Brak zasięgu w telefonie – co możesz zrobić?

12.12.2023 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
Brak zasięgu w telefonie – co możesz zrobić?
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Zanikanie lub nieustanny brak zasięgu w telefonie urządzeniu potrafi zirytować. Powodem jest przede wszystkim brak nadajnika w odpowiedniej odległości lub problem z przełączaniem się pomiędzy nadajnikami. Zanik zasięgu pojawia się również jeżeli znaleźliśmy się w miejscu, w którym coś zakłóca przesył danych, np. w lesie (drzewa nie przepuszczają sygnałów), w windach lub w budynkach mających specyficzną konstrukcję. Rozwiązaniem jest m.in. reset telefonu, sprawdzenie karty SIM, wyłączenie trybu samolotowego czy aktualizacja smartfona.

Dlaczego telefon nie widzi sieci komórkowej?

Na zmniejszenie zasięgu lub jego brak wpływa kilka czynników, z których najważniejszym jest brak nadajnika w odpowiedniej odległości lub – jeśli podróżujemy – problem z przełączaniem się pomiędzy nadajnikami. Zanik zasięgu może się nam przytrafić także wówczas, gdy w danym miejscu coś zakłóca przesył danych, np. w lesie, w którym drzewa idealnie izolują, nie przepuszczając sygnałów, ale także w windach czy niektórych budynkach, mających specyficzną konstrukcję.

Co robić, gdy nie mamy zasięgu w telefonie?

Brak zasięgu sprawia, że korzystanie z kluczowych funkcji urządzenia jest niemożliwe. Oto sposoby, jak rozwiązać ten problem, bez względu na model telefonu, z którego korzystasz:

  • Zresetuj telefon – to prosty zabieg, a jednocześnie świetnie sprawdza się w przypadku kłopotów z zasięgiem. Wyłącz telefon i włącz go ponownie, a następnie sprawdź, czy problem zniknął. Często taki soft reset sprawi, że urządzenie zacznie działać.
  • Sprawdź kartę SIM – możliwe że twoja karta SIM nie jest rozpoznawana przez Twój telefon lub po prostu została źle włożona. Wyjmij kartę SIM, przekonaj się, czy nie jest ona uszkodzona i włóż do slotu. Możesz również na próbę przełożyć ją do innego smartfona.
  • Wyłącz tryb samolotowy – brzmi to banalnie, ale bardzo często jest powodem braku zasięgu. W ustawieniach telefonu czy też na górnym pasku sprawdź, czy tryb samolotowy nie jest przypadkiem włączony. Jeśli tak, dezaktywuj go, a problem z zasięgiem powinien zniknąć.
  • Sprawdź, z jakiej sieci korzystasz – problemy z zasięgiem bardzo często wynikają ze złego ustawienia sieci komórkowej. Na ekranie smartfona odszukaj funkcję odpowiadającą za wybór sieci komórkowej i wybierz tą, która jest zalecana dla twojego modelu telefonu czy też karty SIM.
  • Zaktualizuj telefon – aktualizacje zapewniają optymalną działalność twojego telefonu oraz rozwiązują problemy także te z brakiem sieci w telefonie. Zaktualizuj system swojego smartfona do najnowszej wersji, a okaże się, że cały problem zniknie.
  • Wyłącz tryb oszczędzania – sprawdź, czy jest on włączony na Twoim urządzeniu. Bardzo często takie funkcje powodują brak zasięgu w telefonie lub ogólne słabnięcie sieci.

Polecane powerbanki do telefonu

Czy aplikacje działające w tle mogą wpłynąć na problem z zasięgiem?

Często za brak zasięgu w telefonie (lub jego pogorszenie) odpowiada wysoka aktywność zainstalowanych aplikacji. Wystarczy w ustawieniach urządzenia wymusić zatrzymanie tych, z których w danej chwili nie korzystamy. Zbyt duże obciążenie sieci komórkowej może powodować problemy z użytkowaniem telefonu.

brak zasięgu

Jak wzmocnić sygnał w telefonie?

Sprawdź mapę zasięgu

Jeśli masz kłopot z zasięgiem w obrębie własnego mieszkania lub domu, to zapamiętaj, w których miejscach moc sygnału jest najmocniejsza i najsłabsza. W ten sposób prowadząc ważną rozmowę lub łącząc się z internetem wystarczy udać się w odpowiednie miejsce, aby nie stracić łączności w najmniej spodziewanym momencie.

Zmień sieć

Zazwyczaj najlepszym ustawieniem w telefonie jest automatyczne wykrywanie i łączenie się z siecią. Możesz jednak znaleźć się w punkcie skrzyżowania zasięgu ze stacji bazowych – telefon będzie co chwilę gubił zasięg, przełączając się między nimi.

Szczególnie jest to dotkliwe, kiedy zasięg 5G jest niewystarczająco mocny. Wówczas można ręcznie przełączyć się na zasięg sieci LTE, której sygnał powinien być odpowiedni.

Antena GSM/3G/LTE/5G

Inne rozwiązanie, które może poprawić zasięg naszego smartfonu, to anteny dookolne, dostępne w wariantach z różną częstotliwością (należy dobrać właściwą). Dzięki takiej antenie można uzyskać dobry i stabilny zasięg (nawet o 2-3 kreski większy) oraz zwiększyć szybkość transmisji danych. Wiele z takich anten ma magnetyczną stopkę, dlatego bez problemu zamontujemy ją np. na barierce balkonu lub na dachu samochodu.

Włącz Wi-Fi Calling

Dzięki bardzo łatwemu i dostępnemu połączeniu z siecią WiFi możemy wykonywać połączenia głosowe oraz odbierać i wysyłać SMSy przez Internet. Ta funkcja to wyżej wspomniany Wi-Fi Calling, który można włączyć jeśli się tego wcześniej nie zrobiło. W celu włączenia całej funkcji potrzebujesz odpowiedniego telefonu, który wspiera to rozwiązanie. Jeżeli nie posiadasz takiej opcji, to musisz skorzystać z odpowiedniej aplikacji stworzonej przez Twojego operatora. Skontaktuj się z nim, aby zasięgnąć dodatkowych informacji o tym rozwiązaniu.

Poprawa nadajnika operatora

Legalnym sposobem na brak zasięgu w telefonie jest poproszenie operatora o wzmocnienie sygnału. Możemy także poprosić o sprawdzenie nadajnika, który znajduje się najbliżej nas. Możliwe, że nie działa on w pełni poprawnie.

Uszkodzony telefon

Żadna z naszych rad nie zadziałała i nadal brak zasięgu w telefonie? Być może musisz go oddać do serwisu. Skorzystaj z gwarancji (jeśli nadal ją posiadasz) lub zanieś smartfona do sprawdzonego specjalisty. Awarii mógł ulec jeden z komponentów odpowiadających za komunikację, obsługę sieci komórkowej lub czytnik karty SIM.

Urządzenie należy oddać w momencie kiedy jesteś pewny, że problem nie pochodzi ze strony operatora, karty SIM czy ustawień systemu.

Może Cię zainteresować:

TEMATYKA:
Od lat obecny w branży technologicznej. Trzyma rękę na pulsie wszelkich nowości i sprawdza zgodność marketingowych haseł z codziennością użytkowników. Docenia wartościową treść, szczególnie jeśli opakowana jest w atrakcyjną formę.