Search icon

Zmiana na plus! To koniec SMS-ów od oszustów?

29.03.2024 |
| Clock Przeczytasz w 3 Minuty
Zmiana na plus! To koniec SMS-ów od oszustów?
Przeczytasz w 3 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Polskie Ministerstwo Cyfryzacji wprowadza nowe przepisy. Od teraz operatorzy telekomunikacyjni mają nowy obowiązek. Blokada SMS od oszustów z pewnością przyczyni się do poprawy naszego bezpieczeństwa.

Blokada SMS od oszustów przez operatorów GSM

Walka z różnego rodzaju oszustami trwa właściwie od zawsze. Gdy tylko pojawiają się nowe przepisy lub zabezpieczenia, oszuści wymyślają nowe sposoby na wyłudzenia, naciąganie, czy próbują zdobyć nasze dane. Obecnie sporą „popularnością” cieszą się m.in. oszustwa SMS-owe. Naciągacze podszywają się pod różne osoby i instytucje, zwykle zachęcając do otworzenia linku. Czasem jest to rzekoma informacja z Poczty Polskiej lub od kuriera, innym razem z banku.

Blokada SMS od oszustów
Blokada SMS od oszustów już wkrótce zacznie działać

Odbiorca wiadomości ma tylko „uzupełnić pewne dane”, co jest prostą drogą do utraty naszych danych, a czasem nawet pieniędzy. Często po wejściu na otrzymany link, zwykle wyglądający dość wiarygodnie (np. tylko jedna litera różni się w stosunku do prawidłowego adresu URL danej instytucji) na nasze urządzenie, zwykle smartfon lub komputer, może trafić złośliwe oprogramowanie. Niekiedy jesteśmy proszeni o podanie danych karty, czy zalogowanie się do swojego banku.

Teraz Ministerstwo Cyfryzacji wymaga od operatorów GSM, aby ci blokowali SMS od oszustów.

W założeniu zablokowane mają być wiadomości tekstowe zawierające fałszywą identyfikację – podszywające się pod bank, czy inne instytucje.

Dodatkowo Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) stworzył rejestr numerów służących jedynie do odbierania połączeń głosowych. Ma to zmniejszyć możliwość dzwonienia przez oszustów na nasze numery.

Blokada SMS od oszustów

Operatorzy GSM nie zostali pozostawieni sami sobie. Jest nowa baza danych z informacjami o oszustach

Pod adresem telegraf.cert.pl została stworzona nowa baza – rejestr z informacjami o oszustach korzystających z wiadomości SMS. Mogą do niej trafiać treści wiadomości SMS, a także numery telefonów oszustów.

Telegraf.cert.pl ma działać w sposób inteligentny, aby wyłapywać „wzorce”, którymi posługują się oszuści. Dzięki temu nawet po utworzeniu wiadomości nowego typu (której nie ma jeszcze w bazie) może ona od razu zostać zakwalifikowana jako próba oszustwa. Wtedy po prostu operator telekomunikacyjny ją zablokuje.

Operatorzy GSM mają czas do 16 kwietnia 2024 roku, aby zintegrować się z bazą telegraf.cert.pl.

Pozostaje więc mieć nadzieję, że – przynajmniej na jakiś czas – rozwiąże to problem z SMS-ami wyłudzającymi nasze pieniądze i dane. Niestety, prawie pewnym jest, że oszuści prędzej, czy później znajdą kolejny sposób na ominięcie zabezpieczeń i czujności użytkowników telefonów. Pozostaje więc zachować ostrożność, szczególnie, jeśli nie znamy numeru nadawcy SMS-a. To samo dotyczy też połączeń telefonicznych, czy wiadomości mailowych.

Podstawowe zasady bezpieczeństwa, które mogą uchronić nas przed utratą prywatności, danych, czy pieniędzy to:

  • nigdy nie podawaj swojego loginu, adresu e-mail i hasła poza polami do logowania – bank, czy administrator serwisu nigdy o nie nie pytają
  • unikaj wchodzenia na podejrzane strony internetowe
  • nie pobieraj żadnych plików, jeśli nie wiesz, co jest w środku (mogą być oznaczone jako faktura, czy regulamin)
  • wejdź samemu na stronę banku, firmy kurierskiej, czy innej instytucji, zamiast otwierać adres z podejrzanie wyglądającego linku
  • nie podawaj swoich danych w sieci.

Prawdziwe okazje na telefony w niższej cenie

Może zainteresują Cię także inne artykuły

Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.