przeprowadzany jest audyt, który ma na celu weryfikację, czy wnioskodawca spełnia warunki konieczne do otrzymania certyfikatu. 

Certyfikaty TÜV w smartfonach 

Jedną z kategorii urządzeń, która podlega certyfikacji TÜV, są smartfony. W ramach audytu eksperci sprawdzają ekrany pod kątem emisji niebieskiego światła. Badania naukowe potwierdziły, że zbyt długa ekspozycja na niebieskie światło prowadzi do występowania bólów głowy oraz oczu.

Producenci smartfonów od lat inwestują w rozwiązania technologiczne, które mają na celu zmniejszenie emisji światła. 

Fachowcy TÜV badają również akumulatory i ładowarki pod kątem bezpieczeństwa. Chodzi o to, by ryzyko, iż telefon wybuchnie w trakcie ładowania, zostało ograniczone do absolutnego minimum. W związku z powyższym, warto decydować się na zakup tych smartfonów, które mają certyfikat TÜV. Dzięki temu będziemy mieli większą pewność, iż ich eksploatacja jest bezpieczna. 

Zdjęcia: tuv.com

Może Cię zainteresować:

TEMATYKA:
Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.