Centralny Rejestr Wyborców ułatwi m.in. zmianę miejsca głosowania w wyborach

07.08.2023 |
| Clock Przeczytasz w 2 Minuty
Centralny Rejestr Wyborców ułatwi m.in. zmianę miejsca głosowania w wyborach
Przeczytasz w 2 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Na kilka miesięcy przed wyborami Ministerstwo Cyfryzacji wprowadza dla obywateli ciekawe usprawnienie. Centralny Rejestr Wyborców pozwoli przez Internet załatwić kilka spraw związanych z wyborami. Najbardziej istotna wydają się ułatwiona zmiana miejsca głosowania (również za granicą. Oprócz tego CRW sprawi, że będzie można w dowolnej gminie pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania. Zmiany te powinny zachęcić większą liczbę osób, do brania udziału w wyborach.

Zmiana miejsca głosowania przez Internet dzięki CRW

Celem powstania Centralny Rejestr Wyborców (CRW) jest ułatwienie organizacji wyborów oraz poprawa ich bezpieczeństwa. Będzie to możliwe dzięki ujednoliceniu listy wyborców, szybką i automatyczną wymianę danych między urzędami oraz szereg ułatwień dla samych wyborców.

Wyborcy będą teraz automatycznie przypisywani do konkretnych lokali wyborczych na podstawie adresu. W każdej chwili będzie można sprawdzić w CRW gdzie znajduje się nasz lokal wyborczy, a w razie potrzeby go zmienić przez Internet (zmiany te będą potwierdzane Profilem Zaufanym).

Dopisanie się do listy wyborców przez internet pozwoli wybrać dowolny lokal wyborczy (w kraju i za granicą), w którym planujemy oddać swój głos. Dzięki temu głosowanie poza miejscem zamieszkania (np. podczas wyjazdu, wakacji) będzie o wiele prostsze.

Co ważne, zmiany miejsca głosowania można dokonywać wielokrotnie, więc jeśli nasze plany zmienią się w ostatniej chwili, wciąż będziemy mogli oddać wziąć udział w wyborach.

Osoby niemieszkające w Polsce na stałe (lub po prostu niemające jednego, stałego miejsca zamieszkania) również dzięki temu łatwiej oddadzą głos.

Centralny Rejestr Wyborców

Jeśli nie chcemy korzystać z usługi online i tak Centralny Rejestr Wyborców będzie stanowił spore ułatwienie. CRW sprawi bowiem, że wyborcy będą mogli pobrać zaświadczenie o prawie do zagłosowania w dowolnej gminie. Do tej pory trzeba było udać się do urzędu w swojej gminie, a nie tej, do której jest nam najbliżej lub najwygodniej podjechać.

Jedna centralna lista wyborców zamiast 2500 lokalnych

Centralny Rejestr Wyborców to ułatwienie dla obywateli, ale ułatwi także funkcjonowanie gmin. Organizatorzy wyborów w poszczególnych lokalach szybciej dostaną niezbędne dane wyborców, gdyż wymiana informacji pomiędzy Gminami będzie automatyczna, co usprawni proces wyborczy.

Ułatwi również przygotowanie spisu wyborców – takie informacje zbierała każda gmina w Polsce, których jest ok. 2500. Od teraz będzie to jedna centralna baza danych zbierająca wszystkie osoby uprawnione do głosowania w wyborach.

Dostęp do CRW będą posiadać: wójtowie, stałe organy wyborcze, minister do spraw informatyzacji, minister do spraw zagranicznych, konsulowie.

Centralny Rejestr Wyborców został uruchomiony 4 sierpnia 2023 roku i jest dostępny na portalu gov.pl w sekcji „Usługi dla obywatela”. Kolejne osoby będą otrzymywały do niego dostęp sukcesywnie w ciągu najbliższych dni.

Wprowadzenie Centralnego Rejestru Wyborców było monitorowane przez Państwową Komisję Wyborczą. Ta nie miała żadnych uwag ani zastrzeżeń do nowego rozwiązania.

Okazja do przetestowania nowego systemu będzie już niedługo. Najbliższe wybory parlamentarne powinny bowiem odbyć się pod koniec października lub na początku listopada. W przestrzeni medialnej często padają następujące daty:

  • 15 października
  • 22 października
  • 29 października
  • 5 listopada

Wciąż czekamy jednak na oficjalne ogłoszenie wyborów, wtedy poznamy ostateczny termin.

Może zainteresują Cię także inne artykuły

TEMATYKA:
Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.