Search icon

Polskie znaki na klawiaturze nie działają – co zrobić?

09.05.2023 |
| Clock Przeczytasz w 3 Minuty
Polskie znaki na klawiaturze nie działają – co zrobić?
Przeczytasz w 3 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Korzystanie z komputera w sytuacji, gdy na klawiaturze nie działają polskie znaki, jest nie tyle mało komfortowe, co wręcz uciążliwe. Warto jednak mieć świadomość, że brak polskich znaków na klawiaturze to problem, który można rozwiązać bardzo szybko, a przywrócenie domyślnych ustawień nie jest specjalnie trudne.

Z jakiego powodu nie działają polskie znaki na klawiaturze?

Brak polskich znaków na klawiaturze to problem, którego przyczyny mogą być naprawdę różne. Co więcej, zdarza się dosyć często, czego potwierdzeniem może być popularność wpisywania do wyszukiwarki hasła: nie mam polskich znaków.

jak przywrócić polskie znaki na klawiaturze

Okazuje się, że najczęstszą przyczyną barku polskich znaków na klawiaturze jest zmiana języka klawiatury. Uczynić można to przypadkowo, np. przy okazji zmiany innej funkcji w panelu sterowania, czy poprzez niefortunne kliknięcie na pasku zadań. Brak polskich znaków może być również spowodowany zmianą układu klawiatury, co przez przypadek można zrobić, używając skrótu klawiszowego SHIFT i CTRL.

Co jeszcze może być przyczyną tego, że nie działają polskie znaki na klawiaturze? Otóż rzadkim, ale możliwym powodem, może także być działanie konkretnej aplikacji. Warto bowiem mieć świadomość, że różne programy korzystają ze skrótów klawiaturowych w związku z czym przykładowa kombinacja Alt+C może nie oznaczać „ć”, ale uruchamiać konkretną funkcję danej aplikacji.

Co zrobić, by znów korzystać z polskich znaków?

Mając świadomość, że brak polskich znaków na klawiaturze może mieć różne przyczyny, przechodząc do rozwiązania problemu warto znaleźć najpierw jego źródło. Pierwszą czynnością powinno być zatem sprawdzenie poprawności ustawionego języka klawiatury, co można zrobić zarówno na pasku zadań, jak i w ustawieniach/panelu sterowania. Przykładowo w Windows 10 należy:

  1. Kliknąć Start i wejść w Ustawienia.
  2. Wybrać zakładkę Czas i język.
  3. Na liście po lewej stronie kliknąć Język.
  4. Wybrać zakładkę Klawiatura.
  5. W przypadku, gdy ustawiony jest błędny język (np. angielski) wybrać Polski – Polski (programisty).
nie działają polskie znaki

Alternatywne metody przywracania polskich znaków na klawiaturze

Co zrobić, gdy na klawiaturze nie ma polskich znaków i korzystamy z innego Windowsa? W tym przypadku procedura wygląda podobnie, jednak zamiast bezpośrednio przechodzić do ustawień konieczne może być otwarcie Panelu Sterowania. Jeśli nie działają polskie znaki, skorzystać można także z paska zadań, zmieniając język w prawym dolnym rogu ekranu (przy prawidłowych ustawieniach obok daty i godziny powinien znajdować się skrót PL). 

Jak przywrócić polskie litery na klawiaturze, gdy przyczyna problemu jest inna? W takiej sytuacji konieczne może być:

  • ponowne skorzystanie z skrótu klawiszowego SHIFT i CTRL, co powinno przywrócić prawidłowy układ klawiatury (QWERTY). Ustawienia te można również zmienić poprzez pasek zadań (wybierając polski programisty) lub Panel Sterowania;
  • weryfikacja ustawień włączonych aktualnie aplikacji, co pozwoli zmienić zapisane w nich skróty klawiaturowe. W takiej sytuacji wystarczy przypisać inny skrót do danej funkcji, co odblokuje działanie polskich znaków.

Brak polskich znaków na klawiaturze to problem, który co jakiś czas dotyka praktycznie wszystkich użytkowników komputerów. W związku z tym bardzo ważne jest to, by znać jego możliwe przyczyny, a co za tym idzie – wiedzieć jak włączyć polskie znaki na klawiaturze, co pozwoli przywrócić komfort jej użytkowania.

nano google news

Może Cię zainteresować:

TEMATYKA:
Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.