Sztuczna inteligencja stworzyła awatar Ignacego Łukasiewicza, z którym można porozmawiać

16.01.2023 |
| Clock Przeczytasz w 2 Minuty
Sztuczna inteligencja stworzyła awatar Ignacego Łukasiewicza, z którym można porozmawiać
Przeczytasz w 2 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Polscy naukowcy wykorzystali sztuczną inteligencję, aby Ignacy Łukasiewicz przemówił. Wszystko dzięki Sieci Badawczej Łukasiewicz. Teraz każdy będzie mógł skorzystać z porad jednego z najwybitniejszych polskich naukowców i przedsiębiorców.

Ignacy Łukasiewicz – kim był polski naukowiec?

Wielu z nas zapewne słyszało już to nazwisko. Ignacy Łukasiewicz jest kojarzony głównie z wynalezieniem lampy naftowej. Wynalazek sprawdził się na całym świecie, ale to nie jedyna zasługa Łukasiewicza. Żyjący w latach 1822-1882 przedsiębiorca, farmaceuta i naukowiec w jednym otworzył pierwszą na świecie kopalnię ropy naftowej. Mimo że Polski nie było w tym czasie na mapach świata, Ignacy Łukasiewicz niejednokrotnie pokazał, że jego serce było biało-czerwone.

Ignacy Łukasiewicz
Ignacy Łukasiewicz na jednym ze zdjęć

Łukasiewicz jako pierwszy zaczął korzystać z ropy naftowej na szeroką skalę, a w 1854 roku w Gorlicach zapalono pierwszą uliczną lampę naftową na świecie.

Był jednym z pionierów przemysłu naftowego na Starym Kontynencie, na czym dorobił się prawdziwej fortuny. Sporą jej część przeznaczył na cele społeczne – budowy szpitali, dróg, czy szkół. Tym bardziej powinniśmy więc doceniać jego zasługi, stawiając go na równi z Curie-Skłodowską, czy Kopernikiem. Najwyraźniej tego zdania są też przedstawiciele Sieci Badawczej Łukasiewicz, którzy postanowili „ożywić” swojego patrona.

Ignacy Łukasiewicz ożywiony na swoje 200 urodziny

Polska Sieć Badawcza Łukasiewicz wraz z firmą Juice postawili sobie ambitny cel ożywienia Łukasiewicza. Pomysł zrodził się w związku z chęcią uczczenia dwusetnej rocznicy urodzin badacza.

W projekcie połączono animację wyglądu Łukasiewicza z mechanizmami rozpoznawania mowy oraz sztuczną inteligencją.

Dzięki silnikowi Conversational AI możemy liczyć na uzyskanie wielu ciekawych odpowiedzi od awatara Ignacego Łukasiewicza. Program nabył wiedzę na podstawie szkolenia sieci neuronowych. Podczas tworzenia „charakteru” cyfrowej wersji polskiego odkrywcy, zdobył on sporo wiedzy na temat własnych osiągnięć i swojego życiorysu.

Ignacy Łukasiewicz

Co ciekawe, awatar Ignacego Łukasiewicza jest wyświetlany na sporym ekranie, przez co postać ma rzeczywiste rozmiary. Aby z nim porozmawiać możemy usiąść w fotelu naprzeciw ekranu. Wirtualny Ignacy Łukasiewicz także siedzi w fotelu, jest ubrany w elegancki garnitur, a na stoliku przed nim stoi – a jakże – lampa naftowa.

Może zainteresują Cię także inne artykuły

TEMATYKA:
Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.