Aplikacja Yanosik z nową funkcją opłaty za przejazd autostradami

06.12.2022 |
| Clock Przeczytasz w 2 Minuty
Aplikacja Yanosik z nową funkcją opłaty za przejazd autostradami
Przeczytasz w 2 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Wprowadzenie nowej metody płatności za autostrady A2 i A4 w postaci systemu E-Toll, przyniosło w zeszłym roku spore zamieszanie. Zamiast każdorazowego opłacenia przejazdu na bramkach, można zrobić to poprzez aplikację mobilną. Inna opcja to płatność na stacji benzynowej Orlen. Dziś kierowcy są już przyzwyczajeni do tej zmiany, która ostatecznie jest oceniana pozytywnie. Niedawno dostępne metody płatności rozszerzyły się o płatność za autostradę w aplikacji Yanosik.

Płatność za autostrady w aplikacji Yanosik

Pierwotnie aplikacja Yanosik służyła do oznaczania miejsc, gdzie kierowcy mogą się spodziewać kontroli policyjnych. Funkcjonalności Yanosika są jednak stale rozwijane. W aplikacji znajdziemy więc dziś sporo więcej opcji niż tylko sprawdzenie mapy fotoradarów i patroli kontrolujących prędkość.

Od końca listopada e-bilety za przejazd autostradami A2 i A4 możemy kupić w aplikacji Yanosik.

O nowej metodzie płatności poinformowała Krajowa Administracja Skarbowa. W aplikacji Yanosik możemy zapłacić za przejazd nawet z 60-dniowym wyprzedzeniem. Deklarujemy datę i godzinę przejazdu, choć możliwe jest wykorzystanie e-biletu w ciągu kolejnych 48 godzin.

Przed upływem zadeklarowanej daty możemy też zwrócić bilet i odzyskać poniesiony koszt.

Yanosik
fot. Yanosik

Za które autostrady można płacić Yanosikiem?

W aplikacji Yanosik możemy opłacić przejazd następującymi drogami:

  • autostrada A2 (Stryków-Konin)
  • autostrada A4 (Sośnica-Wrocław)

Warto pamiętać, że brak ważnego biletu za przejazd autostradą może skutkować sporym mandatem. Jego wysokość to aż 500 złotych. Krajowa Administracja Skarbowa może go wystawić w ciągu 5 lat od odnotowania nieopłaconego przejazdu.

Yanosik dołącza do długiej listy aplikacji pozwalających na kupno e-biletu

Istnieje wiele aplikacji, w których można opłacić przejazd autostradą:

Jeśli nie masz żadnej z powyższych aplikacji i nie chcesz ich pobierać, możesz też kupić e-bilet przez przeglądarkę. W tym celu trzeba wejść na stronę etoll.gov.pl

Autostrada

Zwolennicy bardziej tradycyjnych rozwiązań mogą także kupić bilet na stacjach Lotos i Orlen. Niezależnie od metody, płacąc za przejazd podajemy numer rejestracyjny swojego samochodu. Należy też wyznaczyć trasę przejazdu i podać datę i godzinę przejazdu.

Może zainteresują Cię także te artykuły

Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.