Search icon

Bluetooth LE Audio – nowa jakość słuchania muzyki bez kabli

15.07.2022 |
| Clock Przeczytasz w 2 Minuty
Bluetooth LE Audio – nowa jakość słuchania muzyki bez kabli
Przeczytasz w 2 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Jeśli lubisz słuchać muzyki i używasz do tego słuchawek bezprzewodowych, ta wiadomość powinna Cię ucieszyć. Technologia Bluetooth LE Audio pozwoli uzyskać jeszcze lepszą jakość i wydłuży czas pracy na baterii. Dodatkowo dostaniemy możliwość korzystania z nowych funkcji. Czym jest Bluetooth LE?

Bluetooth LE Audio – rewolucja w łączności bezprzewodowej?

Zapowiedź nowego standardu łączności Bluetooth do obsługi sygnału dźwiękowego pojawiła się już ponad 2 lata temu. Dziś wreszcie trafia na rynek i możemy się z nią bliżej zapoznać.

Dopisek LE oznacza „Low Energy” – czy to zapowiedź znacznego wydłużenia czasu pracy naszych słuchawek i innych sprzętów?

Inżynierowie postawili przed sobą dość ambitne zadanie. Udało się jednak osiągnąć oba główne cele: poprawę jakości audio i obniżenie poboru energii. Za wszystko odpowiedzialny jest nowy kodek LC3 (Low Complexity Communication Codec). Jego wykorzystanie pozwala poprawić jakość dźwięku przy zmniejszonym parametrze bitrate. Oznacza to w praktyce zmniejszenie rozmiaru pliku dźwiękowego w porównaniu z dotychczasowym kodekiem SBS.

Bluetooth LE Audio
Bluetooth LE Audio – pogorszenie jakości audio przy spadku bitrate dla kodeków LC3 i SBS.

Nowe funkcje dzięki połączeniu Bluetooth LE Audio

Korzystając z nowej technologii możemy więc liczyć na lepszą jakość dźwięku przy niższym poborze energii. Funkcja Multi-Stream Audio pozwoli natomiast, by przełączanie się pomiędzy źródłami sygnału dźwiękowego było jeszcze bardziej sprawne i płynne.

Dzięki funkcji Auracast nie będzie już limitu podłączonych do jednego źródła urządzeń.

Funkcja Broadcast Audio (Auracast) w Bluetooth LE pozwoli między innymi na wspólny odsłuch muzyki przez wiele osób korzystających z kilku różnych urządzeń (słuchawek, głośników itp.). Jak w praktyce można wykorzystać to rozwiązanie? Zasiadając przed telewizorem każdy z domowników może mieć swoje ulubione słuchawki. Idąc dalej, takie rozwiązanie pozwoliłoby na wspólne słuchanie muzyki ze słuchawek np. na siłowni, może nawet w klubie muzycznym lub na koncercie. Podłączenie się do takiej wspólnej sesji mogłoby się odbyć po zeskanowaniu kodu QR.

Bluetooth LE Audio jeszcze w tym roku

Zgodnie z zapowiedziami twórców, pierwszy sprzęt wyposażony w technologię Bluetooth LC Audio pojawi się na rynku jeszcze w tym roku. Kompatybilność z Bluetooth LE Audio zapewni nowy system operacyjny Android 13.

nano google news

Może zainteresują Cię także te artykuły

TEMATYKA:
Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.