Search icon

Black Friday 2021. Kiedy wypada Czarny Piątek w Polsce?

05.11.2021 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
Black Friday 2021. Kiedy wypada Czarny Piątek w Polsce?
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Kto z nas nie czeka na upragniony Black Friday? To w końcu właśnie wtedy jesteśmy w stanie upolować fantastyczne okazje cenowe, kupić sprzęt, na który długo czekaliśmy, czy w końcu wymienić swoją garderobę na nową. Czarny Piątek to święto dla zakupowiczów, które z każdym rokiem staje się w Polsce bardziej popularne. Właściwie od kilku lat już nikt nie wyobraża sobie listopada bez Black Friday.

Co to jest Black Friday?

Black Friday, czyli inaczej Czarny Piątek w Polsce, przywędrował do nas z USA i na stałe zagościł od 2015 roku. Przypada on dzień po Święcie Dziękczynienia. Znanych jest kilka teorii dotyczących tego, skąd w ogóle wzięła się ta nazwa.

Pierwsza mówi o tym, że Czarny Piątek oznaczał dzień, w którym biznes sprzedawców okazywał się rentowny. Wówczas jeśli dochody były wystarczające, zostawały zapisywane czarnym tuszem, a jeśli nie – czerwonym.

Ta wersja ma podłoże historyczne i nawiązuje do pracy księgowych, którzy straty firm, których rachunki były przez nich prowadzone, zapisywane były na czerwono, a zyski na czarno.

Inna wersja nawiązuje do tego, że nazwa Czarny Piątek, pierwszy raz została użyta przez policję i kierowców komunikacji miejskiej z Filadelfii, kiedy to przed sklepami i centrami handlowymi, tworzyły się okropne korki, co kończyło się dla nich nawet 12-godzinnymi zmianami, aby w jakikolwiek sposób mogli zapanować nad ruchem. Zatłoczone ulice były spowodowane paradą po Święcie Dziękczynienia, organizowaną na cześć pierwszych dożynek w USA.

Dla wielu handlowców właśnie ten dzień był szansą na podwyższenie obrotów, poprzez zaprezentowanie swoich towarów, w bardziej przystępnych cenach. Można więc stwierdzić, że “Święto Zakupów” trwa od lat 60. XX wieku.

Black Friday w Polsce

Tradycja ta nie obowiązuje tylko na terenie naszego kraju czy USA, ale dotyczy całego świata. Czarny Piątek jest też więc obecny w naszym kraju i podobnie, jak w innych miejscach Black Friday w Polsce przypada na ostatni piątek listopada.

Black Friday 2021 wypada 26 listopada.

Trzeba przyznać, że z biegiem lat stał się jednym z ważniejszych momentów w kalendarzu marketingowym, na który czekają zarówno klienci, jak i sami sprzedawcy. To właśnie na ten dzień szykowane są wyjątkowe oferty, których próżno szukać w innym czasie.

black friday 2021

Black Weekend i BlackWeeks

Kiedyś Black Friday tyczył się tylko jednego dnia. Dziś wygląda to nieco inaczej, ponieważ wiele sklepów wydłuża czas “Święta Zakupów” o dodatkowe dwa dni, co określane jest mianem Black Weekend – “Święto Zakupów” rozpoczyna się więc w piątek, a kończy w niedzielę.

Można spotkać się i z pojęciem BlackWeeks, kiedy to zakupy w niższej cenie można zrobić przez cały tydzień. Jednak jeśli chcemy załapać się na największe obniżki cenowe, to powinniśmy wybrać się do sklepów właśnie w Black Friday.

Promocje Black Friday 2021

Na największe zniżki można liczyć w przypadku elektroniki, odzieży, obuwia i sprzętu AGD. Z półek najszybciej znikają telewizory, kamery i komputery.

W tym czasie wiele osób korzysta z obniżek, kupując prezenty na święta Bożego Narodzenia. Promocje Black Friday obejmują nie tylko sklepy stacjonarne, ale również internetowe.

Oprócz standardowych obniżek cen klienci mogą liczyć na dodatkowe promocje np. zestawy promocyjne 3w1, prezenty dodawane do zakupów, czy w przypadku zakupów przez Internet, całkowicie darmową dostawę zakupów do domu. W 2020 roku Polacy wydawali średnio po 663 zł na zakupy w Black Friday.

black friday czarny piątek

Jak robić zakupy w Czarny Piątek?

Black Friday to dzień, w którym w szczególności oddajemy się zakupowemu szaleństwu. Jednak, aby później tego gorzko nie pożałować, warto robić te zakupy z głową. Wiele sklepów stacjonarnych, jak i internetowych zachęca klientów do kupowania, za pomocą podstępnych chwytów marketingowych. Zastanówmy się więc dwa razy nim zdecydujemy się na cokolwiek. Najlepiej zrobić listę potrzebnych rzeczy i właśnie z nią wyruszyć na poszukiwania. Na co zwrócić uwagę, podczas zakupów w Black Friday 2021?

  • Jeśli kupujemy przez Internet, warto sprawdzić historię ceny danego produktu. Taką możliwość daje nam porównywarka Skąpiec.pl, dzięki której możemy sprawdzić, czy cena nie została sztucznie zawyżona na potrzeby Black Friday.
  • Zwłaszcza kiedy chcemy kupić drogi produkt, na który wcześniej nie było nas stać, porównajmy jego cenę na kilku portalach, czy w kilku sklepach stacjonarnych. Przepaść cenowa może być naprawdę duża.
  • Warto pamiętać, że zakupy wykonane w pośpiechu nie są najlepszym rozwiązaniem. Zawsze starajmy się podchodzić do nich ze spokojem z listą w ręku.
  • Idąc na zakupy odzieżowe, nieraz można natknąć się na źle przyklejone cenówki, dzięki czemu sprawdzimy, jaka była pierwotna kwota danej rzeczy. Sprzedawcy też nie zawsze zdają sobie z tego sprawę, ale wielu klientów właśnie w ten sposób sprawdza wiarygodność danej sieci. Wystarczy delikatnie podważyć “czerwoną” cenówkę (najczęściej one są widoczne w Black Friday) i sprawdzić co kryje się na cenówce regularnej. 
  • Kupując, zawsze bierz pod uwagę ewentualny zwrot produktu – często przy okazji promocji, wiele sklepów nie pozwala na zwrócenie zakupionej rzeczy.
  • W Black Friday, zwiększa się aktywność hakerów, którzy są w stanie korzystać z naprawdę kreatywnych technik przestępczych, aby np. otrzymać dane do Twoje konta. Więc zanim klikniesz jakiekolwiek podejrzane linki, zastanów się dwa razy.
czarny piątek black friday

Czym różni się Black Friday od Cyber Monday?

Black Friday i Cyber Monday różnią się od siebie dniem, w które przypadają. W pierwszym przypadku chodzi o piątek, a w drugim o poniedziałek. Cyber Monday, jak sama nazwa wskazuje, dotyczy zakupów robionych w Internecie. Black Friday dotyczy internetu i zakupów w sklepach stacjonarnych. Cyber Monday odbywa się trzy dni później niż Black Friday.

Poniedziałkowe szaleństwo zakupów przez Internet pojawiło się, w wyniku popularyzacji tej formy zakupu towarów. Polacy bardzo chętnie zaakceptowali taki sposób kupowania. Cyber Monday w tym roku przypada 29 listopada i to właśnie wtedy będziemy mogli zakupić towary przez Internet w atrakcyjniejszych cenach.

Może Cię zainteresować

Z wykształcenia dziennikarz prasowy i coach. Tworzeniem treści zajmuje się zawodowo od kilku lat. Pisanie i dobra książka są nieodłącznymi atrybutami w jej życiu. Po latach doszła pasja do gotowania i sprzedaży. Uwielbia nowe technologie, które na co dzień może wykorzystywać w swoim życiu. Uparcie dąży do osiągania celów i nawet dobrze jej to wychodzi.