Search icon

Brak zasięgu w telefonie – co możesz zrobić?

13.09.2021 |
| Clock Przeczytasz w 3 Minuty
Brak zasięgu w telefonie – co możesz zrobić?
Przeczytasz w 3 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Zanikanie lub nieustanny brak zasięgu w naszym urządzeniu to bardzo irytujący problem, który mimo ciągle rozbudowywanej sieci nadajników, wciąż występuje. W przypadku kiedy nasz telefon traci połączenie z siecią komórkową, korzystanie z jego podstawowych funkcji jest niemożliwe lub utrudnione. W takim momencie zastanawiamy się gdzie leży problem oraz jak zwiększyć zasięg w telefonie, aby móc wrócić do normalnego użytkowania naszego telefonu.

Dlaczego telefon nie widzi sieci komórkowej?

Na zmniejszenie zasięgu lub jego brak wpływa kilka czynników, z których najważniejszym jest brak nadajnika w odpowiedniej odległości lub – jeśli podróżujemy – problem z przełączaniem się pomiędzy nadajnikami. Zanik zasięgu może się nam przytrafić także wówczas, gdy w danym miejscu coś zakłóca przesył danych, np. w lesie, w którym drzewa idealnie izolują, nie przepuszczając sygnałów, ale także w windach czy niektórych budynkach, mających specyficzną konstrukcję.

Co robić, gdy nie mamy zasięgu w telefonie?

  • Zresetuj telefon – może jest to bardzo prosty zabieg na pierwszy rzut oka, natomiast świetnie sprawdza się w przypadku tego problemu. Wyłącz telefon i włącz go ponownie, a następnie sprawdź, czy problem zniknął. Często taki soft reset dobrze wpłynie na nasze urządzenie, co spowoduje jego natychmiastową naprawę.
  • Sprawdź kartę SIM – możliwe że twoja karta SIM nie jest rozpoznawana przez Twój telefon lub po prostu została źle włożona. Sprawdź ułożenie karty SIM w slocie oraz przekonaj się, czy nie jest ona uszkodzona. Możesz to zrobić wkładając ją do innego smartfona.
  • Wyłącz tryb samolotowy – brzmi to banalnie, ale bardzo często jest powodem problemów z zasięgiem. W ustawieniach telefonu czy też na górnym pasku sprawdź, czy tryb samolotowy nie jest przypadkiem włączony. Jeśli tak, dezaktywuj go natychmiastowo, a problem z zasięgiem powinien zniknąć.
  • Sprawdź, z jakiej sieci korzystasz – problemy z zasięgiem bardzo często wynikają ze złego ustawienia sieci komórkowej. Na ekranie smartfona odszukaj funkcję odpowiadającą za wybór sieci komórkowej i wybierz tą, która jest zalecana dla twojego modelu telefonu czy też karty sim.
  • Zaktualizuj telefon – aktualizacje zapewniają optymalną działalność twojego telefonu oraz rozwiązują problemy także te z brakiem sieci w telefonie. Zaktualizuj system swojego smartfona do najnowszej wersji, a okaże się, że cały problem zniknie.
  • Wyłącz tryb oszczędzania – sprawdź czy czasami nie masz włączonego trybu oszczędzania baterii na swoim urządzeniu. Bardzo często takie funkcje powodują ogólne słabnięcie sieci.

Czy aplikacje działające w tle mogą wpłynąć na problem z zasięgiem?

Często za pogorszenie jakości zasięgu odpowiada wysoka aktywność zainstalowanych aplikacji. Wystarczy w ustawieniach urządzenia wymusić zatrzymanie tych, z których w danej chwili nie korzystamy. Zbyt duże obciążenie sieci komórkowej może powodować problemy z użytkowaniem telefonu.

Słaby zasięg na telefonie

Jak wzmocnić sygnał w telefonie?

Sprawdź mapę zasięgu

Jeśli masz kłopot z zasięgiem w obrębie własnego mieszkania lub domu, to życie może ułatwić Ci zapamiętanie miejsc, w których moc sygnału jest najmocniejsza i najsłabsza. W ten sposób prowadząc ważną rozmowę lub łącząc się z internetem wystarczy udać się w odpowiednie miejsce, aby nie stracić łączności w najmniej spodziewanym momencie.

Zmień sieć

Zazwyczaj najlepszym ustawieniem w telefonie jest automatyczne wykrywanie i łączenie się z siecią.

Jeśli jednak znajdujemy się w punkcie, w którym zasięg ze stacji bazowych krzyżuje, może okazać się, że telefon będzie co chwilę gubił zasięg przełączając się między nimi.

zczególnie jest to dotkliwe, kiedy zasięg LTE jest niewystarczająco mocny. Wówczas można ręcznie przełączyć się na zasięg sieci 3G, której sygnał powinien być odpowiedni.

Dowiedz się więcej o sieciach 4G LTE
Co to jest LTE? Jak działa 4G?

Antena GSM/3G/LTE

Inne rozwiązanie, które może poprawić zasięg naszego smartfonu, to anteny dookolne, dostępne w wariantach z różną częstotliwością (należy dobrać właściwą). Dzięki takiej antenie można uzyskać dobry i stabilny zasięg (nawet o 2-3 kreski większy) oraz zwiększyć szybkość transmisji danych. Wiele z takich anten ma magnetyczną stopkę, dlatego bez problemu zamontujemy ją np. na barierce balkonu lub na dachu samochodu.

Włącz Wi-Fi Calling

Dzięki bardzo łatwemu i dostępnemu połączeniu z siecią wifi możemy wykonywać połączenia głosowe oraz odbierać i wysyłać SMSy przez Internet. Ta funkcja to wyżej wspomniany Wi-Fi Calling, który można włączyć jeśli się tego wcześniej nie zrobiło. W celu włączenia całej funkcji potrzebujesz odpowiedniego telefonu, który wspiera to rozwiązanie. Jeżeli nie posiadasz takiej opcji, to musisz skorzystać z odpowiedniej aplikacji stworzonej przez Twojego operatora. Skontaktuj się z nim, aby zasięgnąć dodatkowych informacji o tym rozwiązaniu.

Poprawa nadajnika operatora

Legalnym sposobem i często poprawiającym funkcjonowanie zasięgu w naszym domu czy też otoczeniu jest poproszenie operatora o wzmocnienie sygnału. Możemy także poprosić o sprawdzenie nadajnika, który znajduje się najbliżej nas. Możliwe, że nie działa on w pełni poprawnie.

Uszkodzony telefon

Jeśli finalnie żadna z naszych rad nie zadziałała, a problem z siecią nadal występuje możliwe, że będziemy musieli oddać telefon do naprawy. Możemy skorzystać z gwarancji (jeśli nadal ją posiadamy) lub oddać do serwisu, który odpowiednio zajmie się naszym urządzeniem. Zepsuć mógł się, któryś z komponentów telefonu, który odpowiada za komunikację, obsługę sieci komórkowej. Nawet czytnik karty SIM mógł ulec uszkodzeniu lub jest problem z samą kartą SIM.

nano google news

Urządzenie należy oddać w momencie kiedy jesteś pewni, że problem nie pochodzi ze strony operatora, karty sim czy ustawień systemu.

TEMATYKA:
Od lat obecny w branży technologicznej. Trzyma rękę na pulsie wszelkich nowości i sprawdza zgodność marketingowych haseł z codziennością użytkowników. Docenia wartościową treść, szczególnie jeśli opakowana jest w atrakcyjną formę.