Aktualizacja profilu zaufanego – jest bezpieczniej i wygodniej

30.07.2023 |
| Clock Przeczytasz w 2 Minuty
Aktualizacja profilu zaufanego – jest bezpieczniej i wygodniej
Przeczytasz w 2 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Profil Zaufany pozwala przez Internet załatwić wiele spraw urzędowych. Nierzadko zastępuje nam dowód osobisty w fizycznej, plastikowej wersji. Teraz Ministerstwo Cyfryzacji podało listę zmian, które poprawią działanie tego przydatnego narzędzia. Jak będzie działał nowy, bardziej zaufany Profil Zaufany?

Bardziej bezpieczny Profil Zaufany

Już dziś Profil Zaufany pozwala nam przez Internet potwierdzić swoją tożsamość w takich usługach, jak ZUS, Internetowe Konto Pacjenta, Twój e-PIT i w urzędach. Cyfrowy sposób weryfikacji tożsamości posiadacza Profilu Zaufanego jest bardzo wygodny.

Ciężko narzekać też na bezpieczeństwo tego rozwiązania – należy wpisać poprawne dane na stronie www, a także przepisać otrzymany kod SMS. Dwuskładnikowe potwierdzenie, że jest się właściwą osobą, oznacza wysoki poziom bezpieczeństwa. Ministerstwo Cyfryzacji stwierdziło jednak, że i tak warto go podnieść.

Najnowsza wersja Profilu Zaufanego posiada zabezpieczenie przed robotami, które mogłyby „przejąć tożsamość” jednej z osób. Ministerstwo Cyfryzacji wprowadziło zabezpieczenie captcha. Zabezpieczenie odnajdziemy w momencie rejestracji do Profilu Zaufanego przy pomocy formularza.

Być może wkrótce analogiczne rozwiązanie będzie stosowane w sytuacji, gdy zakładamy Profil Zaufany, potwierdzając tożsamość w trakcie wideo rozmowy.

Obowiązkowe stało się też dwuetapowe uwierzytelnienie tożsamości przy każdym logowaniu za pomocą Profilu Zaufanego. Użytkownik nie będzie miał już więc możliwości rezygnacji z tego, jakże skutecznego rozwiązania. Nawet jeśli nie jest ona do końca wygodna, ale i to właśnie się zmieniło.

Profil Zaufany

Nowy mObywatel posłuży do autoryzacji korzystania z Profilu Zaufanego

Do tej pory dwuskładnikowa autoryzacja dostępu polegała na przepisaniu kodu otrzymanego na swój numer telefonu SMS-em. Po wprowadzeniu nowej wersji aplikacji mObywatel 2.0 można ją wykorzystać do autoryzacji korzystania z Profilu Zaufanego.

Aby to umożliwić należy zezwolić w aplikacji na powiadomienia typu push zamiast wysyłania kodów SMS. Od teraz zamiast przepisywania kodu SMS wystarczy wcisnąć przycisk „Potwierdź” po otrzymaniu powiadomienia z aplikacji. Działa to analogicznie, jak w przypadku np. aplikacji bankowych.

Poprawił się więc zarówno poziom bezpieczeństwa, jak i wzrosła wygoda używania Profilu Zaufanego.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź również stronę Ministerstwa Cyfryzacji.

Może zainteresują Cię także inne artykuły

Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.