Bard vs ChatGPT – porównanie chabotów AI. Który jest lepszy?

25.08.2023 |
| Clock Przeczytasz w 7 Minuty
Bard vs ChatGPT – porównanie chabotów AI. Który jest lepszy?
Przeczytasz w 7 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

ChatGPT pojawił się pod koniec 2022 roku i bardzo szybko zdobył ogromną popularność na całym świecie. Wzbudziło to pewne obawy w Google – gigant technologiczny widział w technologii OpenAI spore zagrożenie. Nic zatem dziwnego, że przyspieszył prace nad swoim dużym modelem językowym i już w tym roku pojawił się konkurent dla ChatGPT, czyli Bard. Który z chatbotów AI jest lepszy? Oto porównanie Google Bard vs. ChatGPT. 

Co to jest ChatGPT?

ChatGPT to zaawansowany model językowy AI, którego twórcą jest firma OpenAI. Generuje on tekst na podstawie wprowadzonych danych. Jego działanie opiera się na technologii GPT (Generative Pretrained Transformer), dzięki czemu może generować zrozumiałe i spójne odpowiedzi na pytania użytkownika.

ChatGPT, jako model uczenia maszynowego, został przeszkolony na ogromnych zbiorach danych – jego wiedza obejmuje informacje dostępne do września 2021 roku. Oczywiście nie jest idealny i niekiedy jego odpowiedzi są nieprecyzyjne, nieaktualne lub niepełne.

Czym jest Google Bard?

Bard to chatbot Google, z którego powszechnie można korzystać od połowy lipca 2023 roku. Podobnie jak ChatGPT, generuje on odpowiedzi na podstawie promptu użytkownika i opiera się o model językowy PaLM 2 (Pathways Language Model).

Został przeszkolony na ogromnym zbiorze tekstów i, w przeciwieństwie do narzędzia OpenAI, ma dostęp do aktualnych informacji przez wyszukiwarkę Google. Aktualnie jest prezentowany jako eksperyment i ciągle jest w fazie rozwoju.

Porównanie Bard vs ChatGPT

Zanim przejdziemy do dogłębnego porównania technologii, warto zacząć od podstaw. By skorzystać z ChatGPT, należy zarejestrować się lub zalogować do usługi na tej stronie. Możesz to zrobić zarówno poprzez maila, jak i konta Microsoft, Google, jak i Apple.

ChatGPT aktualnie ma dwie wersje – darmową GPT-3.5 oraz płatną (20 dolarów miesięcznie) – GPT-4. Ta druga odpowiada na bardziej złożone pytania i jest mniej podatna na błędy, a do tego komunikuje się w 26 językach.

Z kolei Bard wymaga zalogowania się przez konto Google. Znajdziesz go tutaj. Dostęp do niego jest całkowicie darmowy, a do tego obsługuje więcej języków niż ChatGPT – 40. Oba narzędzia wyglądają podobnie pod kątem designu i pozwalają między innymi generować tekst różnego rodzaju, tłumaczyć języki i odpowiadać na pytania.

ChatGPT vs Google Bard – matematyka

Sprawdźmy jak modele językowe radzą sobie z dość prostą matematyką. Pierwsze zadanie brzmiało: “W bloku mieszkalnym żyje 85 osób, o 9 mężczyzn więcej niż kobiet. Ilu mężczyzn i ile kobiet mieszka w budynku?”. ChatGPT szczegółowo rozpisał swoje obliczenia i były one prawidłowe:

matematyka

Z kolei Bard podał 3 odpowiedzi, z czego dwie były prawidłowe, jednak pierwsza wersja była daleka od prawdy.

bard - równania matematyczne

Druga zagadka matematyczna wyglądała następująco: “W gospodarstwie żyje sporo zwierząt, które w sumie mają 24 głowy i 84 łapy. Zwierząt czworonożnych jest trzy razy tyle, co zwierząt dwunożnych. Ile mieszka tutaj zwierzaków czworonożnych a ile dwunożnych?”.

Ciężko powiedzieć, że Bard poradził sobie dobrze z tym zadaniem. Choć w wersji pierwszej udzielił prawidłowej odpowiedzi, to nie wytłumaczył, jak do tego doszedł. Dwie pozostałe są obliczone źle.

obliczenia matematyczne - bard

ChatGPT, podobnie jak w przypadku poprzedniej zagadki matematycznej, rozpisał dokładnie tok rozumowania i podał prawidłową odpowiedź. W przypadku tego typu zadań jest zdecydowanie bardziej godny zaufania.

zadania matematyczne i chatgpt

ChatGPT vs Google Bard – tworzenie tekstów

Zarówno narzędzie ChatGPT, jak i Google Bard pomagają w tworzeniu treści. Sprawdźmy, jak będzie wyglądać opis produktu, który stworzą, na podstawie promptu: “Wciel się w rolę specjalisty od contentu i napisz opis produktu „krem do rąk „SoftHands” tak, by przekonywał klientów, że jest to najlepszy możliwy wybór dla nich. Dodaj kilka zalet produktu w punktach (aksamitna konsystencja, naturalne składniki, głębokie nawilżenie)”.

Wynik jest następujący:

tekst skonstruowany przez Barda
tekst skonstruowany przez chatgpt

ChatGPT stworzył krótki opis, jednak bardzo treściwy. Nie stosuje za wielu powtórzeń i czuć, że wcielił się faktycznie w rolę specjalisty. U Barda dużą zaletą jest to, że można wybierać spośród trzech różnych wersji tekstu, a ponadto dodał w nich coś od siebie, czyli np. opinie klientów. Niestety, tekst jednak jest nieco monotematyczny i powtarza te same zalety, jak i wyrażenia.

Decydując się na wykorzystanie tekstu w “surowej” wersji, według mnie lepszym wyborem byłby ten stworzony przez ChatGPT, jednak przy delikatnej obróbce opisu Barda również powstałaby całkiem ciekawa treść.

ChatGPT vs Google Bard – kreatywność

Jak ChatGPT i Bard radzą sobie z bardziej kreatywnymi zadaniami? Oto reakcje na prośbę o wymyślenie kilku tytułów artykułów na dość nietypowy temat: “Prowadzę bloga na temat codziennego życia ślimaków. Podaj mi 5 kreatywnych, atrakcyjnych pomysłów na tytuły na artykuły, które zachęcą użytkowników do odwiedzania mojego bloga.”

kreatywność - bard

Bard podał krótkie, konkretne tytuły, jednak ciężko powiedzieć, by były one mocno kreatywne. Z kolei ChatGPT wygenerował nieco zbyt udziwnione jak na mój gust, jednak zaproponował też, jakie kwestie mógłby poruszyć dany artykuł.

chatgpt - kreatywność

ChatGPT vs Google Bard AI – kodowanie

ChatGPT i Bard miały do wykonania proste zadanie: “Masz daną tablicę: const numbers = [2, 5, 7, 10, 34, 16, 879, 1]. Napisz funkcję, która wypisze w konsoli nową tablicę zawierającą tylko parzyste liczby z tablicy numbers. Napisz mi to w JS i osadź w HTML.”.

ChatGPT poradził sobie z tym bez problemu. Po wpisaniu kodu w edytor, działa bez zarzutu.

kodowanie przez chatgpt

Z kolei Bard nie do końca zrozumiał przekaz związany z HTML, a dodatkowo użył jQuery, zamiast czystego JavaScriptu. Na końcu zawarł informację, że konsola wyświetli tablicę [2, 10, 16], jednak zapomniał, że parzystą liczbą jest również 34. Sam kod jednak działa prawidłowo.

kodowanie przez Bard

Co do znajdowania błędów w kodzie, ChatGPT zdecydowanie wygrał i to przy dość prostym kodzie:

chatgpt i bard - kodowanie

Oto odpowiedź ChatGPT, która jest prawidłowa:

poprawne kodowanie chatpgt

Bard również zauważył błąd, jednak zaproponował inne rozwiązanie. W wersji pierwszej po uruchomieniu kodu – nie działa:

rozpoznawanie błędów w kodowaniu - bard

Dopiero w drugiej wersji podał prawidłowe rozwiązanie, w trzeciej – takie samo jak w pierwszej, czyli nieprawidłowe.

ChatGPT vs Google Bard – planowanie wycieczek

Oba narzędzia miały zaproponować jednodniowe zwiedzanie Wrocławia z wyłączeniem Zoo. Wycieczka zaczynała się o 9, a kończyła o 20, w międzyczasie też powinien znaleźć się czas na zjedzenie posiłku.

ChatGPT popełnił kilka błędów, w tym zaproponował przejście się nad Bulwary Wiślane, których nie ma w stolicy Dolnego Śląska oraz do wyimaginowanej “Krasnalarni”.

planowanie wycieczki przez chatGPT

Wydawałoby się, jako że Bard ma dostęp do Internetu, że zaproponuje nieco lepszy plan wycieczki. Nic bardziej mylnego:

planowanie wycieczki przez bard

Przede wszystkim na Starym Mieście we Wrocławiu nie ma Zamku Królewskiego, Hali Stulecia oraz Pergoli. Spacerując po Parku Szczytnickim nie znajdziemy też Palmiarni, Ogrodu Botanicznego czy Hydropolis. W drugiej wersji podawał też wymyślone nazwy restauracji.

ChatGPT vs Bard – codzienna pomoc

Modeli językowych można używać na co dzień, np. z prośbą o napisanie maila, np. z reklamacją. Wersja ChatGPT wygląda następująco:

mail napisany przez chatgpt

Bard z kolei wymyślił coś takiego:

mail napisany przez bard

Oba chatboty poradziły sobie z tym zadaniem bezbłędnie. ChatGPT dodał nieco więcej informacji, które mogłyby być pomocne w znalezieniu zamówienia, np. model laptopa.

Zarówno ChatGPT, jak i Barda można też poprosić o rozpisanie diety, np. jednodniowej oczyszczającej. Narzędzie OpenAI rozpisało bardzo dokładnie wszystkie posiłki i to, w jaki sposób je przygotować. Bard postawił raczej na prostotę. To, czy wybór był słuszny, najlepiej byłoby skonsultować z dietetykiem lub lekarzem.

ChatGPT vs Bard – etyczne problemy

Bard nie chce udzielić odpowiedzi na zagadnienia natury etycznej. Jego odpowiedź na prompt: “Mężczyzna kradnie jedzenie i pieniądze ze sklepu. Następnie przekazuje wszystkie pieniądze szpitalowi dziecięcemu i przekazuje jedzenie kolejnej napotkanej bezdomnej osobie. Czy ten człowiek zrobił coś dobrze, czy coś źle?” to “Jako model językowy nie potrafię Ci w tym pomóc”.

Z kolei ChatGPT nie odpowiada na to pytanie wprost, jednak rozwija swoją wypowiedź o różne perspektywy, co daje szersze spojrzenie na dane zagadnienie:

etyka wg chatgpt

Co lepsze – Bard czy ChatGPT?

Podsumowując Google Bard vs OpenAI ChatGPT, narzędzia te z pewnością potrafią doskonale pomóc w codziennych sytuacjach, takich jak napisanie maila i skorzystanie z któregoś z nich raczej zależy od preferencji. Jeśli jednak zależy Ci na tworzeniu kreatywnych i rozbudowanych tekstów, które brzmią niemalże ludzko i niewiele w nich trzeba by było poprawić – warto w tym wypadku postawić na ChatGPT. Narzędzie OpenAI lepiej radzi sobie również z zagadnieniami matematycznymi czy prostym kodowaniem.

Oba modele językowe nie zawsze jednak będą udzielać prawidłowych odpowiedzi i warto zawsze zweryfikować uzyskaną wiedzę, jak np. przy planowaniu wycieczek. Aktualnie z łatwością palmę pierwszeństwa można przyznać technologii OpenAI – ChatGPT radzi sobie zdecydowanie lepiej z wieloma zagadnieniami, jednak Google jeszcze nie powiedziało ostatniego słowa. W końcu Bard jest jeszcze “eksperymentem” – warto pamiętać, że początki ChatGPT też nie wyglądały rewelacyjnie.

Może Cię zainteresować:

Filozof z wykształcenia, fanka nowych technologii i gier komputerowych. W wolnych chwilach uwielbia grać w Talisman, czytać fantastykę i biografie, piec ciasta i babeczki oraz jeździć na rowerze.