Search icon

Pierwsza beta Android 15 już dostępna. Co nowego?

16.04.2024 |
| Clock Przeczytasz w 3 Minuty
Pierwsza beta Android 15 już dostępna. Co nowego?
Przeczytasz w 3 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Użytkownicy smartfonów i tabletów z systemem operacyjnym Android co roku czekają na pojawienie się nowej wersji oprogramowania. Każda kolejna odsłona Androida przynosi kilka mniej lub bardziej przydatnych nowości, odświeżony wygląd, czy mniej widoczne poprawki dotyczące wydajności i bezpieczeństwa.

Cykl wydawania nowych wersji systemu Android zawsze jest taki sam – Google wnikliwie testuje swój produkt na coraz większej grupie odbiorców. Niedawno amerykański koncern wypuścił pierwszą publicznie dostępną wersję beta systemu Android 15. Oznacza to, że użytkownicy z całego świata mogą już sprawdzić, co zaoferuje nowy system.

Premiera publicznej wersji beta Android 15

Wersja beta, która wciąż może zawierać jakieś błędy, jest już dostępna dla szerokiego grona odbiorców. Póki co warto być jednak ostrożnym przy podejmowaniu decyzji o instalacji nowego systemu. Pamiętajmy, że to wersja testowa, która może nie działać stabilnie. Lepiej nie używać takiego oprogramowania w swoim smartfonie, z którego korzystamy na co dzień.

Android 15 przynosi kilka nowości i zmian, które niekoniecznie będą jednak wykorzystane przez każdego użytkownika. Mowa choćby o integracji z urządzeniami dla osób posługujących się językiem Braile’a. Do smartfona lub tabletu z nowym Androidem 15 podłączymy je kablem, a także bezprzewodowo. Kolejną nowością jest możliwość zwolnienia pamięci urządzenia poprzez archiwizację aplikacji bezpośrednio z ustawień systemowych.

Android 15
Logo Android 15

Nowe funkcje Android 15

W najnowszej wersji systemu programiści Google zwrócili uwagę na zarządzanie powiadomieniami. Jeśli otrzymujemy wiele powiadomień z jednej aplikacji, system może automatycznie je redukować, co poprawi przejrzystość, a może nawet wydajność samego urządzenia.

Google nie zapomina o bezpieczeństwie naszych danych. Od wersji Android 15 lista naszych kontaktów będzie szyfrowana już na poziomie oprogramowania. Usprawniono również narzędzie do nagrywania ekranu. Pojawi się opcja ograniczenia jego działania do konkretnej aplikacji, wybranej przez użytkownika.

Android 15 zwiększy też możliwości konfiguracji funkcji „Nie przeszkadzać”. Google dopracuje też obsługę plików PDF. Na koniec zostaje coś dla użytkowników smartfonów z Androidem, które mają składany ekran. W ich przypadku Google usprawni działanie aplikacji na mniejszym z ekranów (ekran zewnętrzny). Oczywiście, jak co roku możemy też liczyć na poprawę wydajności.

Kiedy premiera Android 15?

Każdemu użytkownikowi zależy na tym, aby jego urządzenie dostało aktualizacje do nowszej wersji oprogramowania. Oznacza to w końcu dostęp do najnowszych funkcjonalności, świeży wygląd, czy poprawki związane z bezpieczeństwem. Jak zwykle, „pełna” i w 100% stabilna wersja Androida w najnowszej odsłonie powinna zadebiutować wraz z nowymi telefonami Google (Google Pixel 9). Z harmonogramu udostępnionego przez Google wynika, że nowy system pojawi się w wakacje.

Dotychczas smartfony Pixel kolejnych generacji debiutowały już po zakończeniu wakacji. Możliwe więc, że nowe telefony, a wraz z nimi Android 15, pojawią się na rynku pod koniec września lub na początku października.

Kiedy premiera Android 15
Harmonogram wydania kolejnych wersji Android 15

Poza najnowszymi smartfonami, które zadebiutują z nowym systemem, Android 15 zapewne od razu trafi też na starsze generacje telefonów Google:

Telefony Google

Może zainteresują Cię także inne artykuły

Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.