Bootowalny pendrive z Windows 10 – jak zrobić?

05.10.2021 |
| Clock Przeczytasz w 6 Minuty
Bootowalny pendrive z Windows 10 – jak zrobić?
Przeczytasz w 6 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Każdy użytkownik komputera klasy PC powinien mieć przy sobie na wszelki wypadek bootowalny pendrive z Windows 10. Mając zawsze taki nośnik pod ręką oszczędzimy sobie niemiłych niespodzianek, gdy posypie się nam system. Istnieją przynajmniej trzy sposoby na stworzenie pendrive’a z Windows 10. Dwa z nich wymagają użycia oprogramowania, a trzeci polega na wykorzystaniu wiersza poleceń systemu.

 • Najprostszym z nich jest użycie Media Creation Tool, domyślnego narzędzia Microsoftu, które zostało odświeżone przez firmę w 2020, aby cały proces przebiegał jak najszybciej i jak najłatwiej.
 • Innym wygodnym rozwiązaniem, które oferuje więcej opcji jest program Rufus.
 • Dla zuchwałych jest jeszcze wiersz poleceń, który wymaga znajomości pewnych specyficznych komend. W tym poradniku przedstawimy jak przejść przez wszystkie z nich.
A może chcesz wypróbować Linuxa?
Jak zrobić bootowalny pendrive z Linuxem?

Czym jest bootowalny pendrive?

Botoowalny pendrive pozwoli na instalację Windows 10 z nośnika USB. Taki napęd zawiera kompletny obraz systemu operacyjnego i można go przygotować na kilka możliwych sposobów w dość nieskomplikowany sposób. Pendrive wyparły płyty DVD jako najpopularniejsze nośniki instalacyjne, gdyż większość współczesnych laptopów nie posiada żadnego napędu optycznego.

Tego typu rozwiązanie najczęściej używamy do reinstalacji systemu operacyjnego, tzw. „czystej instalacji” lub uaktualnienia Windowsa z niższej do wyższej wersji.

bootowalny pendrive Windows 10

Jak zrobić bootowalnego pendrive USB z Windows 10?

Aby przygotować kopię Windows 10 na bootowalnym pendrive potrzebny będzie nośnik USB z minimum 8 GB wolnej przestrzeni. Istnieją trzy sposoby na stworzenie kopii instalacyjnej systemu.

Polecane pendrive:

Pierwszym z nich jest Media Creation Tool, czyli narzędzie Microsoft. Aby z niego skorzystać, należy:

jak zrobić bootowalny pendrive
 • Kliknąć na „Pobierz narzędzie”, aby zapisać plik instalacyjny na dysku.
 • Dwukrotnie kliknąć na MediaCreationToolxxxx.exe (w momencie publikacji: MediaCreationTool21H1), aby uruchomić proces instalacji.
 • Po wybraniu opcji „tak” na pytanie o możliwość zezwolenia aplikacji na dokonanie zmian na tym urządzeniu, ujrzysz ekran z napisem „przygotowywanie składników”. Zaakceptuj „Odpowiednie uwagi i postanowienia licencyjne”.
media creation tool windows 10

 • Wybierz „utwórz nośnik instalacyjny (dysk flash USB, dysk DVD lub dysk ISO) dla innego komputera.
bootowalny pendrive
 • Zostaniesz poproszony o wybranie, w jakim języku, edycji i architekturze chcesz utworzyć obraz Windows 10. Domyślnie wybrane są opcje adekwatne dla komputera, na którym tworzysz nośnik instalacyjny. Jeśli chcesz je zmienić, odznacz pole „Użyj zalecanych opcji dla tego komputera”. Jeśli nie jesteś pewien, czy potrzeba Ci wersji 32- czy 64-bitowej, możesz zaznaczyć opcję „Oba” w polu Architektura.
 • Wybierz „dysk flash USB” (opcja jest zaznaczona domyślnie), a następnie kliknij na przycisk „Dalej”.
poradnik jak zrobić bootowalnego pendrive
 • Poczekaj aż narzędzie przygotuje bootowalny pendrive USB z Windows 10. Szybkość tego procesu zależy od Twojego łącza internetowego i może zająć do 30 minut.
 • Po utworzeniu obrazu z systemem na nośniku, kliknij „następny” kończąc cały proces i usuwając pendrive’a z portu USB.
bootowalny pendrive windows

Bootowalny pendrive Windows 10 – program Rufus

Drugim sposobem na sporządzenie bootowalnego pendrive’a USB jest zewnętrzny program Rufus. Oto, jak wykonać obraz Windows 10 na zewnętrznym nośniku za pomocą tej aplikacji:

 • Pobierz program Rufus z oficjalnej strony. Przewiń w dół aż zobaczysz sekcję „Pobieranie” – tam znajdziesz plik instalacyjny.
 • Otwórz pobraną aplikację rufus.exe.
 • Zostaniesz zapytany, czy chcesz zezwolić Rufusowi na aktualizacje online – wybierz „tak”.
 • Wybierz rozwijane menu przy którym widnieje napis „WYBIERZ”. Następnie kliknij na „POBIERZ”, najpierw w rozwijanym menu, a później jeszcze raz, żeby zainicjować proces pobierania.
bootowalny pendrive rufus
 • Będziesz wybierać kolejno: wersję Windowsa, wydanie (w momencie publikacji najnowsze to 21H1 Build 19403.985 – 2021.05), edycję (Home/Pro lub Education), język oraz architekturę – x64 lub x86. Jeśli nie jesteś pewien architektury, kliknij na menu Start i wpisz „informacje o komputerze” – wersję swojego systemu zobaczysz w polu „Typ systemu”.
bootowalny pendrive Windows 10 rufus
 • Wybierz miejsce, w którym chcesz zapisać wstępny obraz ISO dla Rufusa (tego pliku nie można skopiować ręcznie na pendrive – musi być przetworzony przez program!). Po potwierdzeniu lokacji, ujrzysz pasek postępu pobierania. W momencie zakończenia procesu, w polu „Stan” ujrzysz napis „Gotowy”.
program do tworzenia bootowalnego pendrive
 • Będziesz mógł już utworzyć botowalny pendrive USB w Rufusie. Nie zmieniaj żadnych domyślnie wybranych opcji. Kliknij na „START”.
bootowalny pendrive program
 • Program ostrzeże nas wyświetlając komunikat o tym, że „WSZYSTKIE DANE NA URZĄDZENIU X: ZOSTANĄ ZNISZCZONE”. Kliknij na „OK”.
 • Po ukończeniu tego kroku, Rufus wyświetli nam komunikat o konieczności wyłączenia opcji „SECURE BOOT” w BIOS-ie/UEFI. Kliknij „Zamknij” i gotowe. Możesz zamknąć aplikację i wyjąć pendrive’a.

Tworzenie bootowalnego pendrive przez wiersz poleceń

Co odważniejsi i bardziej zaawansowani użytkownicy mogą również wykonać obraz na bootowalnym pendrive USB ręcznie przez linię komend. Metoda ta wymaga posiadania obrazu ISO lub instalacyjnego DVD z systemem. Oto, jak tego dokonać:

 • Włóż pendrive do portu USB (musi mieć minimum 8 GB wolnego miejsca).
 • Otwórz menu Start i wpisz „cmd”, pojawi Ci się ikona „Wiersz polecenia” – kliknij prawym przyciskiem myszy i wybierz „uruchom jako administrator”.
 • Wpisz „diskpart” i naciśnij Enter. Uruchomisz narzędzie do zarządzania dyskami, napędami i partycjami.
bootowalny pendrive windows 10 wiersz poleceń
 • Wpisz „list disk” i naciśnij Enter. W typowej sytuacji ujrzysz Disk 0 i Disk 1. Disk 0 to Twój dysk twardy, Disk 1 to pendrive.
bootowalny pendrive wiersz poleceń
 • Wpisz „select disk 1” i naciśnij Enter. Ujrzysz komunikat „Disk 1 is now the selected disk” (Dysk 1 jest wybranym dyskiem) – oznacza to, że wszystkie operacje będą od teraz wykonywane wyłącznie na pendrive.
 • Musisz wymazać zawartość pendrive’a wpisując „clean” i naciskając Enter – operacja zakończy się stosownym komunikatem.
 • Wpisz „create partition primary” i naciśnij Enter.
 • Wpisz „select partiton 1”, przez co narzędzie wybierze partycję, którą właśnie stworzyłeś.
 • Wpisz „active” i naciśnij Enter, przez co aktywujesz tę partycję. Jeśli otrzymasz komunikat „The selected disk is not a fixed MBR disk”, spróbuj przejsć do UEFI i wyłączyć opcję „Secure Boot” (opisywaną w następnej sekcji).
 • Wpisz „format fs=fat32”. Dzięki temu sformatujesz pendrive na FAT32, formatu danych, wymaganych dla komputerów z UEFI. Jeśli Twój komputer nie posiada UEFI, musisz sformatować pendrive na NTFS („format fs=ntfs quick”).
 • Wpisz „exit” i naciśnij Enter. Wyjdziesz z narzędzia Diskpart, ale wiersz polecenia zostanie nadal aktywny.
 • Skopiuj pliki instalacyjne z obrazu .ISO (możesz tam wejść programem WinZip) lub płyty DVD na pendrive.

Jak zainstalować system z pendrive?

Po przygotowaniu bootowalnego pendrive z Windows 10, zanim umieścisz go w porcie USB, upewnij się, że masz ustawioną prawidłowo kolejność bootowania systemu (rozruchu napędów)w UEFI/BIOS.

Aby wejść do menu UEFI/BIOS, włącz komputer (ew. zrestartuj go) i od razu po uruchomieniu naciskaj F1/F2/F10/F11/F12, Escape lub Delete (w zależności od producenta sprzętu) – najlepiej robić to wielokrotnie, zanim nie ujrzymy specjalnego panelu konfiguracyjnego.

Następnie przejdź do zakładki „Boot” (czyli „Rozruch”) i wybierz „Boot Device Priority” (kolejność rozruchu napędów) lub „Boot Option #1”, ustawiając napęd USB (czasem może nosić on nazwę „Removable Device”). Nie zapomnij o zapisaniu zmian konfiguracji w UEFI/BIOS, a następnie wyjdź z tego menu.

Jeśli tworzyłeś obraz za pomocą programu Rufus, musisz także w UEFI/BIOS wyłączyć opcję Secure Boot. W zależności od producenta płyty głównej, może być dostępna w innym miejscu w menu. Jeśli używałeś Media Creation Tool – domyślnego narzędzia Microsoftu, nie będzie to w ogóle konieczne.

Po restarcie komputera powinien uruchomić się menedżer instalacji Windows 10.

Jeśli reinstalujesz system, nie będziesz musiał w znakomitej większości przypadków wpisywać klucza produktu – zostanie on pobrany automatycznie, a jedyne, co pozostaje, to przeklikanie się przez następne ekrany narzędzia instalacyjnego systemu, które dokończy proces.

Wyjątek może stanowić poważna zmiana komponentów, np. wymiana płyty głównej. W tym przypadku trzeba będzie wpisać na nowo klucz produktu w trakcie instalacji, lub wybrać opcję „Nie mam klucza produktu” i wpisać go po zainstalowaniu systemu (jedyny typ licencji który na to pozwoli to Retail). Aby tego dokonać należy wejść do „Ustawienia systemu”, a następnie zakładki „aktualizacja i zabezpieczenia”, po czym wybrać kartę „Aktywacja”.

Masz już nowego Windowsa? Teraz wybierz odpowiednią przeglądarkę!
Najlepsze przeglądarki internetowe. Ranking przeglądarek 2023

Może Cię zainteresować:

Na skrzyżowaniu światów dziennikarstwa, PR-u i IT. Ma słabość do najnowszych technologii obrazu oraz dźwięku i nie byłby sobą, gdyby przestał być na bieżąco z gadżetami. Przygodę z komputerami i grami zaczął w wieku 5 lat, a teraz jest tatą małej gejmerki. Gdy nie zajmuje się żonglerką i ekwilibrystyką słowną, lubuje się w słuchaniu alt-rocka, zgłębianiu kina światowego i konsumowaniu szeroko rozumianej (pop)kultury.