UOKiK przygląda się Netflixowi. Powodem blokada współdzielenia konta

18.07.2023 |
| Clock Przeczytasz w 2 Minuty
UOKiK przygląda się Netflixowi. Powodem blokada współdzielenia konta
Przeczytasz w 2 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Blokada współdzielenia konta na Netflix spotkała się, delikatnie mówiąc, z mało entuzjastycznym przyjęciem ze strony użytkowników serwisu. Niektórzy postanowili wziąć sprawy w swoje ręce i złożyć skargę na praktyki platformy do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). Jeżeli okaże się, że Netflix swoimi ostatnimi działaniami naruszył polskie prawo, grozi mu kara w wysokości do 10% rocznych obrotów. 

UOKiK a blokada współdzielenia konta na Netflix 

Jak donoszą Wirtualne Media, do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wpłynęły skargi w przedmiocie ograniczeń, wprowadzonych przeszło miesiąc temu przez Netflixa. To blokada współdzielenia konta, limitująca dostęp do usługi osobom spoza jednego gospodarstwa domowego. Każdy dodatkowy użytkownik to dodatkowy koszt rzędu 9,99 zł miesięcznie, uiszczany na rzecz serwisu. Obowiązują przy tym ograniczenia w zakresie liczby możliwych do dodania gospodarstw domowych (1 dla pakietu Standard lub 2 dla pakietu Premium). 

Nietrudno się domyślić reakcji widzów, którzy zaczęli poszukiwać alternatyw dla tego serwisu VOD lub sposobów na obejście nowo wprowadzonych zasad. Te ostatnie dotknęły jednak również osoby należące do tego samego gospodarstwa domowego, korzystające z kilku łącz internetowych lub routerów, w czym niektórzy dopatrują się nadużycia ze strony giganta streamingu.

Ma on dla nich rozwiązanie, sprowadzające się do comiesięcznego łączenia z aplikacją poprzez urządzenie korzystające z sieci głównego gospodarstwa. Możliwe, acz niezbyt wygodne. Czy jednak łamiące prawo? I co w przypadku osób żyjących “na walizkach”?

Wątpliwości poskutkowały dwoma skargami, które wpłynęły do UOKiK, co potwierdza Małgorzata Cieloch, rzeczniczka prasowa urzędu:

W tej chwili mamy dwie podobne zakresem skargi dotyczące współdzielenia konta w ramach tzw. »gospodarstwa domowego« na platformę Netflix. Oba sygnały analizujemy. Jeśli będziemy podejmować decyzję o konkretnych działaniach administracyjnych wobec tej spółki, będziemy informować na bieżąco.

Co grozi Netflixowi ze strony UOKiK?

W razie stwierdzenia, że blokada współdzielenia konta stanowi naruszenie polskich przepisów, Netflix może otrzymać polecenie zmiany swojej polityki, a nawet karę w wysokości do 10% rocznych obrotów.

Źródło: Wirtualne Media

Może Cię zainteresować:

TEMATYKA:
Z wykształcenia prawniczka i specjalistka ds. social mediów. Z zamiłowania pasjonatka podróży, kina i swojego królika. Na co dzień stara się otaczać wszystkim, co inspiruje i uwrażliwia, aby potem móc przelać (nie wylać!) to na klawiaturę swojego komputera.