Bielik AI – polska odpowiedź na ChatGPT. Jak działa i co potrafi?

08.09.2024 |
| Clock Przeczytasz w 3 Minuty
Bielik AI – polska odpowiedź na ChatGPT. Jak działa i co potrafi?
Przeczytasz w 3 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Grupa entuzjastów z krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej stworzyła ciekawe narzędzie. Bielik V2 jest chatbotem korzystającym z dużego modelu językowego. Jak wypada w porównaniu z bardziej uznanymi produktami tego typu?

Premiera chatbota Bielik

Kiedy pierwszy raz użyłem ChatGPT, wiedziałem, że to początek sporej rewolucji. Najwidoczniej nie myliłem się – po dwóch latach dziś wiele osób nie wyobraża sobie życia bez wsparcia ze strony sztucznej inteligencji. Nasza rodzima generatywna AI została oparta na modelu Mistral-7B, który ma otwarte źródło i pozwala na wprowadzanie pewnych modyfikacji.

Do szkolenia Bielika AI v2 wykorzystano mocne komputery Helios i Athena należące do AGh.

Podczas treningu największy nacisk położono przy tym na korzystanie z polskich i polskojęzycznych treści. Bielik V2 w założeniu jest więc chatbotem, który doskonale odnajdzie się w polskiej kulturze, czy dość specyficznym w końcu języku. Nowy produkt posiada 11 miliardów parametrów, przez co jest jednym z najpotężniejszych modeli językowych, które kiedykolwiek powstały w Polsce. Bielik B2 ma okno kontekstowe z pojemnością 32,000 tokenów.

W celu stworzenia Bielika fundacja SpeakLeash połączyła pracę badaczy i entuzjastów AI zajmujących się różnymi dziedzinami. Jak więc Bielik AI v2, najmocniejszy polski chatbot AI, wypada w porównaniu z uznaną już na rynku konkurencją?

Bielik V2
Bielik V2

Chatbot jest darmowy, do zalogowania się do niego można użyć konta Google, LinkedIn, GitHub lub innych. Po zalogowaniu zobaczymy okno chatbota. Wydaje mi się, że Bielik stale ewoluuje. Jeszcze rano nie było w nim zbyt wielu opcji. Dziś z prawej strony widzę natomiast podgląd historii chatów. Z lewej strony znalazłem natomiast opcję zmiany motywu z ciemnego na jasny (wcześniej i jej nie było).

Jak wypada Bielik w porównaniu z ChatGPT?

Polski chatbot Bielik AI v2 jest jeszcze na dość wczesnym etapie rozwoju. Sami twórcy przyznają, że póki co nie ma zbyt dużych szans w wyścigu z największymi graczami na rynku i ich produktami. Chwila korzystania z Bielika w aktualnej wersji pozwala od razu przekonać się, że nie może być on konkurentem choćby dla najpopularniejszego dziś ChatGPT.

Ucięcie sobie z Bielikiem krótkiej konwersacji to prawdziwa przyjemność. W ciekawy sposób odpowiada na proste pytania.

Jeśli jednak postaramy się dopytać o szczegóły, czy poznać bardziej złożone odpowiedzi – pojawia się problem. Bielik AI v2 często miewa halucynacje (podaje nieprawdziwe odpowiedzi). Zapytany o rozwiązanie trudniejszego zadania matematycznego lub logicznej zagadki często nie tylko nie zna odpowiedzi, ale też próbuje zaproponować nam dość pokraczny tok rozumowania. W efekcie otrzymujemy więc błędne odpowiedzi. Oczywiście, możemy winić za to dość wczesny etap rozwoju chatbota.

Okno czatu Bielik
Okno czatu Bielik

To samo dotyczy próśb o streszczenie tekstu. Bielik co prawda zwykle poda wtedy prawidłową odpowiedź, jednak nie jest ona zbyt szczegółowa. Nawet jeśli dopytamy o pewne konkrety, Bielik miewa problemy z podaniem tych informacji. Konkurencji, jak ChatGPT, obecnie są w stanie choćby wymyślać żarty, rymowanki. Bielik też to potrafi, choć efekty są różne:

W świecie pełnym gadżetów i sprzętu

Gdzie każdy chce mieć coś nowego w ręku

Jest sklep, co zna się na elektronice

Komputronik – Twój przyjaciel w technice!

Tam znajdziesz wszystko, co tylko zechcesz

Od laptopów po smartfony, i jeszcze więcej

Komputronik – Twój partner w cyfrowym świecie

Gdzie każdy znajdzie coś dla siebie w komplecie!

Rymowanka ze słowem „Komputronik”, Autor: Bielik V2

Polski chatbot ma natomiast pewne ograniczenia, wynikające ze względów bezpieczeństwa. Tematy, których unika, to te rozpoznane jako rasistowskie, wulgarne, niestosowne, czy niezgodne z innymi zasadami. Wtedy otrzymamy odpowiedź, aby spytać o coś innego.

Podsumowując, ciężko wróżyć Bielikowi wielką przyszłość. W porównaniu ze znacznie bardziej funkcjonalną konkurencją wypada dość blado. Być może znajdzie się natomiast jakieś zastosowanie i dla tego narzędzia. Chatbot w prostych konwersacjach sprawdza się całkiem dobrze. Być może stałby się ciekawą formą pomocy dla uczniów i studentów (np. znając doskonale polską literaturę, czy po prostu odnajdując się w języku polskim lepiej niż konkurencja?). Pamiętając, że to wczesna wersja chatbota, i tak warto ją jednak pochwalić!

Promocje na telefony

Może zainteresują Cię też inne artykuły

Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.