Jak zrobić kopię zapasową iPhone? Co zawiera backup iPhone?

17.03.2022 |
| Clock Przeczytasz w 6 Minuty
Jak zrobić kopię zapasową iPhone? Co zawiera backup iPhone?
Przeczytasz w 6 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Stare przysłowie mówi, że ludzie dzielą się na tych, którzy robią backupy i na tych, którzy będą je robić. To oczywiście żartobliwy, ale jednocześnie prawdziwy slogan. Warto zatem regularnie wykonywać kopię zapasową danych, żeby nie znaleźć się w drugiej grupie, której członkowie co najmniej raz stracili swoje dane, ponieważ nie mieli backupu. Jak zrobić backup iPhone? Zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem.

Dlaczego warto robić kopię zapasową telefonu?

Backup czy kopia zapasowa to najprościej mówiąc zduplikowanie najważniejszych lub wszystkich danych. Dzięki takiej kopii możliwe jest odzyskanie swoich plików w przypadku zniszczenia czy zgubienia telefonu.

Smartfon to w dzisiejszych czasach jedno z ważniejszych urządzeń elektronicznych większości użytkowników. Zapisane są na nim między innymi zbierane latami kontakty, zdjęcia czy różnego rodzaju dokumenty. Może się jednak zdarzyć, że nawet najlepszy i najdroższy smartfon ulegnie uszkodzeniu lub po prostu zostanie zgubiony, a wtedy z pomocą przyjdzie nam właśnie kopia zapasowa.

Ważną zasadą jest to, że kopie zapasowe powinny być zapisane w innej lokalizacji niż oryginalna wersja danych. Backup danych z telefonu powinien być przechowywany na przykład w chmurze albo na dysku komputera.

Kiedy robić kopię zapasową danych smartfona?

Zastanawiacie się jak często robić backup? Nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi, ale najlepiej robić go wtedy, gdy na telefonie pojawią się nowe istotne dane, na przykład nowe zdjęcia po powrocie z wakacji czy nowe kontakty po zakończonej podróży służbowej. Warto zastanowić się, jak często przybywa Wam ważnych danych i wtedy wykonywać ich kopię zapasową. Backup wykonywać można regularnie, na przykład raz na miesiąc.

Przejdźmy teraz do konkretów. Poniżej znajdują się wskazówki dotyczące tego jak tworzyć backup telefonu iPhone. Przedstawiamy, jak zrobić backup iPhone na komputerze oraz w chmurze iCloud.

Kopia zapasowa telefonu iPhone

Podstawowymi narzędziami do wykonywania kopii zapasowej danych zapisanych na iPhonie jest chmura iCloud lub komputer Mac albo komputer z systemem Windows.

Co zawiera backup iPhone? Bez względu na to czy skorzystamy z chmury czy z komputera, kopia zapasowa obejmować będzie najważniejsze dane i ustawienia, które niezbędne są do tego, żeby inny telefon iPhone działał tak samo jak ten, na którym zapisane były oryginalne dane. Na stronie wsparcia technicznego Apple przeczytać można, że backup nie zawiera między innymi:

 • danych zapisanych w ramach usług, które działają w innych chmurach, np. poczta Gmail
 • danych aplikacji Mail
 • danych i ustawień usługi Apple Pay
 • ustawień Touch ID lub Face ID.

Kopia zapasowa iPhone w iCloud

Najprostszym sposobem wykonania kopii zapasowej telefonu iPhone jest użycie wspomnianej już chmury iCloud. Należy pamiętać, że warto połączyć iPhone’a z siecią Wi-Fi, ponieważ podczas tworzenia backupu przesyłana jest duża ilość danych. Aby to zrobić należy stuknąć kolejno:

 • ustawienia
 • Wi-Fi
 • po przesunięciu przełącznika Wi-Fi w prawo iPhone wyświetli dostępne sieci
 • aby przyłączyć się do danej sieci należy stuknąć w jej nazwę i ewentualnie podać hasło dostępu.
backup iphone

W celu utworzenia kopii zapasowej iPhone’a w iCloud należy wybrać:

 • Ustawienia,
 • na samej górze stuknąć w swoje imię i nazwisko
 • wybrać iCloud, a następnie Backup w iCloud
 • przesunąć przełącznik Backup w iCloud, a następnie wybrać Utwórz backup teraz. Poniżej znajduje się data i godzina ostatniej kopii zapasowej, o ile została ona wykonana.
backup iphone icloud

Warto dodać, że po aktywacji funkcji Backup w iCloud, kopia zapasowa wykonywana będzie automatycznie zawsze wtedy, gdy iPhone będzie podłączony do zasilania i połączony z Wi-Fi, a jego ekran będzie wyłączony.

Jak zrobić backup iPhone na komputerze Mac?

Na komputerach z systemem macOS Catalina, Big Sur oraz Monterey do tworzenia kopii zapasowej iPhone’a wykorzystywany jest systemowy Finder.

Aby utworzyć backup iPhone’a na Macu z jednym z trzech wymienionych wyżej systemów operacyjnych należy otworzyć Findera i podłączyć iPhone’a za pomocą przewodu USB. Na ekranie smartfona może pojawić się prośba o podanie kodu i/ lub pytanie czy „Ufać temu komputerowi?”. Aby kontynuować należy podać kod i/ lub wybrać Tak.

kopia zapasowa iphone

Następnie na pasku z lewej strony należy wybrać swoje urządzenie oraz kliknąć „Utwórz backup teraz”. Po zakończeniu wyświetli się data i godzina ostatniej wersji kopii zapasowej.

kopia zapasowa iphone na macbook

W przypadku komputerów z systemem macOS Mojave i starszym należy skorzystać z aplikacji iTunes, ale procedura przebiega w taki sam sposób jak opisano powyżej.

Warto także zaznaczyć opcję „Szyfruj backup lokalny”. Taka kopia zawierać będzie dane z aplikacji Zdrowie, Fitness oraz dane z zegarka Apple Watch. Tworząc tego typu kopię należy podać i zapamiętać hasło, które będzie ją zabezpieczać.

Jak sprawdzić jaka wersja systemu operacyjnego zainstalowana jest na komputerze Mac?

Wystarczy w lewym górnym rogu wybrać menu Apple, a następie Ten Mac… W nowym oknie pojawi się informacja na temat wersji zainstalowanego systemu operacyjnego.

macos backup

Jak zrobić backup iPhone na komputerze z systemem Windows?

W systemie Windows backup iPhone wykonuje się za pomocą aplikacji iTunes, ale w tym przypadku należy ją najpierw pobrać – najlepiej ze strony Apple. Następnie uruchomić ją i podłączyć iPhone’a do komputera za pomocą przewodu USB. W razie potrzeby podać kod lub odpowiedzieć twierdząco na pytanie czy „ufać temu komputerowi?”.

backup iphone windows

Na górnym pasku wybrać swoje urządzenie i z lewej strony kliknąć Podsumowanie, a następnie „Utwórz backup teraz”. Podobnie jak w przypadku komputerów Mac, można zaszyfrować kapię zapasową aby zawierała większą ilość danych.

backup iphone na komputerze windows

Tworzenie kopii zapasowej danych z iPhone na dysku Google

Możliwe jest także wykorzystanie dysku Google. Zapisana tam kopia zapasowa danych przyda się na przykład wtedy, gdy rezygnujemy z iPhone’a i przesiadamy się na smartfona z systemem Android, ale nie tylko. Dysk Google to po prostu chmura, która nie jest obsługiwana przez Apple i jest to także dobre miejsce do zapisania backupu. Warto jednak dodać, że automatyczne odtworzenie na iPhonie kopii zapasowej, która zapisana jest w chmurze Google nie jest możliwe.

backup iphone dysk google

Co zawiera kopia zapasowa iPhone zapisana na dysku Google?  Znajdują się tam trzy rodzaje danych:

 • zdjęcia i wideo
 • kontakty
 • dane z kalendarza.

W przypadku tworzenia kopii zdjęć i plików wideo iPhone musi być przyłączony do sieci W-Fi. Aby wykonać kopie zapasową należy:

 • pobrać z App Store aplikację Dysk Google i zalogować się na konto Google,
 • w lewym górnym rogu stuknąć menu „hamburger”,
 • wybrać Ustawienia, a następnie Kopia zapasowa,
 • wskazać rodzaj danych, który ma zostać skopiowany i stuknąć Utwórz kopię zapasową.

Aby odtworzyć dane z kopii zapasowej na smartfonie z systemem Android należy podczas konfiguracji zalogować się na nim na to samo konto Google.

Jak przywrócić kopię zapasową iPhone?

Warto już na początku podkreślić, że przywrócenie kopii zapasowej iPhone’a wiąże się z utratą wszystkich zapisanych na nim danych.

Aby przywrócić kopię zapisaną z iCloud należy podczas konfiguracji telefonu wybrać opcję „Odtwórz z backupu w iCloud” na ekranie Aplikacje i dane. Kolejnym krokiem jest zalogowanie się do iCloud za pomocą tego samego konta Apple ID, na którym tworzona była kopia zapasowa oraz wybranie backupu, który ma zostać odtworzony – najczęściej będzie to ten najnowszy. Następnie postępować zgodnie z instrukcjami pojawiającymi się na ekranie aż odtwarzanie dobiegnie końca.

jak przywrócić kopie zapasowa iphone

W celu odtworzenia kopii zapasowej z komputera Mac z systemem macOS Catalina lub nowszym należy otworzyć okno Findera. Na Macach ze starszymi wersjami systemu operacyjnego albo komputerach z systemem Windows konieczne jest otwarcie aplikacji iTunes.

Następnie podłączyć iPhone’a do komputera, znaleźć go w oknie Findera albo w iTunes i kliknąć „Odtwórz backup”. Następnie wybrać kopię, która ma zostać odtworzona i wpisać hasło jeśli była zaszyfrowana. Nastąpi proces odtwarzania danych. Nie wolno odłączać iPhone’a od komputera przed jego zakończeniem.

jak przywrócić kopie zapasowa iphone

Podsumowanie

Jak widać tworzenie backupu iPhone nie jest trudne. Co więcej, wystarczy kilka stuknięć w ekran, aby skonfigurować funkcję w chmurze iCloud, która zapewnia, że kopia zapasowa iPhone tworzy się automatycznie. Zatem nie przedłużamy. Kończymy nasz poradnik, a Wy bierzcie się za tworzenie backupu Waszych iPhone’ów.

Może Cię zainteresować:

Bloger technologiczny z zamiłowania. Od 2011 roku korzysta z urządzeń marki Apple i interesuje się perypetiami tej firmy, ale nie straszne mu inne tematy związane z nowoczesną technologią użytkową.