Booking – co to jest i jak działa? Praktyczne porady

Jeśli planujesz wakacje, ale nie chcesz korzystać z usług biura podróży, koniecznie przejrzyj ofertę Booking. Co to za serwis i jakie możliwości daje? Z naszego poradnika dowiesz się, jak działa ta platforma, w jaki sposób szukać noclegów i jak dokonać rezerwacji. Prezentujemy pełne kompendium wiedzy, czyli wszystko czego potrzebujesz, aby przeżyć niesamowite wakacje.
- Booking – co to jest?
- Jak działa Booking?
- Jak zarezerwować nocleg na Booking.com?
- Wskazówki jak znaleźć dobry i tani nocleg na Booking.com
- Program Genius Booking
- Kiedy Booking pobiera pieniądze?
- Jak rezerwować na Booking bez karty kredytowej?
- Czy na Booking można zrealizować bon turystyczny?
- Jak odwołać rezerwację na Booking?
- Czy Booking jest bezpieczny?
- Jak dodać opinie na Booking?
- Booking czy Airbnb?
Booking – co to jest?
Tanie noclegi, mnóstwo hoteli do wyboru i wygodna forma rezerwacji – wszystko to oferuje Booking. Co to znaczy dla użytkownika?
Przede wszystkim dostęp do ogromnej bazy noclegowej niemalże w każdym zakątku świata, a przy tym ceny często konkurencyjne w porównaniu do tradycyjnych biur podróży.
Jak sam serwis deklaruje – w ofercie znajduje się ponad 29 milionów opcji zakwaterowania, a ich liczba z roku na rok rośnie.
Booking powstał w 1996 roku. Początkowo był to mały start-up, który chciał ułatwiać podróżowanie ludziom z całego świata, ale szybko stał się jedną z największych i najbardziej rozpoznawalnych platform na świecie. Oczywiście, nic nie dzieje się bez przyczyny i dokładnie tak było w przypadku Booking. Opinie o serwisie są pozytywne, a ludzie mają duże zaufanie do noclegów wykupionych na platformie.
Jak działa Booking?
Serwis obsługuje wyłącznie rezerwacje dokonywane przez internet i pełni rolę pośrednika pomiędzy gośćmi a obiektem. Jako osoba rezerwująca noclegi na Booking, nie jesteś w żaden sposób obciążony kosztami związanymi z pośrednictwem. Platforma bierze dla siebie prowizję po zakończonym pobycie, ale obciąża nią właściciela obiektu.
Jeśli chcesz wybrać hotel, dom wczasowy czy apartament na Booking, rezerwacji dokonasz poprzez przeglądarkę albo aplikację mobilną:
Jak zarezerwować nocleg na Booking.com?
Nie trzeba zakładać konta, żeby dokonać rezerwacji, chociaż warto – wtedy mamy szasnę na zniżki z programu Genius.
Na stronie głównej wybieramy cel podróży, datę zameldowania i wymeldowania oraz ilość gości.
Wybieramy interesującą nas ofertę i klikamy w Zobacz dostępność.
Pod opisem obiektu pojawią się dostępne warianty pokoi/apartamentów. W pierwszej kolumnie od prawej wybieramy ten, który spełnia nasze oczekiwania i przechodzimy do Rezerwuję.
Na kolejnej stronie pojawią się informacje dotyczące rezerwacji. Tutaj też należy uzupełnić dane osobowe. Można uzupełnić rezerwację o inne informacje – planowaną godzinę przyjazdu czy życzenia specjalnie względem obiektu. To już prawie koniec. Teraz wystarczy podać numer telefonu i przejdziesz do opcji Sfinalizuj transakcję.
Tak wygląda proces rezerwacji w przypadku ofert, które nie będą wymagały opłacenia pobytu z góry. Jeśli obiekt wymaga opłacenia rezerwacji już przy rezerwacji, trzeba będzie wybrać metodę płatności i dokonać płatności.
Wskazówki jak znaleźć dobry i tani nocleg na Booking.com
Na szczególną uwagę zasługują sezonowe promocje, które pojawiają się w serwisie dosyć regularnie. Wiadomo też, że ceny w okresie wakacyjnym (a także w weekendy majowe, sylwester czy święta) będą wyższe, a co za tym idzie – na tańsze noclegi trafimy raczej poza sezonem.
Serwis chce być konkurencyjny cenowo, dlatego swoim klientom oferuje opcję wyrównania ceny. Jeśli zarezerwowaliśmy pobyt w danym obiekcie, a na innej stronie znaleźliśmy identyczne zakwaterowanie z tymi samymi warunkami, to otrzymamy zwrot różnicy w kosztach. Zresztą, stara dobra zasada rezerwacji wakacyjnych mówi, że nigdy nie należy ograniczać się do oferty jednego serwisu czy biura podróży.
Ciekawą opcją jest również program Genius, który pozwala zyskać rabaty na wybrane noclegi. Trochę więcej powiemy o tym za chwilę. Trzeba też powiedzieć, że oferty bezzwrotne w zdecydowanej większości przypadków wychodzą korzystniej cenowo. Można też próbować upolować ofertę last minute. Często jest to najlepsza opcja pod względem cenowym dla osób, którym nie zależy na konkretnej dacie przyjazdu i wyjazdu,
Oszczędnością może też okazać się płatność kartą, które oferuje cashback.
Program Genius Booking
Program Genius to jedna z ciekawszych opcji, bo pozwala zdobyć – dodajmy, że w całkiem łatwy sposób – bezterminowe zniżki. Niestety, nie wszystkie obiekty są nim objęte, ale finalnie ofert ze zniżką pojawia się naprawdę sporo.
W programie istnieją trzy poziomy, a pierwszy z nich odblokowuje się zaraz po założeniu konta – czyli w zasadzie nie trzeba zrobić nic specjalnego, aby podróżować taniej. Na kolejne poziomy wskakujemy wraz z realizacją kolejnych pobytów.
- Poziom pierwszy to 10% zniżki na wybrane oferty – dostępny po założeniu konta.
- Drugi poziom to 10-15% zniżki – dostępny po zrealizowaniu 5 pobytów w ciągu 2 lat. Oprócz tego możemy trafić na darmowe śniadania i podwyższenie kategorii pokoju dla wybranych obiektów.
- Poziom trzeci to 10-20% zniżki, wszystko to, co w przypadku poziomu drugiego, a ponadto priorytetowe wsparcie przy każdej rezerwacji. Ostatni prób osiągniemy po zrealizowaniu 15 pobytów w ciągu 2 lat.
Kiedy Booking pobiera pieniądze?
Płatność w Booking za rezerwację może odbywać się na trzy sposoby:
- Za pobyt płacimy dopiero po dotarciu na miejsce albo przy opuszczaniu obiektu.
- Przedpłata, czy całą kwotę należy opłacić od razu, a po przyjeździe od gości nie zostaje pobrana dodatkowa opłata.
- Blokada środków na karcie płatniczej, czyli opcja, w której serwis nie pobierze środków od razu, ale za pobyt zapłacimy na kilka dni przed planowanym przyjazdem.
Jak rezerwować na Booking bez karty kredytowej?
Trzeba przyznać, że dzisiaj coraz więcej obiektów wymaga opłacenia rezerwacji z góry, ale warto tu dodać, że nie musi być to wcale karta kredytowa. Akceptowane są także karty debetowe, czyli te przypisane do konta bankowego albo karty walutowe.
Można też wybrać taką ofertę, gdzie za nocleg zapłacimy gotówką dopiero na miejscu.
Jeśli zależy nam na znalezieniu ofert, które nie będą wymagały karty kredytowej, to dobrym rozwiązaniem jest zaznaczenie odpowiedniej opcji w filtrowaniu noclegów.
Czy na Booking można zrealizować bon turystyczny?
Wakacje dla rodzin z dziećmi nie są tanie, nawet na Booking. Bon turystyczny przynajmniej częściowo odciąża domowy budżet, więc to oczywiste, że każdy, kto go ma, chce też z niego skorzystać. Niestety, nie każdy obiekt zgadza się na zapłatę bonem i to w obowiązku gości leży upewnienie się, że będą mogli go wykorzystać.
Jeśli wybrany obiekt akceptuje bony turystyczne, trzeba wybrać opcję z opłatnością w obiekcie – wtedy opłata wnoszona jest w części z bonu i w części z gotówki.
Jak odwołać rezerwację na Booking?
Różne rzeczy się zdarzają, nie zawsze można pojechać na wymarzony urlop. Jak do tego podchodzi Booking? Rezerwacja jest wiążąca, ale zawsze można ją anulować, rzecz leży w tym, że z różnym skutkiem.
Już podczas dokonywania rezerwacji mamy informację, jaki typ oferty wybieramy.
Rezerwacja może być:
- Bezzwrotna – nawet jeśli ją anulujemy, nie odzyskamy swoich pieniędzy.
- Oferta częściowo zwrotna – jeśli rezerwacja zostanie odwołana, zostaniemy obciążeni kwotą wynoszącą 50% całej rezerwacji.
- Bezpłatne odwołanie rezerwacji – jeśli anulujemy rezerwację przed upływem określonego terminu, nie poniesiemy z tego tytułu żadnych kosztów. Dopowiedzmy jednak, że wiele zależy od danego obiektu. Szczegółowe informacje dotyczące zasad anulacji wyświetlą się po kliknięciu w pytajnik.
Czy Booking jest bezpieczny?
Raczej nie zdarza się usłyszeć, że ktoś padł ofiarą oszustwa na Booking. Pewnie, może dojść do sytuacji, w których jakiś apartament okazuje się fikcyjny. Niemniej jednak, te oferty, które mają już opinie na swoim koncie, można niemalże uznać za pewnik.
Podsumowując, to serwis sprawdzony przez miliony użytkowników, który działa od 1996 roku. Jeśli coś poszło nie tak, zawsze masz możliwość zgłoszenia reklamacji, więc nie musisz się obawiać, że z ewentualnymi problemami zostaniesz sam.
Jak dodać opinie na Booking?
Oceny obiektów są cennym źródłem informacji na Booking. Opinie mogą wystawiać wyłącznie ci, którzy zarezerwowali pobyt za pośrednictwem strony, co prowadzi do prostego wniosku – każda jest autentyczna. Jeśli Twoje wakacje dobiegły końca, otrzymasz prośbę o dodanie opinii – masz na to 3 miesiące.
Wystawiasz ocenę całościową (w skali od 1 do 10 punktów), ale możesz też opcjonalnie ocenić obiekt pod kątem różnych elementów, np. czystość, lokalizacja czy dodatkowe udogodnienia oraz wystawić opinię w formie komentarza.
Booking czy Airbnb?
Booking będzie lepszym wyborem w przypadku osób, które rozglądają się za hotelami. Z kolei Airbnb to świetna baza noclegowa, jeśli zależy nam na wynajmie od osób prywatnych. Jeden i drugi serwis ma mnóstwo ciekawych ofert, ale wszystko sprowadza się tak naprawdę do tego, czego tak naprawdę szukamy i na jakich udogodnieniach ewentualnie nam zależy.
Może Cię zainteresować: