Bezpieczny Autobus w mObywatel. Jak sprawdzić stan techniczny autobusu?

04.08.2023 |
| Clock Przeczytasz w 2 Minuty
Bezpieczny Autobus w mObywatel. Jak sprawdzić stan techniczny autobusu?
Przeczytasz w 2 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Jeszcze kilka lat temu większość Polaków niezbyt pochlebnie wypowiadała się na temat rządowych systemów i aplikacji. Były drogie dla podatnika, mało funkcjonalne i trudne w obsłudze. Ostatnio wiele się jednak zmieniło, w czym duża rola aplikacji mObywatel. Lubiana aplikacja właśnie dostała kolejną funkcję. Z pewnością nie jest przełomowa, może się jednak okazać niezwykle przydatna – szczególnie dla osób podróżujących komunikacją miejską.

mObywatel 2.0 pozwoli sprawdzić stan techniczny pojazdu

Wśród wielu funkcji rządowej aplikacji mObywatel 2.0, ta wydaje się naprawdę przydatna. Użytkownicy dostają bowiem możliwość sprawdzenia stanu technicznego pojazdu, którym podróżują.

Bezpieczny Autobus to funkcja, dzięki której sprawdzimy autobusy miejskie, rejsowe, wycieczkowe – wszystkie, które są zarejestrowane w Polsce.

Bezpieczny Autobus - nowa funkcja w mObywatel

Aby to zrobić, wystarczy uruchomić aktualną wersję aplikacji mObywatel, otworzyć zakładkę Bezpieczny autobus i wpisać numer rejestracyjny pojazdu.

Dzięki usłudze Bezpieczny Autobus w mObywatel 2.0 sprawdzimy:

  • obowiązkowe badania techniczne autobusu
  • ubezpieczenie OC
  • dane pojazdu
  • stan licznika z ostatniego przeglądu (są zbierane od 2014 roku)
  • czy pojazd nie jest kradziony lub wyrejestrowany.
Bezpieczny Autobus - nowa funkcja w mObywatel

Czy autobus bez badania technicznego lub ważnego ubezpieczenia OC może poruszać się po drodze?

Oczywiście, nie. Tak samo jak inne pojazdy (np. samochody osobowe), autobusy komunikacji miejskiej muszą przejść okresowe badanie techniczne. Podczas przeglądu diagnosta weryfikuje, czy stan pojazdu umożliwia jego bezpieczną eksploatację w ruchu drogowym. Sprawdza między innymi stan układu napędowego, emisję spalin, działanie hamulców, zawieszenie i układ kierowniczy, stan ogumienia, oświetlenie i inne podzespoły.

Bezpieczny Autobus - nowa funkcja w mObywatel

Pojazd musi również posiadać ważne, obowiązkowe ubezpieczenie OC. Jeśli przy sprawdzeniu okazałoby się, że autobus nie powinien poruszać się po drogach, możesz skontaktować się z Policją, najlepiej „drogówką”. Powinni szybko zatrzymać autobus i uniemożliwić mu dalszą jazdę. Warto też od razu poprosić kierowcę autobusu, by zatrzymał pojazd w bezpiecznym miejscu. Mamy jednak nadzieję, że wszystkie pojazdy, którymi pasażerowie poruszają się po polskich miastach i między nimi mają wszelkie wymagane dokumenty i badania.

Może zainteresują Cię także inne artykuły

Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.