Czym czyścić ekran telefonu i tabletu? Jak robić to bezpiecznie?

23.03.2023 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
Czym czyścić ekran telefonu i tabletu? Jak robić to bezpiecznie?
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Z urządzeń mobilnych korzystamy każdego dnia, lecz z reguły zapominany o regularnym, okresowym czyszczeniu ekranu telefonu czy tabletu. W trakcie pandemii koronawirusa większość osób dezynfekowała nie tylko zakupy, klamki w telefonach, ale również ekrany telefonów. Wszystko dlatego, że często dotykane ekrany urządzeń mobilnych są siedliskiem dużej ilości zanieczyszczeń i bakterii, a te mogą zaszkodzić naszemu zdrowiu. Po wynalezieniu szczepionki na COVID-19 ludzie powoli zaczęli wracać do starych nawyków, porzucając regularne dbanie o czysty ekran smartfona. To duży błąd! Czyszczenie ekranu telefonu nie powinno bowiem być krótkotrwałym nawykiem – żeby nie chorować, należy regularnie czyścić telefony.

Żeby czyszczenie ekranu telefonu było skuteczne i bezpieczne dla urządzeń, musi być przeprowadzone w odpowiedni sposób. Czym i jak czyścić telefon? Oto najważniejsze porady z tym związane.

Dlaczego warto dbać o czystość telefonu?

Wbrew pozorom dotykowe szklane ekrany urządzeń elektronicznych nie są sterylnym miejscem. Gromadzą się na nich rożnego rodzaju zabrudzenia, a czasami niebezpieczne bakterie. Można wymienić chociażby drobinki złuszczonego naskórka, pot, sebum, a w przypadku kobiet również resztki kosmetyków, które w połączeniu z zarazkami, przenoszonymi z rąk, tworzą prawdziwą mieszankę niebezpieczną dla zdrowia. Dlatego czyszczenie ekranu telefonu jest tak ważne.

Największym niebezpieczeństwem jest przenoszenie na ekran wszystkiego, czego dotkniemy wcześniej dłonią, także w miejscach publicznych. Trzeba dodatkowo mieć przy tym na względzie, że urządzenia emitują ciepło, tworząc przez to jeszcze lepsze środowisko dla namnażania bakterii i patogenów!

Szczególnie niebezpieczne jest korzystanie właśnie z brudnych smartfonów, ponieważ dotykamy ich nie tylko dłońmi, ale też podczas rozmów przykładamy do twarzy i ust.

U osób o wrażliwej cerze może powodować to podrażnienia lub wystąpienie ostrzejszych objawów zapalnych. Na nic nie zda się bowiem mycie rąk, jeśli za chwilę weźmiemy do dłoni zabrudzonego bakteriami smartfona.

czyszczenie ekranu telefonu

Czym czyścić smartfon?

Podstawowym sposobem czyszczenia ekranu telefonu, rekomendowanym przez większość producentów, jest skorzystanie z miękkiej szmatki z mikrofibry i użycie jej na sucho. W sprzedaży dostępne są też jednorazowe, nasączane ściereczki przygotowane specjalnie do ekranów.

Jaki jest natomiast najbardziej efektywny sposób na pozbycie się go z powierzchni w przypadku wirusów typu COVID-19? Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, koronawirus otoczony jest błoną tłuszczową. Skuteczną ochronę przed nim zapewniają środki chemiczne, takie jak mydło czy alkohol (minimum 60-70%).

czyszczenie ekranu smartfona

Niektórzy producenci smartfonów wydali już zalecenia, aby w takiej sytuacji najlepiej wykorzystać alkohol izopropylowy (70%) lub chusteczki dezynfekujące. Dzięki temu czyszczenie ekranu telefonu będzie najbardziej efektywne.

UWAGA!!! W przypadku płynnych środków należy delikatnie zwilżyć ściereczkę i nią wytrzeć smartfona, a nigdy bezpośrednio go oblewać. Niezalecenie jest również mycie urządzeń pod bieżącą wodą, nawet jeśli posiadają certyfikat wodoszczelności.

Jak często czyścić telefon?

W normalnych okolicznościach, o ile nie wydarzy się nic niespodziewanego, wystarczy raz dziennie dokładniej wytrzeć smartfona. Chcąc chronić się przed koronawirusem i usuwać patogeny, czynność tę należy powtarzać częściej, zależnie od okoliczności i częstotliwości dotykania smartfona nieumytymi dłońmi. Dobrze jest też przecierać telefon po każdym wyjściu na zewnątrz, gdy przebywamy w miejscu publicznym i dotykamy przedmiotów, które wcześniej mogli dotykać inni – np.: wózki sklepowe, klamki, przyciski w windzie, bankomat, itp. Dotykając później smartfona przenosimy na niego zabrudzenia z dłoni.

Jak ograniczyć kontakt telefonu z twarzą?

Co zrobić, jeśli chce się pozostawać w łączności z innymi, a jednocześnie ograniczyć kontakt smartfona z twarzą? Z pomocą śpieszą tutaj dwa dobre rozwiązania:

  • Zestawy słuchawkowe – niewielkie, dedykowane przede wszystkim do rozwiązań biznesowych i prowadzenia rozmów głosowych. Więcej o zestawach słuchawkowych dowiesz się z poradnika: Jak wybrać zestaw słuchawkowy Bluetooth?
  • Słuchawki do rozmów głosowych – słuchawki poza słuchaniem muzyki pozwalają też na prowadzenie rozmów głosowych, o ile posiadają wbudowany mikrofon. Duży wybór modeli pozwala dopasować gabaryty, wygląd i możliwości do swoich potrzeb. Wszystkie najważniejsze cechy i rodzaje słuchawek znajdziesz w artykule: Na co zwrócić uwagę przy wyborze słuchawek?

Czy można czyścić ekran i obudowę telefonu płynem do szyb?

Tak, niektóre z nich zawierają niewielką ilość alkoholu zwiększając skuteczność czyszczenia. Trzeba jednak pamiętać o ważnej zasadzie obowiązującej w takim przypadku. Nie należy spryskiwać bezpośrednio urządzenia, ani tym bardziej wylewać na niego płynu. Właściwym postępowaniem będzie spryskanie ściereczki z mikrofibry i delikatne przetarcie nią ekranu i obudowy. Jak wyczyścić ekran telefonu? Najczęściej zalecane są przy tym ruchy koliste.

Czyszczenie ekranu telefonu spirytusem – czy jest bezpieczne?

Wiele osób stawia na domowe sposoby na czyszczenie ekranu telefonu. O ile jednak skorzystanie z płynu do szyb jest dozwolone, o tyle nie powinno się korzystać ze spirytusu. Niektórzy mogą sięgać po niego szczególnie teraz, pamiętając walkę z koronawirusem. Producenci smartfonów rekomendują wspomniany alkohol izopropylowy (70%), między innymi z powodu niedopuszczenia do powstawania smug, które mogą pojawić się po spirytusie.

Czym wyczyścić ekran telefonu przed nałożeniem folii?

Z nieco innych powodów należy zadbać o czyszczenie ekranu telefonu przed nałożeniem folii lub szkła hartowanego. Nie wolno dopuścić, aby na ekranie pozostały jakiekolwiek ślady, ponieważ będą później widoczne pod materiałem ochronnym i mogą irytować podczas korzystania z urządzenia.

Poza dokładanym wyczyszczeniem zabrudzeń trzeba też usunąć wszystkie drobinki kurzu. Dobrze sprawdzi się do tego sprężone powietrze.

Więcej na ten temat przeczytasz w poradniku: Szkło hartowane czy folia ochronna? Jak chronić telefon?

Może Cię zainteresować:

TEMATYKA:
Od lat obecny w branży technologicznej. Trzyma rękę na pulsie wszelkich nowości i sprawdza zgodność marketingowych haseł z codziennością użytkowników. Docenia wartościową treść, szczególnie jeśli opakowana jest w atrakcyjną formę.