Bezpieczny Nastolatek – profil zaufany już od 13 roku życia. Dlaczego warto go założyć?
Ministerstwo Cyfryzacji niebawem uruchomi usługę Bezpieczny Nastolatek. Poleca na udostępnieniu niepełnoletnim obywatelom Polski rozwiązania dotychczas dostępne jedynie dla tych, którzy ukończyli 18 lat.
Profil zaufany także dla nastolatków
Z informacji dostępnych na rządowych stronach wynika, że Ministerstwo Cyfryzacji planuje już wkrótce rozszerzyć dostępność profilu zaufanego. Usługa nazwana Bezpieczny Nastolatek przeznaczona będzie dla osób, które ukończyły 13 lat. Do założenia profilu zaufanego i tym razem niezbędne będzie posiadanie dokumentu tożsamości – paszportu lub dowodu osobistego. W przypadku osób poniżej 18 roku życia mowa oczywiście o tymczasowym dowodzie osobistym.
Na szczęście takich miejsce jest obecnie bardzo dużo. To nie tylko urzędy, ale również np. placówki Poczty Polskiej, niektóre szkoły i uczelnie, placówki POZ, czy oddziały ZUS. Każdy może bardzo szybko znaleźć dogodne miejsce do potwierdzenia profilu zaufanego – zrobimy to dzięki wyszukiwarce na rządowej stronie.
Dlaczego potwierdzenie profilu zaufanego w czasie osobistej wizyty w punkcie jest tak ważne? Profil zaufany to potężne narzędzie i powinniśmy o tym pamiętać. Usługa pozwala bowiem potwierdzić naszą tożsamość w wielu miejscach w Internecie, czy aplikacjach mobilnych. Profil zaufany pomoże w szybkim załatwieniu spraw urzędowych online, ma jednak znacznie więcej zastosowań.
Jak osoba po ukończeniu 13 roku życia będzie mogła założyć profil zaufany?
Procedura założenia profilu zaufanego jest dość prosta i składa się z kilku kroków:
- Składamy wniosek online.
- Udajemy się do punktu potwierdzającego, mamy na to 30 dni od złożenia wniosku o profil zaufany.
- W punkcie potwierdzającym okazujemy dokument tożsamości – dowód osobisty lub paszport.
Proces jest intuicyjny i nawet najmłodsi nastolatkowie bez problemu sobie z nim poradzą.
Profil zaufany dla nastolatków będzie ważny do ukończenia 18 lat.
Dlaczego warto założyć profil zaufany?
Lista korzyści płynących z założenia profilu zaufanego jest całkiem długa. To kolejny krok w dorosłość dla każdego nastolatka. Plusy profilu zaufanego dla nastolatków to między innymi szybkie logowanie do systemu publicznej administracji (np. Internetowe Konto Pacjenta). Możemy tam łatwo sprawdzić informacje związane z opieką medyczną i leczeniem. Nastolatek może więc zacząć uczyć się zarządzania swoją dokumentacją. Profil zaufany da też nastolatkom dostęp do szybkiego logowania do serwisu bezpiecznedane.gov.pl.
Nastolatkowie nie będą mieli jednak możliwości skorzystania z każdej funkcji dostępnej dla pełnoletnich. Być może w przyszłości katalog funkcjonalności profilu zaufanego dla osób niepełnoletnich rozszerzy się, na przykład o sprawy związane z edukacją.
Potrzebujesz nowego laptopa do nauki?
Źródło: gov.pl
Może zainteresują Cię też inne artykuły
- Czy już koniec programu laptop dla ucznia?
- Twój Profil zaufany wygasł? Sprawdź, jak możesz go odnowić
- Jak zastrzec PESEL w aplikacji mObywatel?
- Koniec programu laptop dla ucznia?
- Jak sprawdzić dowód osobisty drugiej osoby w aplikacji mObywatel?
- Dowód osobisty w mObywatel – gdzie można go używać?
- Podpis elektroniczny i kwalifikowany podpis – różnice