Bon turystyczny – gdzie go wykorzystasz i do kiedy jest ważny?

31.05.2022 |
| Clock Przeczytasz w 3 Minuty
Bon turystyczny – gdzie go wykorzystasz i do kiedy jest ważny?
Przeczytasz w 3 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Program Polski Bon Turystyczny rozpoczął się 1 sierpnia 2020 roku. Jest to realne wsparcie i dzięki niemu znacznie większa ilość polskich rodzin decyduje się na wakacyjny wyjazd. Co warto wiedzieć o bonie turystycznym? Do kiedy jest ważny, jak go aktywować i gdzie można z niego skorzystać? Sprawdźmy najważniejsze informacje.

Co to jest bon turystyczny?

Bon turystyczny to forma wsparcia dla polskich rodzin, wynikająca z osłabienia gospodarki w wyniku pandemii COVID-19.

Jednorazowo wynosi on od 500 zł na każde dziecko do 18 roku życia. Jedno, dodatkowe świadczenie o takiej samej kwocie jest uzupełnieniem bonu dla dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności.

Głównymi celami programu są zwiększenie poziomu aktywności turystycznej, poprawa jakości życia, a także zmiana formy spędzania czasu wolnego w społeczeństwie. Obsługa bonu odbywa się na Platformie Usług elektronicznych (PUE) ZUS.

do kiedy bon turystyczny jest ważny?

Do kiedy jest ważny bon turystyczny?

Bon początkowo obowiązywać miał do końca marca 2022 roku. Jego ważność jednak została wydłużona, w wyniku podpisania przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacji. Zatem, do kiedy bon turystyczny jest ważny? Do 30 września 2022 r. Jeśli do tego dnia zapłacisz nim za konkretną usługę, możesz z niej skorzystać także po tym terminie.

Jak aktywować bon turystyczny?

Aby aktywować bon turystyczny, należy najpierw zalogować się do PUE ZUS (ta sama platforma, którą wykorzystuje się do pobierania 500+). Następnie:

  1. Wybierz zakładkę “Ogólny” (na górze ekranu).
  2. Przejdź do zakładki Polski Bon Turystyczny (po lewej stronie).
  3. Kliknij “Mój bon”.
  4. Na ekranie pojawią się dane dotyczące bonu – numer, wartość oraz aktualne saldo.
  5. Aby aktywować bon, wybierz przycisk “Aktywuj bon”.
  6. W puste pola wpisz numer telefonu komórkowego i adres e-mail i kliknij “Aktywuj bon”.
  7. Na ekranie powinien pojawić się komunikat o aktywacji oraz kodzie obsługi płatności.

To wszystko – bon powinien być już aktywny.

Czy trzeba złożyć wniosek, aby otrzymać bon turystyczny?

Wiele osób zapewne zastanawia się, czy aby otrzymać bon turystyczny, wniosek online jest konieczny?

Odpowiedź jest prosta – nie, nie trzeba składać wniosku o przyznanie bonu turystycznego.

Wystarczy go tylko aktywować na stronie ZUS-u, tak jak pokazano to wyżej.

W jaki sposób zrealizować bon turystyczny?

Realizacja bonu turystycznego jest bardzo prosta. Aby zapłacić za usługę, należy podać 16-cyfrowy kod obsługi płatności (nadany przy aktywacji), a także jednorazowy kod przesłany SMS-em na numer telefonu komórkowego (otrzymuje się go po wprowadzeniu bonu do systemu przez np. recepcjonistę). Warto wiedzieć, że bon nie podlega wymianie na gotówkę i inne środki płatnicze.

Gdzie można płacić bonem turystycznym?

Jeśli zastanawiasz się, gdzie wykorzystać bon turystyczny, podpowiadamy, że możesz za jego pomocą zapłacić np. za pobyt w hotelu, pensjonacie czy gospodarstwie turystycznym. Zadziała również na turnusach rehabilitacyjnych, obozach harcerskich, sportowych czy rekreacyjnych. Możesz go wykorzystać do opłacenia noclegu nad morzem.

Bon powinien być zrealizowany w miejscu, które go honoruje. Warto wiedzieć, że nie każde miasto w Polsce bierze udział w dofinansowaniu. Z pewnością możliwe jest skorzystanie w popularnych miastach z dodatku, jakim jest bon turystyczny – Zakopane, Gdańsk, Kołobrzeg czy Kraków. Oczywiście podmiotów, które go akceptują jest znacznie więcej. Wśród nich można znaleźć pensjonaty, szlaki turystyczne, muzea, parki rozrywki, domki nad morzem.

polski bon turystyczny

Bon turystyczny może zostać wykorzystany również do opłacenia usług przewodnika w miastach oraz za przejazdy autokarem i rejsy statkiem, a także zajęcia rekreacyjne i wiele innych aktywności sportowych i turystycznych. Co ważne, bon działa jedynie na terenie Polski. Pełną listę miejsc, które go honorują, można znaleźć na liście obiektów, które wzięły udział w projekcie Certyfikacja Podmiotów Turystycznych. Mapę można sprawdzić na tej stronie.

Czy w Energylandii można zrealizować bon turystyczny?

Pozornie może się wydawać, że tylko na usługi noclegowe można wykorzystać bon turystyczny – nad morzem lub w innych atrakcyjnych dla turystów obszarach. Nie jest to jednak jedyna opcja. Doskonałą alternatywą będzie Energylandia. Bon turystyczny można wykorzystać na zakup biletów wstępu do Parku Rozrywki, ale też na opłaty za pole namiotowe czy opcję wykupienia posiłku na jego terenie. Tak naprawdę możliwe jest pokrycie wszelkich kosztów, jakie są związane z wyjazdem do Energylandii.

Aby wykorzystać bon w tym miejscu, można skorzystać ze specjalnej platformy Bon.energylandia.pl. Wybierzesz tam odpowiednie dla siebie bilety, a także dodatkowe usługi. Następnie możesz wygodnie wykorzystać bon, także na urządzeniach mobilnych.

Może Cię zainteresować:

TEMATYKA:
Filozof z wykształcenia, fanka nowych technologii i gier komputerowych. W wolnych chwilach uwielbia grać w Talisman, czytać fantastykę i biografie, piec ciasta i babeczki oraz jeździć na rowerze.