Jak ustawić blokadę ekranu w telefonie? Rodzaje blokad ekranu smartfona

10.02.2022 |
| Clock Przeczytasz w 5 Minuty
Jak ustawić blokadę ekranu w telefonie? Rodzaje blokad ekranu smartfona
Przeczytasz w 5 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Jak działa blokada ekranu? Masz ją ustawioną w swoim telefonie? Jeśli nie, koniecznie zrób to, najlepiej od razu. W naszym artykule znajdziesz niezbędne wskazówki. Omówiliśmy też wszystkie rodzaje blokad ekranu, uwzględniając przy tym kwestie bezpieczeństwa. Sam zadecyduj, jaką metodę wybierzesz.

Dlaczego warto zabezpieczyć telefon?

Obecnie blokada ekranu w smartfonach to w zasadzie konieczność. Oczywista jest tutaj kwestia prywatności, bo o ile tapeta nie wzbudza większego zainteresowania innych, tak wiadomości czy zdjęcia dla większości mają osobisty charakter. Raczej nie chcemy się nimi dzielić z każdym, kto złapie w ręce naszego smartfona.

Blokada ekranu jest ważnym zabezpieczeń w każdym telefonie.

Współczesne telefony mają funkcjonalność przenośnych komputerów. Z poziomu bankowości mobilnej robimy przelewy, smartfonem płacimy w sklepie. Dlatego blokada ekranu jest ważnym elementem zabezpieczeń w każdym telefonie.

To wszystko sprawa, że utrata urządzenia, które nie zostało odpowiednio zabezpieczone może skutkować nieprzyjemnymi konsekwencjami.

Jak ustawić blokadę ekranu?

Niezależnie od tego, z jakiego systemu korzystamy, możemy ustawić wybraną metodę blokady ekranu.

Na smartfonach z Androidem:

  • Otwieramy Ustawienia.
  • Przechodzimy do zakładki Zabezpieczenia.
blokada ekranu w androidzie
  • Wybieramy preferowaną metodę blokady ekranu.
rodzaje blokady ekranu

Na smartfonach z iOS:

  • Otwieramy Ustawienia.
  • Przechodzimy do zakładki Face ID i kod.
ustawienia blokady ekranu w iPhone
  • Konfigurujemy metodę blokady ekranu.
metody blokady w iphone

W zależności od tego, w jaki sposób chcemy zabezpieczyć telefon, system wyświetli krótką instrukcję konfiguracji.

Rodzaje blokad ekranu

Jeszcze do niedawna popularne były blokady ekranu, które wymagały wpisanie kodu albo stworzenia wzoru. Dzisiaj standardy bezpieczeństwa stale się podnoszą. Zresztą słusznie, umówmy się – każdy zna osobę, dla której skuteczny kod blokady to kolejno następujące po sobie cyfry. Możliwości mamy kilka, jednak trzeba od razu zaznaczyć, że nowsze smartfony po części odeszły od starszych metod zabezpieczeń na rzecz tych biometrycznych.

rodzaje blokad ekranu

Kod PIN

Jedno z najstarszych zabezpieczeń, które w smartfonach funkcjonuje po dziś dzień, ale bardziej jako forma dodatkowej ochrony, jeśli zawiedzie biometria. Kod PIN to ciąg liczb (nie mniej niż cztery), które samodzielnie wybieramy. Im dłuższy, tym większy poziom bezpieczeństwa. To rozwiązanie spotkamy w urządzeniach marki Apple i smartfonach z Androidem. Dopóki nie pokusimy się o prostą kombinację cyfr, zabezpieczenie dobrze spełnia swoją funkcję.

Wzór

Blokada ekranu za pomocą wzoru to rozwiązanie spotykane w smartfonach z Androidem oraz iOS. Polega na narysowaniu ustalonego wcześniej wzoru palcem na wyświetlonej siatce. Kombinacji jest całkiem sporo, ale większość użytkowników wybiera łatwe do zapamiętania schematy, przez co ta metoda nie jest wcale tak skuteczna, jak mogłoby się wydawać. Trzeba jednak przyznać, że jest wygodna, bo wzór szybko narysujemy.

Hasło

Zabezpieczenie telefonu hasłem działa dokładnie tak, jak w przypadku komputerów. Podczas ustawiania hasła użytkownik ma do dyspozycji litery (z rozróżnieniem na małe i wielkie), cyfry i znaki specjalnie, a więc może stworzyć bardzo skuteczną blokadę. Minusem metody jest długi czas wpisywania hasła – zwłaszcza jeśli przy tworzeniu wykorzystamy znaki, cyfry i liczby. Podsumowując, skuteczne zabezpieczenie, bo możemy stworzyć mnóstwo kombinacji, ale może okazać się czasochłonne podczas każdorazowego odblokowania telefonu.

blokada ekranu - hasło

Odcisk palca

Odblokowanie ekranu za pomocą odcisku palca to pierwsze zabezpieczenie z kategorii biometrycznych, jakie pojawiło się w smartfonach. Początkowo skaner linii papilarnych znajdował się pod fizycznym przyciskiem, we współczesnych smartfonach jest bezpośrednio pod ekranem.

Technologia implementowana w smartfonach, przynajmniej na początku, w żadnym razie nie była doskonała. Zdarzało się, że za pomocą odcisku udało się odblokować nie tylko własny telefon, ale też ten od kolegi. Czytniki działały też irytująco wolno, albo mało precyzyjnie. Wystarczyło nieco przesunąć palec w bok lub w górę, aby nie został on rozpoznany jako odcisk właściciela smartfona.

blokada ekranu - odcisk palca

Dzisiaj jest znacznie bardziej smart, szybciej i bez ceregieli z celowaniem paluchem w skaner. Czy bezpieczniej? Zdecydowanie tak, ale w dalszym ciągu nie jest to stuprocentowe zabezpieczenie. Czytniki znajdziemy w urządzeniach z Androidem i starszych smartfonach od Apple (iPhone 8 to ostatni z serii smartfonów z Touch ID).

Rozpoznawanie twarzy

To też żadna nowość w świecie technologii ogólnie, ale najmłodsze rozwiązanie w kwestii blokad telefonu. Historia analogiczna jak w przypadku odcisku palca. Pierwsze skanery twarzy nie gwarantowały wręcz żadnego zabezpieczenia. Wystarczyło zdjęcie, aby odblokować telefon.

Dzisiaj jest inaczej, ponieważ producenci zaczęli stosować rozpoznawanie twarzy 3D (Huawei, Google). Apple ma na to swoje sposoby, czyli Face ID – wcale nie mniej skuteczne. Na korzyść tego rozwiązania na pewno przemawia wygoda, ale o ile z szalikami czy okularami skanery radzą sobie dobrze, tak z maseczkami już niekoniecznie.

blokada ekranu - rozpoznawanie twarzy

Reasumując, jeśli smartfon wykorzystuje do skanowania twarzy technologię 2D – wybierzcie inne zabezpieczenie. W przypadku Face ID i skanowania twarzy 3D, system radzi sobie całkiem dobrze.

Skaner tęczówki oka

Ostatnie rozwiązanie, o którym wspomnieć, to skaner tęczówki oka. Brzmi kosmicznie, a do tego nigdy nie działał, jak należy. Swego czasu w sieci było bardzo głośno o skanerach implementowanych w Samsungach, które hakerzy z łatwością oszukali. Finał historii jest taki, że rozwiązanie odeszło do lamusa i nie kupimy tegorocznego, ani nawet zeszłorocznego, smartfona z technologią skanowania tęczówki.

blokada ekranu - skaner tęczówki

Autoblokada ekranu

Kiedy nawet najlepsza blokada telefonu nie jest skuteczna? Ano wtedy, kiedy nie zablokujemy telefonu, a autoblokadę ekranu mamy wyłączoną. Prosta funkcjonalność, która nie jest uciążliwa podczas użytkowania smartfona, a jednak wiele zmienia.

Można też o niej pomyśleć w kontekście oszczędzania baterii w telefonie – tutaj też dobrze spełni swoją funkcję.

Może Cię zainteresować:

TEMATYKA:
Miłośniczka dobrego jedzenia i wciągającej lektury. Nie znosi zacinających się smartfonów i ciągle szuka tego, który sprosta jej wymaganiom. Z niecierpliwością śledzi rozwój technologiczny, licząc na to, że będzie mogła poczuć się jak Art3mis z Player One. Nie uznaje kompromisów i stawia na sprzęt, który będzie dobrze służył przez lata.