Ile kosztował Wiedźmin? Netflix nie żałował grosza

11.06.2023 |
| Clock Przeczytasz w 2 Minuty
Ile kosztował Wiedźmin? Netflix nie żałował grosza
Przeczytasz w 2 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Choć informacje w przedmiocie budżetów poszczególnych produkcji nierzadko pozostają pilnie strzeżoną tajemnicą, z Wiedźminem jest zgoła inaczej. Forbes zdołał dotrzeć do zakulisowych danych dotyczących finansowego zaplecza serialu Netflixa i ujawnił je na łamach swojego najnowszego raportu. Budżet Wiedźmina już imponuje, a dysponujemy na ten moment zaledwie wycinkiem kompletnego kosztorysu. O jakiego rzędu kwotach mowa? 

Budżet Wiedźmina –  Netflix nie oszczędza na serialu 

W rozwinięciu myśli zaznaczonej na wstępie Forbes postanowił wyjaśnić czytelnikom, w jaki sposób udało mu się dotrzeć do tak wrażliwej informacji, jak budżet Wiedźmina

Budżety programów telewizyjnych są zwykle ściśle strzeżoną tajemnicą, ponieważ studia mają tendencję do uwzględniania kosztów poszczególnych programów w ramach swoich ogólnych wydatków. Dużymi wyjątkami w tym zakresie są jednak firmy produkcyjne z siedzibą w Wielkiej Brytanii, takie jak te, które stoją za pierwszymi dwoma sezonami »Wiedźmina« i jego prequela – czytamy. 

Dzięki temu źródłu poznaliśmy budżet Wiedźmina obejmujący dwie kolejne odsłony oryginalnej produkcji oraz jego spin-off – Wiedźmin: Rodowód krwi. W tym ostatnim przypadku nie uwzględniono jednak nakładów na tzw. dokrętki oraz postprodukcję. 

Łączny koszt realizacji tak oznaczonych tytułów wyniósł aż… 318,7 milionów dolarów, na którą to kwotę składają się: 

  • 92,1 miliona dolarów za 1. sezon (tj. około 11,5 miliona dolarów za epizod),
  • 176,3 miliona dolarów za 2. sezon (tj. około 22 miliona dolarów za epizod),
  • 50,3 miliona dolarów za spin-off “Wiedźmin: Rodowód krwi”.

A warto w tym miejscu zaznaczyć, że plany twórców sięgają na ten moment aż 5. sezonu oryginalnej serii (nie wspominając o jej licznych spin-offach). Jak widać, mimo licznych głosów sprzeciwu, Netflix najwyraźniej niezmiennie dostrzega w tytule potencjał, w który warto inwestować. 

Wiedźmin 3 – pełny zwiastun

Tymczasem na ekranach już niebawem zagości 3. sezon “Wiedźmina”ostatni z udziałem Henry’ego Cavilla. Jego pierwsza część zadebiutuje w serwisie Netflix 29 czerwca tego roku. Kolejna dołączy zaś do niej 27 lipca. Zobaczcie nowy, pełny zwiastun “Wiedźmin 3”:

Źródło: Forbes, Netflix

Może Cię zainteresować:

Z wykształcenia prawniczka i specjalistka ds. social mediów. Z zamiłowania pasjonatka podróży, kina i swojego królika. Na co dzień stara się otaczać wszystkim, co inspiruje i uwrażliwia, aby potem móc przelać (nie wylać!) to na klawiaturę swojego komputera.