Polskie znaki na klawiaturze nie działają – co zrobić?

08.12.2023 |
| Clock Przeczytasz w 3 Minuty
Polskie znaki na klawiaturze nie działają – co zrobić?
Przeczytasz w 3 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Nie możesz korzystać z komputera ze względu na brak polskich znaków na klawiaturze? Powodem może być zmiana języka klawiatury, zmiana układu klawiatury (przypadkowe użycie skrótu Shift+Ctrl), ustawienia konkretnej aplikacji, której używasz (np. menedżer haseł) lub korzystanie z laptopa przeznaczonego na zagraniczny rynek. Problem rozwiążesz, przestawiając klawiaturę na polski tryb.

Z jakiego powodu nie działają polskie znaki na klawiaturze?

Polskie znaki przestaną się pokazywać jeżeli Twój komputer ma ustawioną obsługę więcej niż jednego języka (np. polskiego i angielskiego). Wystarczy, że wciśniesz przypadkowo klawisze “Windows” + “spacja” i przełączysz układ klawiatury.

Inną przyczyną braku polskich znaków na klawiaturze jest zmiana języka klawiatury. Zazwyczaj przypadkowa. Brak polskich znaków może być również spowodowany zmianą układu klawiatury – wystarczy niechcący użyć skrótu klawiszowego Shift+Ctrl.

jak przywrócić polskie znaki na klawiaturze

Co jeszcze może być przyczyną tego, że nie działają polskie znaki na klawiaturze? Otóż rzadkim, ale możliwym powodem, może także być działanie konkretnej aplikacji. Warto bowiem mieć świadomość, że różne programy korzystają ze skrótów klawiaturowych w związku z czym przykładowa kombinacja Alt+C może nie oznaczać „ć”, ale uruchamiać konkretną funkcję danej aplikacji.

Brak polskich znaków na klawiaturze to również standardowy problem dla użytkowników laptopów zakupionych w innych krajach.

Co zrobić, by znów korzystać z polskich znaków?

Zacznij my od znalezienia źródła problemu. Sprawdź poprawność ustawionego języka klawiatury:

 1. Wpisz w polu wyszukiwania “Edytuj opcje języka i klawiatury”.
 2. W segmencie “Preferowane języki” powinien widnieć “polski”.
 3. Jeżeli widzisz tam inny język, to użyj przycisku “+ Dodaj język”, wyszukaj polski i potwierdź swój wybór.

Język klawiatury możesz też zmienić, korzystając z innej metody.

W Windows 10 musisz:

 1. Kliknąć Start i wejść w Ustawienia.
 2. Wybrać zakładkę Czas i język.
 3. Na liście po lewej stronie kliknąć Język.
 4. Wybrać zakładkę Klawiatura.
 5. W przypadku, gdy ustawiony jest błędny język (np. angielski) wybrać Polski – Polski (programisty).

W Windows 11:

 1. Użyj skrót klawiaturowy “klawisz Windows + Spacja”.
 2. Kliknij “Więcej ustawień klawiatury” (może być np. w języku angielskim).
 3. Wybierz “…” a następnie “Opcje językowe”.
 4. Kliknij “Dodaj klawiaturę” →”Polski (programisty)”.

W niektórych przypadkach z polskich znaków nie skorzystasz, jeśli używasz aplikacji, które je blokują, np. menedżerów haseł. Zamknij “podejrzany” program i sprawdź, czy to rozwiązało problem.

nie działają polskie znaki

Alternatywne metody przywracania polskich znaków na klawiaturze

Jeśli brak polskich znaków na klawiaturze, to możesz skorzystać także z paska zadań, zmieniając język w prawym dolnym rogu ekranu (przy prawidłowych ustawieniach obok daty i godziny powinien znajdować się skrót PL).

Inne rozwiązania to:

 • ponowne skorzystanie z skrótu klawiszowego Shift i Ctrl, co powinno przywrócić prawidłowy układ klawiatury (QWERTY). Ustawienia te można również zmienić poprzez pasek zadań (wybierając polski programisty) lub Panel Sterowania;
 • weryfikacja ustawień włączonych aktualnie aplikacji, co pozwoli zmienić zapisane w nich skróty klawiaturowe. W takiej sytuacji wystarczy przypisać inny skrót do danej funkcji, co odblokuje działanie polskich znaków.

Brak polskich znaków na klawiaturze to problem, który co jakiś czas dotyka praktycznie wszystkich użytkowników komputerów. W związku z tym bardzo ważne jest to, by znać jego możliwe przyczyny, a co za tym idzie – wiedzieć, jak włączyć polskie znaki na klawiaturze, co pozwoli przywrócić komfort jej użytkowania.

Może Cię zainteresować:

TEMATYKA:
Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.