Awaria Facebooka – czy ma związek z wyciekiem danych?

14.10.2021 |
| Clock Przeczytasz w 3 Minuty
Awaria Facebooka – czy ma związek z wyciekiem danych?
Przeczytasz w 3 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

4 października około godziny 18:00 osoby korzystające z Facebooka, Instagrama, Whatsappa i Messengera, nagle zostały pozbawione dostępu do tych mediów społecznościowych. Awaria Facebooka wywołała niemałą panikę, co nie powinno nikogo dziwić, bo przecież m.in. wiele firm czy osób budujących swoją markę w sieci, korzysta głównie właśnie z tych źródeł.

Doszło również do stworzenia wielu teorii spiskowych, które miały logicznie wytłumaczyć awarię tych mediów, szybko jednak zostały one podważone. Mimo to wielu użytkowników usunęło WhatsAppa i Facebooka. Na popularności zyskały też konkurencyjne dla messengera komunikatory. Zebraliśmy wszystkie informacje dotyczące tej wielkiej awarii Facebooka.

Spis treści:

6 godzinna awaria Facebooka – co było przyczyną?

W “Washington Post” grupa ekspertów wypowiedziała się na temat awarii mediów społecznościowych. Stwierdzili, że prawdopodobnie doszło do błędnej konfiguracji serwerów, a to z kolei zablokowało komunikację z Internetem tym mediom społecznościowym. Teoria ta została potwierdzona przez anonimowych pracowników Facebooka, z którymi wywiad przeprowadziła firma Routers.

Wynika więc z tego, że doszło do błędu wewnętrznego w serwerze, który kierował ruchem Internetu, co spowodowało zablokowanie dostępu do serwisu Facebook, Instagram, WhatsApp i Messenger.

Dodatkowo doszło również do awarii narzędzi komunikacji wewnętrznej, do tego stopnia, że pracownicy Facebooka nie mogli wejść do swoich biur, ponieważ nie działały ich identyfikatory.

Konsekwencje wielkiej awarii Facebooka

Kiedy Facebook, Whatsapp, Messenger oraz Instagram przeżywały prawdziwy kryzys, inne media zyskały dodatkowych użytkowników.

Jakie komunikatory internetowe są teraz popularne? Zobacz:
Co zamiast Messengera Facebooka?
Najlepsze komunikatory internetowe 2024 – TOP 10

Telegram, Signal, Twitter oraz TikTok podczas awarii Facebooka zyskały ogromne ilości nowych użytkowników.

Komunikator Telegram, który w ciągu 6 godzin awarii Facebooka, zyskał dodatkowych 70 milionów użytkowników.

Operatorzy aplikacji Signal również poinformowali, że w tym czasie zyskali nowych, zainteresowanych ich platformą użytkowników. Stały wzrost ruchu został również zanotowany na Twitterze i Tik Toku

Dodatkowo wyliczono, że twórca Facebooka Mark Zuckerberg skurczył swój majątek o około 6 mld dolarów.

Awaria Facebooka i połączone z nią teorie spiskowe:

Cyberatak na Facebook, Whatsapp i Instagram

Pierwszą teorią, na którą można było się natknąć, był cyberatak na znane media społecznościowe. Jednak szybko została ona obalona, ponieważ jeden atak hakerski nie byłby w stanie dotknąć wszystkich mediów, takich jak: Facebook, Whatsapp, Instagram czy Messenger.

Facebook celowo spowodował awarię

Do kolejnych teorii można zaliczyć usuwanie przez Facebooka niewygodnych danych, które mogłyby obciążyć to medium, w sądzie, jeśli doszłoby do procesu, o sianie nieprawdziwych informacji.

Mówiono także o stworzeniu dobrych warunków do rozwoju karteli narkotykowych, a także handlu kobietami oraz o tym, że Facebook chciał sam spowodować awarię, aby zapewnić sam o sobie mocny temat.

Awaria Facebooka a wyciek danych w 2019 roku

Wiele osób powiązało awarię Facebooka z wyciekiem danych, do którego doszło w 2019 roku, ponieważ okazało się, że na jednym z portali dla hakerów dostępne są dane na sprzedaż, około 1,5 miliarda osób, korzystających z portalu Facebook. Dane te są warte miliony dolarów.

Mimo to rzecznik prasowy Facebooka zapewnia, że dane te wyciekły właśnie w 2019 roku, a nie teraz podczas awarii. Jednak nie wszyscy są przekonani do tego wyjaśnienia.

Innym kontrowersyjnym tematem 2021 było bezpieczeństwo danych użytkowników aplikacji WhatsApp:
Jak działa WhatsApp? Czy jest bezpieczny?

Czy awarie Facebooka zdarzają się często?

Poniedziałkowa awaria Facebooka była jedną z największych awarii tego medium od początku jego istnienia. Trwała przez ponad 6 godzin.

O kolejnej, mniejszej awarii, można było dowiedzieć się już w piątek tj. 8 października, po 21:00. Usterka została usunięta w ciągu kilku godzin, więc w sobotę rano znów wszystko działało bez zarzutu. Do mniejszej awarii doszło również 6 października, ale była ona najmniej odczuwalna.

Jak widać, w ciągu tygodnia firma Facebook musiała poradzić sobie aż z trzema awariami, a nie ukrywajmy, jest to dość duże zagęszczenie jak na tak krótki czas.

W prawie każdym miesiącu dochodzi do mniejszych awarii Facebooka, co można prześledzić na stronie Downdetector.pl

Gdzie można sprawdzić czy Facebook ma awarię?

W wyniku ostatniej awarii firma Facebook komunikowała się ze światem poprzez Twittera, informując na bieżąco, jak idzie proces naprawiania usterki.

Jeśli masz problem z wejściem na Facebooka, Messengera, Whatappa czy Instagrama, możesz skorzystać ze strony Downdetector.pl, gdzie użytkownicy mogą poinformować Facebooka, jak i innych użytkowników o ewentualnej awarii. Wykres umieszczony na stronie pokazuje awarie zgłoszone w ciągu 24h.

Awaria Facebooka – czy powinna budzić niepokój?

Z Facebooka, Instagrama, Whatsappa czy Messengera korzystają miliardy osób, które udostępniają swoje dane.

W 2019 roku była już jednak sytuacja, która doprowadziła do wycieku danych, dlatego też kolejne tak duże awarie, jak ta sprzed tygodnia, mogą wzbudzać niepokój o to, czy znów nie dojdzie do takiej sytuacji.

Wiele osób korzysta z zasobów Facebooka, czy Instagrama, do rozwoju swojej marki osobistej lub firmy. Takie awarie doprowadzają do tego, że tracą oni kontakt z klientami, a to z kolei przynosi im stratę finansową.

Media społecznościowe służą nam również do kontaktu z bliskimi, a nagła utrata takiej możliwości potrafi wzbudzić duży niepokój.

Stres wzbudza też fakt, że w ostatnim czasie dochodzi do wielu awarii Facebooka, które mogą mieć wiele negatywnych następstw. Zobaczymy, co przyniosą kolejne tygodnie, jednak z pewnością warto trzymać rękę na pulsie.

Już nie Facebook, tylko Meta. Czy to koniec FB?
meta
Facebook zmienia nazwę na Meta. Wszystko, co musisz wiedzieć

Mogą Cię zainteresować:

Z wykształcenia dziennikarz prasowy i coach. Tworzeniem treści zajmuje się zawodowo od kilku lat. Pisanie i dobra książka są nieodłącznymi atrybutami w jej życiu. Po latach doszła pasja do gotowania i sprzedaży. Uwielbia nowe technologie, które na co dzień może wykorzystywać w swoim życiu. Uparcie dąży do osiągania celów i nawet dobrze jej to wychodzi.