Pamięć Samsung UFS 4.0 z oficjalną specyfikacją. To wydajnościowy kosmos

04.09.2022 |
| Clock Przeczytasz w 2 Minuty
Pamięć Samsung UFS 4.0 z oficjalną specyfikacją. To wydajnościowy kosmos
Przeczytasz w 2 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Znamy już oficjalną specyfikację pamięci UFS 4.0. W maju pojawiły się informacje, że Samsung planuje wprowadzić nowy standard pamięci UFS, teraz jej dane zostały zatwierdzone. Specyfikację potwierdza organizacja JEDEC Solid State Technology Association. Pamięć UFS 4.0 trafi do smartfonów, tabletów i innych urządzeń. Pozwoli na jeszcze szybsze zapisywanie i odczyt danych. To szczególnie przydatne w przypadku wydajnych flagowców wykorzystujących technologię 5G.

Pamięć 4.0 przyspieszy działanie smartfonów

Standard pamięci UFS 4.0 wchodzi na rynek jako następca UFS 3.1. W porównaniu z aktualnie stosowaną technologią, nowa pamięć jest oczywiście znacznie szybsza, co pokazuje zestawienie parametrów:

  • Sekwencyjny odczyt danych UFS 4.0 – 4,2 GB/s (w poprzedniku – 2,9 GB/s).
  • Sekwencyjny zapis w UFS 4.0 – do 2,8 GB/s.

Przepustowość pamięci UFS 4.0 jest dwukrotnie wyższa niż w UFS 3.1 i wynosi 23,2 GB/s na każdą linię.

Pamięć UFS 4.0

Zwiększona przepustowość danych wprost przełoży się na szybkość uruchamiania się aplikacji i gier oraz lepsze działanie.

Szybka pamięć przydaje się również w przypadku zapisu i odczytu dużych plików. Wielu z nas przekonało się o tym na własnej skórze, gdy nieodpowiednia (zbyt wolna) karta pamięci nie pozwoliła na zapis filmu wideo nagrywanego w 4K lub przy zwiększonej liczbie FPS. Wprowadzenie szybkiej pamięci UFS 4.0 przez Samsunga znów przesuwa granicę wydajności pamięci. Możemy więc liczyć na jeszcze większe możliwości urządzeń wyposażonych w ten typ pamięci.

Smartfony i inne urządzenia wyposażone w pamięć UFS 4.0 przyspieszą, a ich wydajność energetyczna wzrośnie. Możemy więc liczy na nieco lepszy czas pracy na baterii. Pomoże w tym również obniżenie napięcia zasilania pamięci UFS 4.0. Wynosi zaledwie 2,5 V, czyli o 0,8 V mniej, niż w przypadku UFS 3.1.

Duża pojemność pamięci UFS 4.0

Poprawa parametrów to także minimalizacja fizycznych rozmiarów pamięci UFS 4.0. Przy gabarytach zaledwie 13 x 11 x 1 mm pamięć może posiadać pojemność 1 TB. Oczywiście dostępne będą także mniejsze odmiany pamięci, tak wysoka wartość pokazuje jednak przewagę nowej technologii nad obecnymi.

Pamięć UFS 4.0 może być stosowana w nowych urządzeniach zamiennie z UFS 3.1 i 3.0.

Podczas projektowania nowego typu pamięci, Samsung zadbał o wsteczną kompatybilność. W praktyce oznacza to, że w jednym urządzeniu może pojawić się zarówno pamięć UFS 4.0, jak i starsze generacje pamięci. Producenci smartfonów i tabletów będą mogli więc wyposażyć topowe odmiany swoich urządzeń w najnowszą pamięć o dużej pojemności, a tańsze modele – w dotychczasowo stosowany rodzaj pamięci. Może to oznaczać spore oszczędności i obniżenie końcowej ceny słabszych odmian telefonów.

Pamięć UFS 4.0 Samsung

Kiedy rusza produkcja pamięci UFS 4.0?

Samsung zaplanował rozpoczęcie produkcji nowej pamięci na jesień 2022 roku. Są już pewne podejrzenia na temat tego, w jakim smartfonie zadebiutuje szybka pamięć. Mowa oczywiście o flagowym urządzeniu Samsunga – Galaxy S23. Później zapewne Samsung pozwoli także innym producentom na korzystanie ze swoich pamięci.

Może zainteresują Cię także te artykuły

TEMATYKA:
Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.