Bezpłatny roaming w Unii Europejskiej – zmiany od 1 lipca 2022 roku

04.07.2022 |
| Clock Przeczytasz w 2 Minuty
Bezpłatny roaming w Unii Europejskiej – zmiany od 1 lipca 2022 roku
Przeczytasz w 2 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Wraz z początkiem lipca 2022 roku w życie weszło nowe rozporządzenie unijne. Dotyczy zasad korzystania z telefonów komórkowych na terenie państw należących do Unii Europejskiej. Roaming w UE będzie jeszcze bardziej przyjazny dla użytkowników. Jakie zmiany zostały wprowadzone?

Roaming w UE – zmiany od 1 lipca 2022

Unijne rozporządzenie przedłuża możliwość korzystania z usług telefonicznych na takich zasadach jak w domu aż do 2032 roku. W związku z tym poniższe usługi nie wiążą się z dodatkowymi kosztami:

  • rozmowy przez telefon komórkowy
  • wysyłanie wiadomości
  • korzystanie z Internetu

Jakość usług we własnym kraju (tam, gdzie podpisaliśmy umowę z operatorem telekomunikacyjnym) ma być taka sama, jak za granicą. Dotyczy to krajów Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Nowe przepisy pozwalają też na łatwy dostęp do telefonów alarmowych także poza Polską.

Numer alarmowy 112 będzie dostępny w całej UE. Jeśli w danym miejscu obowiązuje inny sposób komunikacji ze służbami ratunkowymi (np. chat na żywo lub aplikacja mobilna) – dostaniemy taką informację od operatora.

Dużą zaletą dla użytkowników telefonów komórkowych jest też kolejna zmiana. Wszystkie usługi, które mogą się wiązać z naliczeniem dodatkowych opłat, muszą być jasno zakomunikowane.

roaming w Unii Europejskiej

Roaming w Unii Europejskiej po krajowych cenach

Wielu z nas zapewne pamięta, jak drogie było dzwonienie, czy korzystanie z Internetu jeszcze kilka-kilkanaście lat temu. Mimo posiadania wykupionych pakietów w Polsce, wyjazdy zagraniczne wiązały się wtedy ze sporymi rachunkami. Alternatywą było ograniczenie do minimum korzystania z telefonu lub wyposażenie się w nową kartę SIM w danym kraju. To dość problematyczne, a przede wszystkim niewygodne.

Od 1 lipca 2022 przez 10 lat na terenie UE i EOG możemy cieszyć się darmowym roamingiem.

Jak unijne rozporządzenie wpłynie na poprawę jakości korzystania z usług telekomunikacyjnych? Jeżeli w danym miejscu mamy dostępne sieci 4G lub 5G, operator musi udostępnić je także dla numerów zagranicznych. Oznacza to, że nie będziemy już dostawać gorszych usług (np. wolniejszego Internetu), niż mieszkańcy danego kraju.

Roaming w UE - jasne zasady i opłaty jak w kraju

Użytkownik (lub jego operator) mogą także ustawić limit wydatków za granicą. Przykładowo, jeśli limit wynosi 20 Euro, po jego przekroczeniu płatne usługi telekomunikacyjne zostaną zablokowane. Dzięki temu unikniemy astronomicznych rachunków, nawet gdy (czasem przypadkiem) skorzystamy z płatnych usług. Operatorzy mogą także pozwolić na rezygnację z roamingu w samolocie lub na pokładzie statku.

Jasne warunki korzystania z usług telekomunikacyjnych na terenie Unii Europejskiej

Roaming w UE zostanie jeszcze lepiej opisany. Usługi, które mogą wiązać się dodatkowymi kosztami, mają być bowiem jasno przedstawione. Pozwoli to na świadome decydowanie o tym, z jakich dodatkowych usług korzystamy i jakiego kosztu możemy się spodziewać. Te informacje operator wyśle automatyczną wiadomością tekstową. Znajdziemy ją także w umowie z operatorem.

Może zainteresują Cię także te artykuły

TEMATYKA:
Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.