Search icon

Black Friday 2023. Kiedy wypada Czarny Piątek w Polsce?

10.11.2022 |
| Clock Przeczytasz w 7 Minuty
Black Friday 2023. Kiedy wypada Czarny Piątek w Polsce?
Przeczytasz w 7 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Kto z nas nie czeka na upragniony Black Friday? To w końcu właśnie wtedy jesteśmy w stanie upolować fantastyczne okazje cenowe, kupić sprzęt, na który długo czekaliśmy, czy w końcu wymienić swoją garderobę na nową. Czarny Piątek to święto dla zakupowiczów, które z każdym rokiem staje się w Polsce bardziej popularne. Właściwie od kilku lat już nikt nie wyobraża sobie listopada bez Black Friday.

Kiedy wypada Black Friday 2023?

Która z wersji genezy Czarnego Piątku jest prawdziwa, trudno teraz ocenić, ale nie zmienia się data, kiedy to święto promocji przypada. Jest to zawsze ostatni piątek listopada, który tradycyjnie stawał się dniem rozpoczęcia sezonu zakupów przedświątecznych.

Black Friday 2023 wypada 24 listopada.

To właśnie tego dnia startują największe promocje, wyprzedaże i wtedy najlepiej polować na wyjątkowe okazje.

Co to jest Czarny Piątek? Początki Black Friday w USA

Black Friday, czyli inaczej Czarny Piątek w Polsce, przywędrował do nas z USA i na stałe zagościł od 2015 roku.

Black Friday to dzień, w którym można liczyć na niższe ceny produktów – zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych.

Przypada on dzień po Święcie Dziękczynienia. Znanych jest kilka teorii dotyczących tego, skąd w ogóle wzięła się ta nazwa.

  • Pierwsza mówi o tym, że Czarny Piątek oznaczał dzień, w którym biznes sprzedawców okazywał się rentowny. Wówczas jeśli dochody były wystarczające, zostawały zapisywane czarnym tuszem, a jeśli nie – czerwonym. Ta wersja ma podłoże historyczne i nawiązuje do pracy księgowych, którzy straty firm, których rachunki były przez nich prowadzone, zapisywane były na czerwono, a zyski na czarno.
  • Inna wersja nawiązuje do tego, że nazwa Czarny Piątek, pierwszy raz została użyta przez policję i kierowców komunikacji miejskiej z Filadelfii, kiedy to przed sklepami i centrami handlowymi, tworzyły się okropne korki, co kończyło się dla nich nawet 12-godzinnymi zmianami, aby w jakikolwiek sposób mogli zapanować nad ruchem. Zatłoczone ulice były spowodowane paradą po Święcie Dziękczynienia, organizowaną na cześć pierwszych dożynek w USA. Dla wielu handlowców właśnie ten dzień był szansą na podwyższenie obrotów, poprzez zaprezentowanie swoich towarów, w bardziej przystępnych cenach. Można więc stwierdzić, że “Święto Zakupów” trwa od lat 60. XX wieku.
black friday 2021

Black Friday w Polsce

Tradycja ta nie obowiązuje tylko na terenie naszego kraju czy USA, ale dotyczy całego świata. Czarny Piątek jest też więc obecny w naszym kraju i podobnie, jak w innych miejscach Black Friday w Polsce 2023 przypada na ostatni piątek listopada.

Trzeba przyznać, że z biegiem lat stał się jednym z ważniejszych momentów w kalendarzu marketingowym, na który czekają zarówno klienci, jak i sami sprzedawcy. To właśnie na ten dzień szykowane są wyjątkowe oferty, których próżno szukać w innym czasie.

Na jakie promocje na Czarny Piątek można liczyć w tym roku? Czasy pandemii sprawiły, że jeszcze większą popularnością wśród klientów cieszyła się elektronika. Szczególnie urządzenia niezbędne do pracy i nauki zdalnej (laptopy, monitory, kamerki internetowe, telefony), ale też technologie premium (droższe smartwatche, telewizory oraz sprzęt smart home).

Black Week – czyli ile trwa Black Friday?

Z biegiem czasu nastąpiła ewolucja tego pojęcia. O ile kiedyś Black Friday tyczył się tylko jednego dnia, tak obecnie wygląda to nieco inaczej. Wiele sklepów wydłuża czas “Święta Zakupów” o dodatkowe dwa dni, co określane jest mianem Black Weekend – “Święto Zakupów” rozpoczyna się więc w piątek, a kończy w niedzielę.

Można spotkać się również z hasłem Black Week, czyli Czarny Tydzień kiedy to zakupy w niższej cenie można zrobić przez cały tydzień. Podobnie będzie zapewne i w tym roku, kiedy zakupy jeszcze bardziej przeniosły się do sieci, a sklepy na wyścigi oferują klientom kolejne okazje, określenie Black Week 2023 będzie bliższe rzeczywistości niż sam Czarny Piątek.

Jednocześnie warto pamiętać, że najgorętsze oferty są oczywiście zarezerwowane na sam Czarny Piątek. Zdecydowanie jednak nie da się przegapić tego dnia, bo każda telewizja, każda duża strona internetowy i każdy sklep o to zadbają. To akurat jest więcej niż pewne.

Promocje Black Friday 2023

Na największe zniżki można liczyć w przypadku elektroniki, odzieży, obuwia i sprzętu AGD. Z półek najszybciej znikają telewizory, kamery i komputery.

W tym czasie wiele osób korzysta z obniżek, kupując prezenty na święta Bożego Narodzenia. Promocje Black Friday obejmują nie tylko sklepy stacjonarne, ale również internetowe.

Oprócz standardowych obniżek cen klienci mogą liczyć na dodatkowe promocje np. zestawy promocyjne 3w1, prezenty dodawane do zakupów, czy w przypadku zakupów przez Internet, całkowicie darmową dostawę zakupów do domu. W 2020 roku Polacy wydawali średnio po 663 zł na zakupy w Black Friday.

Z kolei raport za rok 2021 pokazał, że w USA w trakcie Black Friday klienci wydali łącznie niemal 9 miliardów dolarów.

black friday czarny piątek

Promocje Black Friday w Komputronik.pl

Komputronik.pl oczywiście także bierze udział w tej akcji i każdego roku możecie spodziewać się szalenie atrakcyjnych ofert. W poprzednich latach notowaliśmy rekordy zarówno pod względem odwiedzin, jak i sprzedaży w stosunku do lat ubiegłych.

Nasi klienci spędzają na stronie sklepu rekordowo dużo czasu w te wyjątkowe dni, a pracownicy naszego magazynu uwijają się wówczas jak w ukropie, aby wysłać wszystkie paczki na czas.

Co ważne aby Czarny Piątek w Komputronik przebiegał bez zakłóceń, niezbędne jest dbanie o stabilność serwerów. Jak do tej pory olbrzymie zainteresowanie klientów nie spowodowało problemów ani przerw w działaniu sklepu. Bez wątpienia jest to jednym z kluczowych elementów wpływających na komfort robienia zakupów w sieci, co klienci Komputronik.pl potrafią docenić.

Statystki sprzedażowe pokazują, że w ramach Black Friday na stronach naszego sklepu przecenionych kilkaset produktów, a obniżki sięgają 95 procent.

Rabaty obejmują między innymi urządzenia elektroniczne, takie jak:

Laptopy Black Friday

Dobry laptop jest niezbędny w obecnych czasach. Wykorzystywany jest zarówno do rozrywki, przeglądania internetu, jak i bardziej poważnych zastosowań. Bez niego nauczanie zdalne, czy praca z domu byłaby praktycznie niemożliwa. Dlatego promocje na czarny piątek mogą być idealnym momentem na jego wymianę na nowszy i lepszy model.

Smartwatche Black Friday

Coraz popularniejsza kategoria urządzeń będąca dla wielu praktycznym gadżetem i uzupełnieniem możliwości smartfona. Najlepsze modele smartwatchy potrafią naprawdę wiele – od mierzenia aktywności fizycznych, przez wyświetlanie powiadomień, płatności zbliżeniowe, aż po prowadzenie rozmów bez sięgania po telefon. Warto skorzystać z promocji na Czarny Piątek, aby znaleźć wymarzony model inteligentnego zegarka w niższej cenie.

Smartfony Black Friday

Zdecydowanie najpopularniejsza kategoria urządzeń, których klienci szukają w promocji na Black Friday. Zawsze warto skorzystać z okazji i wymienić smartfon na nowszy model, aby cieszyć się lepszym wyświetlaczem, mocniejszą baterią, czy móc robić lepsze zdjęcia. Promocje na telefony na Czarny Piątek mogą sięgać nawet kilkaset złotych.

Telewizory Black Friday

Tradycyjnym momentem na wymianę telewizora jest końcówka roku. To taki prezent dla całej rodziny, która może w ten sposób spędzić więcej czasu razem, oglądając ulubione seriale i filmy na platformach VOD, w jeszcze lepszej jakości. Także w tym roku można oczekiwać sporych obniżek cen z okazji Black Friday 2023.

Komputery Black Friday

Na koniec warto jeszcze wspomnieć o komputerach. Po kilku latach problemów z dostępnością podzespołów, szczególnie kart graficznych, w końcu można kupić nowego peceta, czy zmodernizować obecny komputer. Ceny przez większość roku pozostają niestety dość wysokie, dlatego tym bardziej warto się zainteresować promocjami na Black Friday.

Możecie być pewni, że także w tym roku czekać będą równie atrakcyjne rabaty na Black Friday, więc trzymajcie rękę na pulsie.

laptopy Black friday

Jak robić zakupy w Czarny Piątek?

Black Friday to dzień, w którym w szczególności oddajemy się zakupowemu szaleństwu. Jednak, aby później tego gorzko nie pożałować, warto robić te zakupy z głową. Wiele sklepów stacjonarnych, jak i internetowych zachęca klientów do kupowania, za pomocą podstępnych chwytów marketingowych. Zastanówmy się więc dwa razy nim zdecydujemy się na cokolwiek. Najlepiej zrobić listę potrzebnych rzeczy i właśnie z nią wyruszyć na poszukiwania. Na co zwrócić uwagę, podczas zakupów w Black Friday 2023?

  • Jeśli kupujemy przez Internet, warto sprawdzić historię ceny danego produktu. Taką możliwość daje nam porównywarka Skąpiec.pl, dzięki której możemy sprawdzić, czy cena nie została sztucznie zawyżona na potrzeby Black Friday.
  • Zwłaszcza kiedy chcemy kupić drogi produkt, na który wcześniej nie było nas stać, porównajmy jego cenę na kilku portalach, czy w kilku sklepach stacjonarnych. Przepaść cenowa może być naprawdę duża.
  • Warto pamiętać, że zakupy wykonane w pośpiechu nie są najlepszym rozwiązaniem. Zawsze starajmy się podchodzić do nich ze spokojem z listą w ręku.
  • Idąc na zakupy odzieżowe, nieraz można natknąć się na źle przyklejone cenówki, dzięki czemu sprawdzimy, jaka była pierwotna kwota danej rzeczy. Sprzedawcy też nie zawsze zdają sobie z tego sprawę, ale wielu klientów właśnie w ten sposób sprawdza wiarygodność danej sieci. Wystarczy delikatnie podważyć “czerwoną” cenówkę (najczęściej one są widoczne w Black Friday) i sprawdzić co kryje się na cenówce regularnej. 
  • Kupując, zawsze bierz pod uwagę ewentualny zwrot produktu – często przy okazji promocji, wiele sklepów nie pozwala na zwrócenie zakupionej rzeczy.
  • W Black Friday, zwiększa się aktywność hakerów, którzy są w stanie korzystać z naprawdę kreatywnych technik przestępczych, aby np. otrzymać dane do Twoje konta. Więc zanim klikniesz jakiekolwiek podejrzane linki, zastanów się dwa razy.

Czym różni się Black Friday od Cyber Monday?

Black Friday i Cyber Monday różnią się od siebie dniem, w które przypadają. W pierwszym przypadku chodzi o piątek, a w drugim o poniedziałek. Cyber Monday, jak sama nazwa wskazuje, dotyczy zakupów robionych w Internecie. Black Friday dotyczy internetu i zakupów w sklepach stacjonarnych. Cyber Monday odbywa się trzy dni później niż Black Friday.

Poniedziałkowe szaleństwo zakupów przez Internet pojawiło się, w wyniku popularyzacji tej formy zakupu towarów. Polacy bardzo chętnie zaakceptowali taki sposób kupowania. Cyber Monday w tym roku przypada 28 listopada i to właśnie wtedy będziemy mogli zakupić towary przez Internet w atrakcyjniejszych cenach.

Może Cię zainteresować:

TEMATYKA:
Od lat obecny w branży technologicznej. Trzyma rękę na pulsie wszelkich nowości i sprawdza zgodność marketingowych haseł z codziennością użytkowników. Docenia wartościową treść, szczególnie jeśli opakowana jest w atrakcyjną formę.