Najlepsze bajki Disneya – stare, nowe i kultowe (dla dzieci i nie tylko)

12.08.2023 |
| Clock Przeczytasz w 6 Minuty
Najlepsze bajki Disneya – stare, nowe i kultowe (dla dzieci i nie tylko)
Przeczytasz w 6 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Stare i nowe filmy Disneya gromadzą przed ekranami całe rodziny, stanowiąc nie tylko źródło świetnej zabawy, ale i cennych lekcji. Niektóre z poniższych pozycji pamiętają lata 30. ubiegłego wieku! Inne jeszcze do niedawna mogliście zobaczyć w kinach. Dzięki Disney+ bajki te macie teraz na wyciągnięcie ręki. Zebraliśmy je dla Was w jednym miejscu, w formie kompletnej listy. Znajdziecie ją poniżej.

Stare bajki Disneya

1. Król Lew

Najlepsze, stare bajki Disneya nie obyłyby się bez poruszającej historii o lwim królu. To opowieść o dorastaniu w cieniu traumy, odnajdywaniu życiowych przesłań, przyjaźni i miłości, w końcu – o stawianiu czoła własnej przeszłości. A wszystko to doprawione sporą dawką humoru, która pozwala patrzeć na świat z pogodą ducha.

2. Zakochany Kundel

Podczas seansu tej ponadczasowej bajki Disneya przyjrzycie się bliżej pewnemu psiemu mezaliansowi rasowej spanielki Lady i niesfornego kundla, Trampa. Choć na pierwszy rzut oka różni ich wszystko, a zaloty tego ostatniego są dość nieudolne, koniec końców tych dwoje zbliża się do siebie i wyrusza w podróż pełną przygód i… niebezpieczeństw.

3. Piękna i Bestia

Nie mniej różni od siebie są bohaterowie kolejnej bajki Disneya – co zresztą sugeruje sam tytuł. Kiedyś zaklęcie wróżki odmieniło życie okrutnego księcia, przemieniając go w bestię. Aby odczynić czar, musi teraz zdobyć serce Belli – mądrej i dobrej dziewczyny z małego miasteczka. Jest jednak jeden warunek: ma tego dokonać, zanim opadnie ostatni płatek zaczarowanej róży. 

4. Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków

Wracamy do korzeni – oto bowiem przed Wami tytuł z 1937 roku; pierwszy pełnometrażowy film od Walt Disney Productions, otwierający też oficjalny kanon animacji Disneya. ”Królewna śnieżka i siedmiu krasnoludków” podąża śladem pięknej, dobrej Śnieżki, która zdołała zaskarbić sobie przychylność wszystkich w królestwie – z wyjątkiem własnej macochy. Zazdrosna o urodę dziewczyny królowa zleca zabójstwo swojej pasierbicy. Ta znajduje jednak schronienie w gronie krasnoludków.

5. Mulan

Najlepsze bajki Disneya nierzadko dostarczają widowni inspirujących wzorców zachowań. Nie inaczej jest w przypadku “Mulan” – filmu, którego tytułowa bohaterka sprzeciwia się tradycji, aby ratować swojego ojca. W tym celu, udając mężczyznę, szkoli się w armii i podejmuje starania o pozyskanie szacunku ze strony pozostałych wojowników. Wspierają ją w tym zabawny smok Mushu oraz przynoszący szczęście Świerszcz. Z czasem stawka w tej grze staje się coraz większa.

6. Pocahontas

Filmy Disneya z przesłaniem reprezentuje też “Pocahontas” – historia o zderzeniu kultur i konsekwencjach kolonizatorskich zapędów. Osadzoną w XVII wieku opowieść zorientowano wokół postaci tytułowej bohaterki – indiańskiej księżniczki – oraz przybyłego do Ameryki Północnej angielskiego kapitana, Johna Smitha. Ten ostatni, z pomocą Pocahontas oraz jej wiernych towarzyszy: szopa Meeko i kolibra Flita, zanurza się w świecie tamtejszej przyrody. Tymczasem przybyły z nim na pokładzie, chciwy gubernator Ratcliffe snuje plany ataku na autochtonów.

7. Toy Story

Filmowe bajki Disneya przeniosą Was też do świata nieustającej zabawy, w którym rządzi kowboj Chudy – a przynajmniej tak było jeszcze do niedawna. Do kolekcji zabawek Andy’ego dołącza bowiem nowy nabytek – astronauta Buzz. Napięcie wisi w powietrzu. Co z tego wyniknie?

8. 101 Dalmatyńczyków

Cruella De Mon snuje plany istnej rzezi niewiniątek. Na jej celownik trafiają dalmatyńczyki, z których skór planuje uszyć futro. Wśród jej potencjalnych ofiar znajduje się piętnaścioro maluchów – dzieci Pongo i Cziki. Zrozpaczeni rodzice ruszają na ratunek swoim pociechom. Tymczasem one same całkiem nieźle sobie radzą.

9. Bambi

Stare bajki Disneya często snują opowieści o zwierzęcych bohaterach. Tym razem jest nim Bambi – mały jelonek, który wraz z rodzicami i grupą leśnych przyjaciół codziennie odkrywa świat, ze wszystkimi jego blaskami i cieniami. Pewnego dnia odwiedza wraz z mamą polanę. Chwilę później padają strzały, które odmieniają jego życie na zawsze. 

10. Śpiąca królewna

Widownia szczególnie upodobała sobie bajki Disneya o królewnach. Kolejną koronowaną głową w naszym zestawieniu jest Aurora – córka króla Stefana. Podczas balu zorganizowanego ku uczczeniu jej narodzin, zła czarownica rzuca klątwę na małą dziewczynkę. Aurora zapada w głęboki w sen, a jedynym sposobem, aby ją obudzić, jest pocałunek prawdziwej miłości.

Nowe bajki Disneya

1. Nasze magiczne Encanto

Najlepsze, nowe bajki Disneya otwiera “Nasze magiczne Encanto” – familijny film przygodowy o nietuzinkowej, kolumbijskiej rodzinie Madrigal. Wszyscy jej członkowie obdarzeni są magicznymi mocami… no, prawie wszyscy. Wyjątkiem jest tu Mirabel. Z czasem przekonuje się jednak, że właśnie to czyni ją nadzwyczajną.

2. Co w duszy gra

Koprodukcja Disneya i Pixara przybliży Wam postać Joe Gardnera – nauczyciela muzyki w szkole, marzącego o karierze jazzmana. Kiedy wizja ta wciąż pozostaje poza jego zasięgiem, mężczyzna przeżywa kryzys egzystencjalny. Nieoczekiwanie trafia do miejsca, w którym staje w obliczu pytań o kluczowym znaczeniu. W próbie odpowiedzi pomaga mu 22 – dusza, która kwestionuje zasadność porządku ziemskiego życia.

3. Raya i ostatni smok

Ta baśniowa animacja rozpościera przed widzem wizję starożytnych czasów, kiedy ludzie i smoki żyli w zgodzie. Niegdyś te ostatnie poświęciły się dla ludzkości. Pół tysiąclecia później zagrożenie odżyło jednak na nowo. Księżniczka Raya musi więc odnaleźć ostatniego smoka i z jego pomocą przepędzić złe moce.

4. Naprzód

Kolejna propozycja dla tych, którzy chętnie sięgają po filmy Disneya i Pixara. Komedia “Naprzód” stanie się dla nich okazją do obserwowania postępów w realizacji nietypowej misji. Dwóch braci-elfów sprowadza z zaświatów swojego zmarłego ojca… ale zaledwie w połowie – od pasa w dół. Na skompletowanie reszty mają zaledwie dobę.

5. Toy Story 4

Wiecznie żywe “Toy Story” doczekało się kolejnych kontynuacji. Czwarta z nich stawia przed Chudym nie lada wyzwanie. Oto bowiem ukochana zabawka Bonnie – Sztuciek – marzy o powrocie do śmietnika. Trzeba go nauczyć, jak być zabawką.

6. Iniemamocni 2

Sequel “Iniemamocnych” przynosi niemałe zmiany. Podczas gdy Elastyna spełnia się zawodowo w szeregach Ligi Antyprzestępczej, jej mąż – Bob – musi odnaleźć się teraz w roli pełnoetatowego ojca. Jak mu idzie?

7. Kraina lodu 2

Nie tak dawno nowego rozdziału doczekali się również bohaterowie “Krainy lodu”. Nadeszła więc pora, aby zadać kluczowe pytanie: skąd wzięła się magiczna moc Elsy? Odpowiedzi ma dostarczyć równie niezwykła, co niebezpieczna podróż, w której – poza główną zainteresowaną – uczestniczą Anna, Kristoff, Olaf i Sven.

8. Buzz Astral

Jak się okazuje, pierwowzorem dla zabawki Buzza Astrala był jego ludzki imiennik. Podczas seansu tej nowej bajki Disneya poznacie jego historię. Przeniesie Was ona na wrogą planetę, znajdującą się 4,2 mln lat świetlnych od Ziemi. Właśnie tam trafia młody pilot testowy, Buzz. Czy zdoła jednak z niej powrócić?

9. Był sobie bałwan

Ulubieniec widowni – bałwanek Olaf – doczekał się własnego spin-offa! Ten trwa co prawda zaledwie kilka minut, jest jednak kluczowy dla zrozumienia postaci ciepłolubnego stworka. Poznajcie historię jego narodzin, zobaczcie pierwsze kroki i próby zrozumienia własnej tożsamości.

10. Ralph Demolka w Internecie

Najlepsze, nowe bajki Disneya zwieńcza “Ralph Demolka w Internecie” – tytuł rozgrywający się sześć lat po wydarzeniach z pierwszego filmu. Podążając za duchem czasu, salon gier porzuca on na rzecz nieznanego świata Internetu.

W podróż po nim udają się Ralph i Wandelopa, w poszukiwaniu części zamiennej, zdolnej uratować “Mistrza Cukiernicy”.

Wszystkie bajki Disneya – lista filmów dostępnych na Disney+

 1. 101 Dalmatyńczyków
 2. Aladyn
 3. Aladyn i król złodziei
 4. Aladyn: Powrót Dżafara
 5. Alicja w Krainie Czarów
 6. Anastazja
 7. Arystokraci
 8. Atlantyda: Powrót Milo
 9. Atlantyda: Zaginiony ląd
 10. Auta
 11. Auta 2
 12. Auta 3
 13. Bambi
 14. Bambi 2
 15. Bernard i Bianka
 16. Bernard i Bianka w Krainie Kangurów
 17. Był sobie bałwan
 18. Co w duszy gra
 19. Coco
 20. Cudowna jesień Myszki Miki
 21. Cudowna wiosna Myszki Miki
 22. Cudowna zima Myszki Miki
 23. Cudowne lato Myszki Miki
 24. Dawno temu w trawie
 25. Dinozaur
 26. Dobry dinozaur
 27. Doug’s 1st Movie
 28. Dziennik cwaniaczka
 29. Dziennik Cwaniaczka: Rodrick rządzi
 30. Dziwny świat
 31. Dzwoneczek
 32. Dzwoneczek i bestia z Nibylandii
 33. Dzwoneczek i sekret magicznych skrzydeł
 34. Dzwoneczek i uczynne wróżki
 35. Dzwoneczek i zaginiony skarb
 36. Dzwoneczek: Tajemnica piratów
 37. Dzwonnik Notre Damme
 38. Dzwonnik Notre Damme 2
 39. Dżungla
 40. Fantazja
 41. Fantazja 2000
 42. Fineasz i Ferb: Fretka kontra wszechświat
 43. Fineasz i Ferb: Misja Marvel
 44. Fineasz i Ferb: Podróż w 2-gim wymiarze
 45. Fineasz i Ferb: Star Wars
 46. Frankenweenie
 47. Gdzie jest Dory?
 48. Gdzie jest Nemo?
 49. Goofy idzie do college’u
 50. Goofy na wakacjach
 51. Herkules
 52. I żyli długo i zaplątani
 53. Jakubek i brzoskwinia olbrzymka
 54. Jednostka przygotowawcza
 55. Jednostka przygotowawcza: Aniołki kontra Ancymony
 56. Kacze opowieści: Poszukiwacze zaginionej lampy
 57. Kim Kolwiek: Szatański Plan
 58. Kolorowe melodie
 59. Kopciuszek
 60. Kopciuszek 2
 61. Kopciuszek 3
 62. Kraina lodu
 63. Kraina lodu 2
 64. Kraina lodu: Przygoda Olafa
 65. Król lew
 66. Król lew 2
 67. Król lew 3
 68. Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków
 69. Książę i żebrak
 70. Księga dżungli
 71. Księga dżungli 2
 72. Księżniczka i żaba
 73. Kubuś i Hefalumpy
 74. Kubuś i przyjaciele
 75. Kubuś Puchatek: Puchatkowego Nowego Roku
 76. Kurczak Mały
 77. Leroy i Stich
 78. Lilo i Stich
 79. Lilo i Stich 2
 80. Lis i Pies
 81. Lis i Pies 2
 82. Luca
 83. Maleństwo i przyjaciele
 84. Mała Syrenka
 85. Mała Syrenka 2
 86. Mała Syrenka 3
 87. Mały
 88. Matki w mackach Marsa
 89. Merida Waleczna
 90. Miasteczko Halloween Tima Burtona
 91. Mickey & Minnie: Wish upon a Christmas
 92. Mickey, Donald, Goofy: Trzej muszkieterowie
 93. Mickey: Bajkowe święta
 94. Miecz w kamieniu
 95. Miki i opowieść o dwóch wiedźmach
 96. Miki: Bardziej baśniowe święta
 97. Mój brat niedźwiedź
 98. Mój brat niedźwiedź 2
 99. Mulan
 100. Mulan 2
 101. Na budowie
 102. Naprzód
 103. Następcy: Królewskie wesele
 104. Niezwykła przygoda Kubusia Puchatka
 105. Noc w muzeum: Kahmunrah powraca
 106. Nowe szaty króla
 107. Nowe szaty króla
 108. O smoku, który nie chciał walczyć
 109. Odlot
 110. Oliver i spółka
 111. Opowieść wigilijna
 112. Opowieść wigilijna Myszki Miki
 113. Oswald, szczęśliwy królik
 114. Piękna i Bestia
 115. Piękna i Bestia: Zaczarowane święta
 116. Piękna i Bestia: Zaczarowany świat Belli
 117. Pinokio
 118. Piorun
 119. Piotruś Pan
 120. Piotruś Pan: Wielki powrót
 121. Planeta skarbów
 122. Pocahontas
 123. Pocahontas 2
 124. Polano z Arendelle
 125. Potwory i spółka
 126. Prosiaczek i Przyjaciele
 127. Przygody Ichaboda i Pana Ropucha
 128. Przygody Kubusia Puchatka
 129. Ralph Demolka
 130. Ralph Demolka 2
 131. Ratatuj
 132. Raya i ostatni smok
 133. Recess: All Growed Down
 134. Recess: Taking the Fifth Grade
 135. Robin Hood
 136. Rodzinka Robinsonów
 137. Rogate ranczo
 138. Saludos Amigos
 139. Samoloty
 140. Samoloty 2
 141. Stich! Misja
 142. Śpiąca królewna
 143. Świąteczny płomień w Zamku Arendelle
 144. Taniec szkieletów
 145. Taran i magiczny kocioł
 146. Tarzan
 147. Tarzan 2
 148. Tarzan i Jane
 149. Teacher’s Pet
 150. To nie wypanda
 151. Toy Story
 152. Toy Story 2
 153. Toy Story 3
 154. Toy Story 4
 155. Toy Story: Horror
 156. Toy Story: Prehistoria
 157. Trzej Caballeros
 158. Tygrys i Przyjaciele
 159. Uniwersytet potworny
 160. Viana
 161. W głowie się nie mieści
 162. Wakacje: Żegnaj szkoło
 163. Wall-E
 164. Wielka szóstka
 165. Wielki mysi detektyw
 166. Zakochany Kundel
 167. Zakochany Kundel 2
 168. Zanim żyli długo i zaplątani
 169. Zaplątani
 170. Zwierzogród

Źródło: Disney+

Może Cię zainteresować:

Z wykształcenia prawniczka i specjalistka ds. social mediów. Z zamiłowania pasjonatka podróży, kina i swojego królika. Na co dzień stara się otaczać wszystkim, co inspiruje i uwrażliwia, aby potem móc przelać (nie wylać!) to na klawiaturę swojego komputera.